Facebook Google+ Twitter

"Sterdyń - Warszawa, wspólna sprawa"

W czwartek 21 sierpnia, pod warszawskim biurem Polskiego Stronnictwa Ludowego, odbyła się pikieta zorganizowana przez partię Nowa Lewica.

Przemawia Marianna Jenda / Fot. Adam SawskiPowodem pikiety, w której wzięło udział około 80 osób, jest dokonana przez wójta gminy Sterdyń, (związanego z
PSL) Czesława Mariana Zalewskiego, eksmisja emerytowanej nauczycielki Marianny Jendy.

Demonstrujący rozwinęli transparent z napisem „PSL – przeciw lokatorom”. Skandowali hasła typu: "Sterdyń - Warszawa, wspólna sprawa".

Protestowi towarzyszył mini koncert muzyczny / Fot. Adam Sawski8 sierpnia działacze Nowej Lewicy usiłowali zablokować eksmisję nauczycielki. Policja wyniosła ich wyniosła z mieszkania, eksmisja się odbyła. Marianna Jenda przez pewien czas miała problemy finansowe i nie mogła spłacić zaległości czynszowych. Później udało się jej jednak spłacić zadłużenie, lecz stało się to po orzeczeniu eksmisji. Wójt prawnie mógł odstąpić od eksmisji w takiej sytuacji, lecz tego nie dokonał.

Protestujący na tle biura PSL / Fot. Adam SawskiZdaniem Marianny Jendy, w grę wchodzi konflikt osobisty pomiędzy nią, a wójtem. Jenda kiedyś była szefową struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego i sprzeciwiała się prywatyzacji szkoły w Sterdyniu. Jej dyrektorem wówczas był Czesław Marian Zalewski.

Wójt zaproponował lokal zastępczy i mówił w programie TVN24 "Prosto z Polski", że ma on standard podobny do byłego mieszkania nauczycielki. Okazało się jednak, że eksmitowano ją do drewnianej chatki, gdzie z wody trzeba korzystać za pomocą hydrantu, a toaleta na podwórku jest w opłakanym stanie.

Większość uczestników pikiety to członkowie Nowej Lewicy / Fot. Adam SawskiSama Marianna Jenda mówi, iż nie zamierza się poddawać i chcę odzyskać swoje mieszkanie. Wyraża żal, że po przepracowaniu 40 lat w zawodzie nauczycielaa, nie ma stałego pobytu zamieszkania. Jenda swego czasu uczyła dzieci wójta Zalewskiego.

Pod siedzibą Polskiego Stronnictwa Ludowego, przemawiał w obronie emerytki Piotr Ikonowicz z Nowej Lewicy. Interweniował nawet u posłów PSL m.in. Janusza Piechocińśkiego.

Organizatorzy pikiety zapowiadają kolejne protesty. Ta była drugą z kolei. W najbliższym czasie Nowa Lewica planuje demonstrować w Sterdyniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

to film z próby blokady eksmisji http://pl.youtube.com/watch?v=o-3nZMHflig
a to reportaż TVN http://pl.youtube.com/watch?v=zWFf1K6T6G8

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.