Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10678 miejsce

Stefania Dulembowa - dobra wróżka Smęgorzowa

Stefania Dulemba to niezwykła kobieta. Jest, jak dobra wróżka, których - niestety - niewiele spotykamy w dzisiejszym świecie. Od lat pomaga społeczności Smęgorzowa, to dzięki jej hojności powstanie sala gimnastyczna w miejscowej szkole.

Stefania Dulemba witana jest w Smęgorzowie po staropolsku / Fot. Archiwum Gazety KrakowskiejStefania Dulemba urodziła się na wschodnich kresach Rzeczypospolitej Polskiej blisko granicy rumuńskiej. Dziś jest to Ukraina. Kobieta ta jest wyjątkową osobą dla Smęgorzowa i wielką ofiarodawczynią dla tamtejszej społeczności.

Pani Dulembowa jest starszą osobą, od kilku lat wdową. Mąż, Aleksander, zginął w 2005 r. w wypadku samochodowym. Oboje wyjechali z Polski w 1939 r. po wkroczeniu Armii Czerwonej. Za granicą wzięli ślub. Po wyjeździe z kraju przebywali w Jugosławii, Grecji, Francji i Anglii. W 1947 r. wyjechali do Kanady. Tam też przez całe życie ciężko pracowali w fabryce. Od 1950 r. prowadzili farmę, która przyniosła im pewne dochody. W swoim życiu kierowali się też słowami Ojca Świętego, że „o człowieku nie świadczy to ile ma, ani to, kim jest, ale to czy dzieli się z innymi”. Państwo Dulembowie pomagali Polakom mieszkającym w Kanadzie. Wspomagali też uniwersytety, wiele instytucji, sanktuaria, szpitale i organizacje polonijne.

Jednym z powodów, że postanowili pomagać innym - zwłaszcza dzieciom i młodzieży był fakt, że nie mieli własnych. Nie chcieli, by ich majątek został przejęty przez kanadyjskie państwo. Zadecydowali, że wspomogą przede wszystkim osoby zdolne, chętne do nauki. Mogli się pochwalić wieloma stypendystami w Kanadzie. Nawiązanie kontaktów z panią Dulembową było możliwe dzięki Stanisławowi Stolarczykowi, redaktorowi i wydawcy wychodzącego w Toronto pisma polonijnego „Czas-Związkowiec”. 10 lat temu, podczas Światowego Forum Mediów Polonijnych ś.p. redaktor Jerzy Rzeszuto poznał burmistrza Smęgorzowa - Stanisława Początka z redaktorem Stolarczykiem, który zaproponował wizytę dziennikarzy z Kanady.

Do spotkania doszło w smęgorzowskiej szkole. Była na nim m.in. Agnieszka Buda-Rodriguez, która napisała wówczas o potrzebach Smęgorzowa. Rok później wioskę odwiedził pan Stolarczyk, a w
2006 r. zadzwonił do burmistrza Początka i opowiedział mu o pani Dulembowej. Ta zgodziła się być sponsorką sali gimnastycznej w miejscowej szkole. W maju 2006 r. doszło do wizyty pani Stefanii. Wizytując szkołę po raz pierwszy poznała największe problemy społeczności. Opuszczając Polskę była pełna podziwu dla mieszkańców. Ujęła ją życzliwość i otwartość smęgorzewian na innych ludzi. Zachwyciły ją zwłaszcza dzieci i młodzież z tamtejszej szkoły. Obiecała, że nigdy o nich nie zapomni i będzie chciała im jakoś pomóc.

Ponowny przyjazd Stefanii Dulembowej 10 października 2006 r. był dla niej wielkim wydarzeniem. Proboszcz parafii ks. Emil Matysik odprawił wtedy mszę św. w intencji jej nieżyjącego męża, w szkole odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą państwu Dulembom. Burmistrz Początek oficjalnie ogłosił, że pani Stefania przekazała na potrzeby szkoły 100 tys. dolarów kanadyjskich. Gdy zbliżało się Boże Narodzenie na adres Dąbrowskiego Urzędu Gminy pani Dulembowa przysłała paczkę ze słodyczami, które miały być prezentem mikołajkowym. Kolejny raz przyjechała w maju 2007 roku i wtedy przekazała 20 tys. dolarów kanadyjskich.

W sumie pani Dulembowa przekazała smęgorzowskiej placówce 125 tys. dolarów kanadyjskich. Pieniądze postanowiono wykorzystać na budowę sali gimnastycznej - uda się sfinansować aż 1/4 kosztów budowy. Podczas swojej poprzedniej wizyty w Smęgorzowie pani Stefania zapoznała się z koncepcją tego obiektu, który przedstawiła jej architekt Teresa Jakubas.

Pani Dulembowa odwiedzi Smęgorzów 23 i 24 kwietnia. Weźmie udział w sesji Rady Miejskiej, w czasie której zostanie jej nadany tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dąbrowa Tarnowska. Kolejnego dnia będzie uczestniczyła w uroczystym rozpoczęciu budowy hali sportowej w Smęgorzowie, do której powstania w tak dużym stopniu się przyczyniła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

(+) - na dobry początek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.