Facebook Google+ Twitter

Statystycznie nieistotna mniejszość

Wszyscy jesteśmy sobie równi. Wszyscy mamy prawo liczyć na pomoc. To oczywiste przekonanie napina się jak struna, gdy umiera ktoś na zawał serca i karetka przyjeżdża za późno, gdyż pomagała kompletnie zapitemu. Tutaj piją i leżą często.

Interwencja to interwencja... / Fot. Tadeusz WojewódzkiTo centrum dużego, polskiego miasta. W tym parku bale trwają na okrągło. Całą noc trwają libacje, wrzaski, okrzyki pijackiej euforii i alkoholowej furii. Na ławkach się pije, a sika po okolicy, która cuchnie, jak toaleta, która była kiedyś w okolicy, ale nikt z pijących nie pamięta już gdzie.

Jak jest zimno i denaturat pomieszany z winkiem przestaje grzać idą do swoich mieszkań. Blisko - dostatecznie blisko, żeby dojść, ale za daleko jak na toaletę. Jak dojdą - pala w piecach "petami" i czym się da.

Jest ich tu mniejszość - statystycznie - bez ilościowego znaczenia. Ale to oni decydują o tym, że ta statystyczna większość nie śpi w nocy, choć musi iść następnego dnia do pracy. Nie śpi, kiedy ryki balujących słychać przez zamknięte okna.

POTRZEBUJĄCY pilnie pomocy / Fot. Tadeusz WojewódzkiTo ta statystyczna mniejszość decyduje o tym, że większość nie może otworzyć okna, gdyż smród palonych rzeczy jest porażający.

To ta statystyczna mniejszość potrafi skrzyknąć się i nękać statystycznie normalnego - w powadze niemocy stróży prawa, administracji samorządowej.

Jesteśmy wszyscy sobie równi. Ale czy nierówność zawsze oznacza przewagę bogatego nad biednym, lepiej wykształconego nad gorzej wykształconym, bardziej potrzebującego np. pomocy medycznej, nad mniej potrzebującym.

Po akcji. Dokumentacja. Czas. Pieniądze. / Fot. Tadeusz WojewódzkiW czasie tej interwencji kolejnego balowicza ławkowej parki ktoś z poza kręgu balowiczów mógł czekać na pomoc i nie doczekał.

Kiedy mówimy o wymiarach społecznej solidarności, to bierzmy pod uwagę wszystkie jej wymiary. Nie robimy wówczas tego, przed czym Obywateli ostrzegał wiele lat temu sami Mistrz Mleczko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Tadeusz idę na piwo bo zaczęła mnie uwierać proteza. Potraktowałem bardzo poważnie twoje ostrzeżenie o utracie części języka i zaprzestaję na jakiś czas wymiany zdań. Aby nie przerodziła się z mojej strony w chaotyczny b....t.

sława

Komentarz został ukrytyrozwiń

PROTEZA, a na język trzeba uważać

to nie język cięty, ale ostra proteza... Wiesz, co nas nie zniszczy... Jedno jest pewne, że łatwiej trzyma się język za ostrą protezą, niż normalnymi zębami. Nigdy nie wiesz kiedy język cięty zamieni się w ucięty. Niby język ten sam, ale jednym pogadasz, a tym drugim zabełkocesz...
ponad wszelką wątpliwość - łatwiej protezą się odgryzać....
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeusz cytat który zaprezentowałeś

,,Intelektualne czesanie pod włos ma swoje zalety pielęgnacyjne"

Może dało by się zastosować go w praktyce , przy wyborze kandydatów w najbliższych wyborach.
Pewnie nasza parlamentarna reprezentacja była by nieco ogołocona z zarostu bo niektórzy nie maja włosów tu i tam.
Ale może przez ten czyściec przeszli by najbardziej wartościowi ludzie.

Polemika z Tobą jest niezwykle ryzykowna wszak nie od kozery zwą Cię mistrzem celnej riposty i ciętego języka.

pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

POMNIKI

Bartku, rzeczy nie nazwane w porę, nie zaistnieją wcale.
Konieczność nazywania ich- jest dla mnie oczywista.
Intelektualne czesanie pod włos ma swoje zalety pielęgnacyjne. Ot i cała krucjata.
Natomiast obrona normalnych jest zwyczajnie normalna w najzwyczajniejszej normalności...
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeusz co za patetyczna wymowa twojego komentarza. A z kim chcesz dokonać tej krucjaty ?
Nie obraź się ale dinozaury już dawno wymarły a wraz z nimi takie pojęcia jak- osobista kultura, prawdziwy patriotyzm czy bezinteresowna pomoc.
Przecież to nasze pokolenie w dużej mierze dokonało dzieła zniszczenia prawie wszystkiego o co tak zaciekle walczyły całe poprzednie pokolenia.
Takie jednostki jak Ty czy ja stanowią barwny folklor dla bezideowej większości a tym bardziej dla wyobcowanej mniejszości.
Jedni i drudzy patrzą na takich jak my ze zdziwieniem że ostali się w ich teraźniejszym świecie.
Dopóki jednak jesteśmy tu wirtualnie i w swoich najbliższych środowiskach realnie, próbujmy wskazać negatywnej mniejszości inne obszary bytowania ku uciesze obojętnej dotychczas większość.
A nóż zostaniesz przez tych ostatnich zauważony i dostaniesz order, pomnik czy nazwę ulicy !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

BEZBRONNI WOBEC MARGINESU SPOŁECZNEGO

dokładnie Adamie.
Na przeciętnego polskiego Kowalskiego mamy cały arsenał środków przymusu, karania, ścigania, ściągania itd. Człowiek uczciwie pracujący, solidny, ale zapominalski, rozsądny, ale spontaniczny wobec głupoty i bezczynności instytucji powołanych do dziania - karany jest mandatami, pociągany do odpowiedzialności, ścigany z urzędu i bez urzędu.
Czas najwyższy bronić tych przeciętnych Kowalskich przed instytucjami nieporadnymi wobec patologii i nadrabiającymi wyniki swojej efektywności idiotycznymi wskaźnikami, które pozwalają wykazywać ich skuteczność.
Patologia jest patologiĄ, złodziej - złodziejem, żur - żurem.
A przeciętny Kowalski - Kowalskim.
Brońmy Kowalskiego PRZED ŻURAMI i URZĘDAMI!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Polsce wszyscy sa rowni wobec prawa. Ale najbardziej rowni są ci, ktorzy to prawo mają głeboko...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.