Facebook Google+ Twitter

Stephen Hawking: czarne dziury jednak nie istnieją

Słynny brytyjski fizyk opublikował pracę, w której dowodzi, że czarne dziury nie istnieją. Przynajmniej nie w takiej formie, w jakiej dotąd je "znaliśmy". 72-letni uczony badał czarne dziury niemal przez całą swoją naukową karierę.

 / Fot. Jim Campbell/Aero-News Network/NASADotąd uważano, że czarne dziury to "grawitacyjne studnie", z których nawet światło nie jest w stanie "uciec". Jak informuje wyborcza.pl, dla naukowców największą zagadką był fakt, że po ich wyparowaniu znikać miały również szczątki wessanych obiektów. Gdyby rzeczywiście tak się działo, zerwana zostałaby ciągłość między przeszłością i przyszłością, czyli jedno z podstawowych praw fizyki. Według noblisty Gerarda 't Hoofta oznaczałoby to, że musimy dopuścić również możliwość powstawania z niczego i znikania nie tylko materii, ale również energii.

W opublikowanej w internecie najnowszej pracy, Stephen Hawking przekonuje, że myliliśmy się w kwestii czarnych dziur. Według uczonego wokół tych tajemniczych obiektów nie powstaje "horyzont absolutny", co oznacza, że z kosmicznych studni można uciec. "Brak horyzontu zdarzeń oznacza, że nie ma czarnych dziur - w tym znaczeniu, że światło nie może z nich uciec" - tłumaczy Hawking.

Według 72-letniego astrofizyka wokół czarnych dziur przez pewien czas utrzymuje się "horyzont pozorny", który umożliwia szczątkom obiektów wydostanie się z grawitacyjnej studni. Hawking podkreśla jednak, że pozostałości "wyplutych" ofiar są tak zniekształcone, że nie jesteśmy w stanie wyciągnąć z nich żadnych istotnych informacji.

Na razie naukowcy podchodzą do pracy Hawkinga ostrożnie, podkreślając, że nie przeszła ona jeszcze przez sito recenzji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.