Facebook Google+ Twitter

Statuetka Jana Pawła II trafiła do Irlandii

Statua Ojca Św. Jana Pawła II, wykonana według autorskiego projektu artysty Leonarda Szczura, trafiła do Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Dublinie. Jest to podarunek od polonijnej organizacji Polish American Youth.

Pierwsza Statua Jana Pawła II została wręczona w Chicago w 2005 roku przez prezesa Polish American Youth. Leonard Szczur artysta rzeźbiarz i Beata Dębek ze zdjęciem z marszu, które wisi w City Holl w Wiecznym Mieście. / Fot. arch.Bogdan WegrzynekPolish American Youth (PAY) to organizacja młodych polonusów, zapamiętana głównie z organizacji w Chicago niezwykłego pożegnania Ojca Świętego, tzw. „Białego Marszu” w dzień jego pogrzebu.

Pamiętny pochód przeszedł 8 kwietnia 2005 roku ulicą Milwaukee od kościoła Św. Trójcy, aż do Bazyliki św. Jacka. Wkrótce potem, stowarzyszenie przyjęło swój symbol – statuę Jana Pawła II w autorskim wykonaniu polskiego artysty z Chicago, Leonarda Szczura. Identyczny odlew wybitnego Polaka, otrzymało do tej pory wiele znamienitych osób na całym świecie, m.in. obecny ojciec św. Benedykt XVI, kard. Francis George, kard. Stanisław Dziwisz, burmistrz Chicago Mayor Richard Daley, gubernator stanu IL. Rod Blagoyewich, gen. Edward Równy i prezydent RP Lech Kaczyński.

Przekazanie daru Towarzystwu Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Dublinie było niezwykle Dzieci z Polskiej Szkoły w Dublinie - Newtownpark Comprehensive School Newtownpark Avenue, Blackrock wraz z Mariolą Iżycką i Statua Jana Pawła II. / Fot. Marcin Lazowskiwzruszające. Pani prezes, Krystyna Bruchlikowska, podziękowała wszystkim uczestniczącym w spotkaniu i tym, którzy przyczynili się do tego wydarzenia: „Wielkie podziękowanie dla Leonarda Szczura wysyłam z Dublina do Chicago – Serdeczne Bóg zapłać za tak wielki dar”. Droga, jaką przebyła statua, była bardzo długa i zajęła niemal cały miesiąc. Ze Stanów Zjednoczonych trafiła do Warszawy, następnie do Sopotu, a dopiero potem do Dublina. Zapakowana w specjalnie przygotowany przez autora aluminiowy sarkofag, była szczelnie chroniona przed możliwymi uszkodzeniami. Nad tym odlewem Leonard Szczur pracował blisko dwa miesiące. Proszony o komentarz, w krótkich słowach stwierdza: „W każdej z moich prac zamykam część swojego serca. Z kolei każdą statuę Ojca Świętego wykonuję z inną, głęboką intencją i wierzę, że te prośby idące w świat się spełniają.”

Nad „dublińską” statuą Jana Pawła II będą czuwali – oprócz członków Towarzystwa Przyjaciół Fundacji JPII, także polscy ojcowie dominikanie z Dublina oraz dzieci ze szkoły polskiej w Dublinie, wraz z założycielką, panią Mariolą Iżycką.

Moment wręczenia Statuy Jana Pawła II w Towarzystwie Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Dublinie Irlandia. / Fot. Rafal Zabron - Fotopasja.infoKs. Kardynał Józef Glemp - Prymas Polski z artysta. Leonard Szczur został odznaczony medalem za wybitne zasługi dla kościoła. / Fot. arch. Bogdan Wegrzynek
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Leonard Szczur (Leszek - tak go nazywaja) jest wspanialym, skromnym czlowiekiem. Mieszka w CHicago juz od wielu lat.
To razem z nim powstawala organizacja Polish American Youth - i w koncu z ta organizacja zaczela sie polonijna artystyczna tworczosc jego w Stanach Zjednoczonych. Chcialem bardzo podziekowac Leszkowi za to wszystko co uczynil dla polonii w Chicago, oraz za to ze zawsze moglem na niego liczyc. Dzisiaj dzieki jego ciezkiej pracy Statua Jana Pawla II znajduje sie w Dublinie w Irlandii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładna ta statuetka a przeważnie takie odwzorowania papieża mi się nie podobają. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.