Facebook Google+ Twitter

Statystyka serca

W najnowszych badaniach naukowców przeczytałam, że dla dzieci znów wzorem jest matka, a mężczyzna pragnie jednak czasem jednej miłości na całe życie. Kolejny raz jestem świadkiem, jak człowiek zamykany jest między kolumnami cyfr.

Nie dziwią policyjne statystyki wypadków na drogach, wyniki rekrutacji na uczelni, czy też informacje o wzroście lub spadku poparcia społeczeństwa dla danej partii politycznej. Statystyki serca zawsze czytam z zaciekawieniem. To te wszystkie badania, w których naukowcy zamykają w liczbach nasz umysł, serce, wszelkie emocje i pragnienia.

Dziecko znów ceni matkę

W jednym z dzienników przeczytałam artykuł, w którym przedstawiono wyniki badań dolnośląskich socjologów. Przebadali oni 1220 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Młodzi ludzie byli pytani kto jest dla nich autorytetem oraz z czyją opinią w codziennym życiu i postępowaniu liczą się najbardziej. Wyniki zaskoczyły socjologów, ponieważ dotychczas pierwsze miejsca drabiny autorytetów zajmowały ogólnie znane osoby z pierwszych stron gazet (np. Jan Paweł II czy Matka Teresa z Kalkuty). Ludzie, którzy są cenieni w polityce, mediach, w rozmaitych grupach społecznych i religijnych. Niestety rodziców młodzi nie traktowali jako wzór do naśladowania. Naukowcy podkreślają, że na pierwszym planie jest teraz matka, ojciec bowiem zwykle jest kojarzony przez młodego człowieka jako ten, który pracuje i rzadko przebywa w domu. Matka natomiast jest bliżej nastoletniej codzienności swoich dzieci, pomaga rozwiązywać problemy, towarzyszy.

Jedno życie, jedna kobieta

Kolejna "nowość" to raport z Francji. Tam badania socjologiczne pokazały, że mężczyźni szukają jednej kobiety na całe życie, zaś przelotna związki nie są spełnieniem ich pragnień. Ponad połowa Francuzów twierdzi, że prawdziwa miłość zdarza się tylko raz. W Polsce w jedną prawdziwą miłość wierzy co drugi mężczyzna (badania dla TNS OBOP, 2007). Polacy, podobnie jak Francuzi, szukają opiekuńczości i zaufania, kobieta powinna też być m.in. dobra matką, przyjaciółką, powierniczką. Zastanowiło mnie, ile jest nowości w tych badaniach. Historia po prostu kolejny raz zatacza koło. Jeśli oddalamy się od tego co nam najbliższe, czyli świadomości bycia kochanym i tym jedynym dla kogoś innego, wtedy należy się spodziewać, że w końcu nastąpi zwrot w stronę człowieka. W miejsce mocnych wrażeń, niezobowiązujących relacji i życia z dnia na dzień prędzej czy później pragnie się odrobiny stabilizacji i odpowiedzialności.

Przytoczone tu badania wskazują na zwykłą potrzebę obecności drugiego. Stanowią przykład tego, jak bardzo nam dziś potrzeba stabilizacji, ciepła, poczucia bezpieczeństwa, świadomości, że jest ktoś obok. Sądzę, że w każdym człowieku było i jest pragnienie spotkania, które nie rozpocznie się i nie zakończy przy kawiarnianym stoliku, ale będzie początkiem dobrej i mądrej drogi towarzyszenia komuś przez całe życie. Oby o tej najbardziej ludzkiej skłonności – bycia dla drugiego – nie musiały nas informować statystyki, ale własne serce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

PS. www.rpdd.eu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety statystyki wykazują w Niemczech ze ok 50 procent małżeństw rozwodzi się w ciągu pierwszych 5 lat małżeństwa. Dochodzi do tego na skutek takiej a nie innej polityki ministerstwa rodziny, którą polaryzuje stosunki pomiędzy kobietami i mężczyznami, mężem i zona, matka i ojcem dzieci. W rodzinach mieszanych procent rozwodów jest jeszcze większa ze względu na ingerencje państwa w sprawy rodzinne. Polskim matkom zabiera się dzieci i zakazuje rozmów w jeżyku polskim. System Jugendamtow, państwa opiekuńczego jako nadrodzica, który jest wprowadzany również na wzór Niemiec w Polsce nie prowadzi do niczego dobrego.

Pożytek maja tylko finansowani z podatków funkcjonariusze i tak zwani opiekuni i tak zwane rodziny zastepcze

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.07.2008 20:16

Takie ważne, a tylko 2 głosy?...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Następuje zapewne przesyt nadmiarem nadętych cokołów, okrzyczanych herosów, "wolności" - w głębi serca człowiek potrzebuje oparcia w ludziach bliskich i niezawodnych. Zwyczajnej matce i normalnej żonie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziecko znów ceni matkę, a mężczyzni znów jedną jedyną żonę!
Zmiana autoretytetów na cokole. hmmmm.

Paul Newman , błękitnooki blondyn , przystojniak i partner wielu gwiaz, oraz obiekt westchnień wielu kobiet, jest szcęśliwie ożeniony od 40 kilku lat z tą samą kobietą.
powiedział" nie intersują mnie hotdogi i hamburgery, gdy mam w domu najwspanialszy befsztyk" inaczej mowóęc nie rozmienia się na drobne .
Gregory Peck także miał jedną żone 50 lat i żadnych skandali, romansów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.