Facebook Google+ Twitter

Stefan Meller na Uniwersytecie Wrocławskim

Dziś we Wrocławiu odbyło się kolejne spotkanie “Goście Gazety na Uniwersytecie”. Tym razem Gazeta Wyborcza zaprosiła Stefana Mellera, byłego ambasadora Polski w Rosji i Francji, a także Ministra Spraw Zagranicznych w gabinecie Kazimierza Marcinkiewicza.

Spotkanie rozpoczęło się wykładem Stefana Mellera. fot. Justyna RatajczakJak podaje “Gazeta Wyborcza” w spotkaniu uczestniczyło około sześciuset osób. Wśród licznie zgromadzonych wrocławian przeważali studenci, ale nie zabrakło też osób starszych, zainteresowanych tematyką stosunków polsko-rosyjskich. Pojawił się także prezydent Wrocławia - Rafał Dutkiewicz.

Prof. Meller rozpoczął spotkanie czterdziestominutowym wykładem. Opowiadał m.in. o historycznym podłożu obecnego konfliktu między Polską a Rosją, o podziale mieszkańców byłego ZSRR na “Ruskich” i “Rosjan”, o wzajemnych stosunkach Rosji z Unią Europejską. – Rosja jeszcze dwa lata temu nie wiedziała, czy jest europejska czy euroazjatycka – mówił Stefan Meller – Teraz jednak wyraźnie zbliża się do Europy, bo wydaje się, że nie ma innego wyjścia.

Prof. Meller cierpliwie odpowiadał na pytania wrocławian. fot. Justyna RatajczakWrocławianie mieli także okazję zadać byłemu szefowi MSZ kilka pytań. Prosili go o komentarze w sprawie polskiego weta wobec rozpoczęcia negocjacji UE z Rosją, budowy Gazociągu Północnego łączącego Rosję z zachodnią Europą oraz kierunku, w jakim zmierza polska dyplomacja.
- Musimy dbać o to, aby Rosjanie nie uważali nas za rusofobów – powiedział Meller. Na koniec zapewnił, że jest optymistą i wierzy, że stosunki polsko-rosyjskie w przyszłości się poprawią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.