Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6816 miejsce

"Stawiamy na wiedzę i świadomość" - wywiad z Pawłem Klikowiczem

"Najwięcej pozytywnych emocji dostarcza mi sytuacja, kiedy widzę gdzieś w Polsce osobę z błękitną opaską Dawca.pl".

Paweł Klikowicz, koordynator Dawca.pl / Fot. Bartłomiej Sawka / CINEFOTO.PLJesteś związany z zespołem Dawca.pl od października 2007 roku. Jak to się stało, że dowiedziałeś się o takiej inicjatywie i stwierdziłeś, że warto zacząć w niej działać?
Odkąd rozpocząłem studia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym zaangażowałem się w działalność studencką. W tym okresie podjąłem również współpracę z osobami, które współtworzyły Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych. One zaproponowały mi budowanie i prowadzenie Kampanii Dawca.pl na zasadach wolontariatu.

Mając już doświadczenie w działalności stwierdziłem, że może być to ciekawy projekt, w którym można wykazać się swoimi umiejętnościami i kreatywnością. Szczególnie, że z tą ideą się identyfikowałem. Tak więc zaczęła się moja przygoda z Kampanią Dawca.pl.

Ile udało wam się zrobić? Czy przez te 5 lat wzrosła świadomość i chęć ludzi do oddawania swoich narządów?
Zaznaczyć trzeba, że jesteśmy grupą studentów, a więc realizujemy tę kampanię w wolnym czasie. Mimo że kampania trwa od 2007 roku, to przełomowym momentem był luty 2010, kiedy to zaczęliśmy aktywnie i z dużą siłą promować ideę transplantacji. Co udało nam się zrobić? W okresie dwóch lat zgromadziliśmy ponad 20 tys. członków Klubu Dawca.pl, którzy aktywnie promują ideę transplantacji, mamy 36 tysięcy fanów na portalu Facebook, wprowadziliśmy pierwszy w Polsce komiks promujący transplantację, czy pierwsze w Polsce szkolenie internetowe w tematyce transplantologii (współfinansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia) i można by tak było wymieniać jeszcze długo, jednak pragnę zaznaczyć, że staramy się robić wszystko niekonwencjonalnie z dozą kreatywności, by w sposób niestandardowy i nieoklepany zwrócić uwagę na ten temat – szczególnie u ludzi młodych.

Prowadząc działania, zawsze skupiamy się na zwiększaniu wiedzy oraz świadomości polskiego społeczeństwa, bo ta, niestety, mimo dużej wirtualnej deklaracji o byciu dawcą, jest dosyć niska.

No właśnie. Mimo wielu waszych kampanii, dużej aktywności w internecie ta świadomość wciąż jest niestety niska. Jedno z waszych zadań, to chęć dogonienia takich krajów, jak np. Hiszpania. Jak w tej chwili Polska wygląda na tle Europy i świata pod względem dawstwa narządów?
Cały czas marnie, ale jest coraz lepiej. Wszystkie statystyki pomału pną się do góry i to jest pozytywny znak! Ale nadal są braki - w zeszłym roku było ponad 1500 przeszczepów, jednakże drugie tyle to osoby oczekujące na przeszczep narządów. Więc jest przed nami dużo pracy, ale nie zrażamy się i idziemy do przodu.

1500 przeszczepów to zapewne kropla - być może nie mała, ale jednak - w morzu potrzeb. A jak wyglądają statystyki w tym roku? Czy wiadomo ilu osobom udało się już pomóc, a ile jeszcze czeka na taki przeszczep?
Wg statystyk aktualnie dokonano 1014 przeszczepów, a oczekujących na nie jest ponad 2200 osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.