Facebook Google+ Twitter

Stefan Tyczyna, poeta górnośląski

Tyczyna urodził się na Górnym Śląsku w Łaziskach Górnych. W 1990 roku wyjechał z rodziną do Niemiec i osiedlił się w Schwarzwaldzie, małym miasteczku Tuttlingen. Jest poetą, finalistą konkursu poetyckiego „Pegaz-Europa ‘97”.

Tomik poezji "Pomiędzy wiekami, wyd. Inter Media w Gliwcach 2002 r. Na okładce fragment rynku z ratuszem w Pszczynie na Górnym Śląsku. Fot. repr. okładki Rajmund Czok / Fot. Swój debiut zaliczył w antologii „Debiuty literackie 1999” w wydawnictwie Inter Media w Gliwicach. W tym samym roku na półkach księgarskich ukazał się jego debiutancki tomik „Pomiędzy listami” W kolejnych latach tomiki wierszy „Pomiędzy światami”, „Pomiędzy wiekami”, „Wiersze wybrane i nowe” oraz „Postscriptum”. W konkursie poezji emigracyjnej na Florydzie został uhonorowany za cykl wierszy dyplomem uznania. Ponadto jego wiersze ukazały się w VIII milenijnej edycji antologii poezji emigracyjnej w Stanach Zjednoczonych.

Stefan Tyczyna uważa, że jego poezja jest nierozerwalnie związana z duszą, mózgiem i ręką, która pisze. Może stanowić terapię na wszystko, a owoc jego terapeutycznego trudu zastąpi rozrywkę. A że obecna poezja może wchodzić w krainę dowolności, musi zawierać pewien rodzaj uporządkowania i logiki.

SACRUM PROFANUM
(wiersz poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi)

Czytałeś mi swoje wiersze
Gdzieś we Frankfurcie
W Londynie
W rzymskim Koloseum
W tak zwanych kuluarach
Dokładnie w męskiej toalecie
Powiedziałeś
„Patrz jak tu czysto”
Pisz tak jakbyś żył ostatni dzień
Jakbyś pisał ostatni wiersz

Tomik poezji "POSTSCRIPTUM" wyd. Inter Media w Gliwicach 2007 r. Wiersze opisują zawiłości naszego życia codziennego. Autor jest członkiem Związku Pisarzy Polskich za Granicą z siedzibą w Londynie. / Fot. Współczesna poezja wg krytyków powinna zawierać jak najmniej słów, a dużo treści. Tyczynie się to udaje. W swoich wierszach zgłębia tajniki, odkrywa ich tajemnice, szuka odpowiedzi na pytania dotyczące życia, szczęścia, cierpienia i tego, czego człowiek doświadcza na co dzień.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A ja chciałam dodać, że wiersze Stefana Tyczyna są równie opublikowane w książce pt. "Słowa wypuszczone na wolność - Wybór wierszy poetów na emigracji" wydanej przez SOPN w Opolu oraz dwutyg. "Samo Życie" w Dortmundzie. Tam są także wiersze Isabelli Degen i moje.
Pozdrawiam Pana Stefana, i Pana również! Gratuluję wspaniałych wierszy oraz życzę dalszego powodzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałam dodać że poeta wydał nie tak dawno nowy tomik:
http://www.empik.com/niebieski-nieobecny-tyczyna-stefan,p1052364951,ksiazka-p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.