Facebook Google+ Twitter

Steinmeier przeciwnikiem Merkel w niemieckich wyborach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-18 17:37

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier będzie kandydatem SPD na kanclerza w przyszłorocznych wyborach. Na nadzwyczajnym zjeździe w Berlinie socjaldemokraci wybrali też nowego przewodniczącego partii. Został nim Franz Müntefering.

Decyzje zjazdu były oczekiwane. Obaj politycy otrzymali partyjne rekomendacje już na konwencji na początku września, kiedy zmuszono do odejścia ze stanowiska niepopularnego szefa SPD Kurta Becka.

Wybór Steinmeiera na kandydata na kanclerza poparło ponad 95 procent delegatów. 52-letni polityk pełniący obecnie funkcję wicekanclerza wezwał partię do jedności i zapowiedział, że zamierza poprowadzić ją do zwycięstwa. Ocenił, że kryzys finansowy stwarza nowe szanse dla ugrupowań o profilu socjaldemokratycznym. Jego wystąpienie deputowali przyjęli gromkimi brawami.

Steinmeier jest jedynym politykiem SPD, który jest w stanie zagrozić cieszącej się w Niemczech dużą popularnością szefowej CDU, kanclerz Angeli Merkel. Spadek notowań socjaldemokratów ma też poprawić nowy przewodniczący. Franz Müntefering stał już na czele SPD w latach 2004-2005.

W aktualnych sondażach socjaldemokraci cieszą się 25-procentowym poparciem. Na chadeków zagłosowałoby 10 procent więcej wyborców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.