Facebook Google+ Twitter

Stenogram z czarnych skrzynek samolotu prezydenta. Przeczytaj

Rząd ujawnił stenogramy z czarnych skrzynek prezydenckiego TU-154. Z zapisów wynika, że piloci wiedzieli, że pogoda może utrudnić lądowanie. Trudno jest też odnaleźć zapisy, które wskazywałyby, że piloci otrzymali od kogoś polecenie lądowania. Ostatnie minuty zapisu są niezwykle dramatyczne.

 / Fot. PAP/EPA/Siergiej ChirikowDrugi pilot: "Ziemię widać, coś tam widać, może nie będzie tragedii"

Kopie zawartości czarnych skrzynek przywiózł w poniedziałek z Moskwy Jerzy Miller. Szef MSWiA kieruje polską komisją badającą okoliczności katastrofy. Według Millera nagrana wersja elektroniczna wymaga jeszcze obróbki, ponieważ zawiera szumy, z których trzeba wyłowić to co jest istotną treścią.

STENOGRAMY Z CZARNYCH SKRZYNEK TU-154

Na razie więc ujawniono stenogramy. Według Millera wiernie odzwierciedlają wydarzenia w kokpicie i nie dokonywano żadnych ingerencji.

Stenogramy to za mało, potrzebny zapis z rejestratora parametrów lotu

Nie damy rady usiąść

Piloci mieli wiadomość, że pogoda może utrudnić lądowanie. - W tej chwili, w tych warunkach, które są obecnie, nie damy rady usiąść - mówił dowódca załogi Arkadiusz Protasiuk do Mariusza Kazany z MSZ o godz. 8:26 (polskiego czasu). Protasiuk dodał, także że: "spróbujemy podejść, zrobimy jedno zejście, ale prawdopodobnie nic z tego nie będzie". - No to mamy problem - takie słowa Kazany odnotowuje stenogram.

Po czterech minutach możemy w stenogramie odnaleźć słowa Kazany: "Na razie nie ma decyzji prezydenta, co dalej robić".

Według TVN24 "w stenogramie nie ma żadnego zapisu, który świadczyłby o tym, że piloci otrzymali od kogoś spoza załogi polecenie lądowania. Ze stenogramu wynika, że kapitan Protasiuk przynajmniej dwa razy mówi, że spróbujemy wylądować, a jeśli się nie uda to "odejdą" z próby lądowania. Ze stenogramu wynika też, że w kabinie był też gen. Andrzej Błasik".

Ostatnie minuty przed katastrofą

Zapis z ostatnich minut jest niezwykle dramatyczny. O 8.40:41 TU-154 był na wysokości 100 metrów. Wtedy po raz pierwszy rozległ się komunikat systemu TAWS: PULL UP. O 8.40:59,3 samolot zderzył się z drzewami. Stenogram kończy się o 8.41:05,4. Oto ostatnie pozycje ze stenogramu:

8.40:59,3 Odgłos zderzenia z drzewami

8.41:00,3 Krzyk: Kurwa mać!

8.41:00,5 Ostrzeżenie systemu TAWS: PULL UP, PULL UP

8.41:02,0 Komenda: odejście na drugi krąg!

8.41:02,7 Krzyk: Kurwaaaa....

8.41:05,4 koniec zapisu.

Ostatnie minuty załogi Tu-154
 / Fot. MSWiA / Fot. MSWiA / Fot. MSWiAPOZOSTAŁE STENOGRAMY Z CZARNYCH SKRZYNEK TU-154

CZYTAJ TAKŻE: Zapisy z czarnych skrzynek sugerują błąd pilota

Komorowski po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego

- Nikt z członków Rady Bezpieczeństwa nie zgłosił sprzeciwu wobec zamiaru upublicznienia zawartości tego co udało się odcyfrować z czarnych skrzynek - powiedział po zakończeniu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Bronisław Komorowski. - Materiały zostaną upublicznione bardzo szybko - dodał.

- Nie znalazłem sensacji w tych materiałach - skomentował zawartość materiałów przekazanych członkom RBN, Bronisław Komorowski.

Komorowski odniósł sie także do nieobecności Jarosława Kaczyńskiego na posiedzeniu oraz faktu wysłania przez niego pełnomocnika. - Nie istnieje forma zastępstwa członka rady bezpieczeństwa. Poinformowaliśmy Jarosława Kaczyńskiego, że w każdej chwili może zapoznać się z danymi - powiedział.

- Bardzo szybko, po zakończeniu Rady Bezpieczeństwa materiały zostaną upublicznione w internecie - stwierdził Komorowski.

Źródła: tvn24.pl, gazeta.pl, własne

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (127):

Sortuj komentarze:

Amen...kłaniam się nisko

Komentarz został ukrytyrozwiń

"właściwie jest tam to wszystko o czym my tu rozmawiamy prócz obelg wobec siebie"
Co dowodzi, że można zachować poziom mimo różnicy poglądów.

Może to zabrzmi jak pouczenia nauczycielki (choć już nią nie jestem), ale nie mogę się powstrzymać - zachowajmy umiar, mili Państwo, zapędziliśmy się strasznie i już kompletnie nie słuchamy, co nam inni mają do powiedzenia.
Wygląda to tak, że kiedy pojawia się tekst związany w jakiś sposób z katastrofą czy wyborami, zaczynamy jątrzyć, prowokować, a potem cała para idzie w kłótnię. Czy o to nam chodzi w serwisie DO?
Patrzmy na ręce rządzącym - wszystkim, piszmy o "błędach na górze", drążmy, interweniujmy, a nie bijmy tu piany (i nie toczmy jej z...).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto...racja...właściwie jest tam to wszystko o czym my tu rozmawiamy prócz obelg wobec siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Martuniu, dzięki za rozsądny link, bo już nie miałem pomysłu na dalsza ironię:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Załoga Tu-154 wierzyła, że dolatuje do pasa
http://www.tvp.info/informacje/polska/zaloga-tu154-wierzyla-ze-dolatuje-do-pasa/1880259

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marta masz racje, ale w tej dżungli ekspertów twój głos ginie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może tak wreszcie się uspokoicie, przestaniecie robić z siebie błaznów i przejrzycie ten wątek:
http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne/15-wypadki_i_incydenty_lotnicze/24626-2010_04_10_tu_154_samolot_prezydenta_rp_rozbil_sie_pod_smolenskiem.html
Tu rozmawiają fachowcy, których rzeczywiście interesują przyczyny katastrofy, a nie przekrzyczenie rozmówcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W końcowej fazie lotu powstała sytuacja wskazująca na nieświadome pośrednie albo bezpośrednie wymuszenie kontynuacji lądowania przez kapitana statku. Przypomina mi to zjawisko jakie poznałem 25 lat temu zajmując się psychologią lotniczą w ramach programu Interkosmos w WIML. To kapitanoza, tylko ona wyjaśnia dlaczego w pewnych warunkach kapitan prowadzi statek powietrzny na pewną śmierć. Opis tego zaburzenia w przedstawiam w oddzielnym artykule: (link ).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pytanie o czarne skrzynki jest istotne. Konwencja chicagowska, do której podałam linki, dotyczy lotnictwa cywilnego (co również zaznaczyłam). Sądzę, że najlepszym wyjściem będzie postawienie właściwego pytania na którymś z portali prawniczych, bo gdybać to sobie możemy do dnia Sądu Ostatecznego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Janie, przytoczone przez Pana wypowiedzi znawców tematu, są niestety tylko domysłami, to tylko wskazane i nie poparte żadnymi dowodami przypuszczenia, które w chwili obecnej są tylko kolejną teorią spiskową

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.