Facebook Google+ Twitter

Steinbach zrezygnuje z miejsca w radzie fundacji pod pewnymi warunkami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-05 11:48

Erika Steinbach potwierdziła swoją gotowość rezygnacji z ubiegania się o miejsce w radzie fundacji, która ma upamiętniać powojenne wysiedlenia. W wydanym oświadczeniu przedstawiła warunki możliwego kompromisu.

Steinbach i kierowany przez nią Związek Wypędzonych żądają zwiększenia liczby jego przedstawicieli w radzie fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". Obecnie w 13-osobowym gremium przysługują mu trzy miejsca.

W swoim oświadczeniu Steinbach nie precyzuje, ilu przedstawicieli chciałby mieć Związek Wypędzonych. Zaznacza jednak, że reprezentacja związku powinna lepiej odzwierciedlać różne regiony niemieckiego osadnictwa i wysiedleń.

Erika Steinbach domaga się ponadto rezygnacji rządu federalnego z prawa do zatwierdzania kandydatur na członków rady. Chce wyodrębnienia fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" ze struktur Niemieckiego Muzeum Historycznego.

Kolejnym warunkiem szefowej Związku Wypędzonych jest przyłączenie do fundacji archiwum w Bayreuth, w którym przechowywane są dokumenty dotyczące majątkowych skutków wysiedleń.

Erika Steinbach żąda również, aby przyszła placówka poświęcona wysiedleniom miała do dyspozycji cały budynek przeznaczony na jej siedzibę, a nie jedynie, jak przewidują obecne plany, jego część.

Jeśli rząd federalny spełni te warunki, Steinbach gotowa jest zrezygnować z ubiegania się o miejsce w radzie fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.