Facebook Google+ Twitter

Stereotyp kebaba czyli studia w Turcji

Do niemal 300 rocznie wzrosła liczba studentów Uniwersytetu Śląskiego biorących udział w programie Erasmus - podaje dr Robert Radek, wydziałowy koordynator programu LLP/Erasmus w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Tylko co 50 żak wybrał Turcję.

Błękitny Meczet. www.wikipedia.org / Fot. Osvaldo GagoGłównym celem programu jest finansowanie wyjazdów studentów na studia w innych krajach europejskich przez okres do jednego roku oraz wspieranie europejskiej współpracy uczelni wyższych. Na historię Erasmusa składają się trzy programy: Sokrates I, Sokrates II, a od 2007 roku, jako przedłużenie tego ostatniego, Lifelong Learning Programme - czyli uczenie się przez całe życie. W programie Socrates–Erasmus Uniwersytet Śląski uczestniczył od 1997 roku, czyli od początku jego funkcjonowania w naszym kraju.

Obecnie na UŚ ruszyła już kolejna rekrutacja w ramach LLP. W ofercie: Hiszpania, Włochy, Słowacja i wiele innych... a wśród nich właśnie Turcja. Jaką opinia cieszy się ten kraj i z czym nam się kojarzy? Pokazała to krótka sonda przeprowadzona wśród znajomych - kebab, muzułmanie i terroryści. Studenci pytani o możliwość wyjazdu na 3 miesiące do Turcji odpowiadają: zdecydowanie nie - nie znamy tego kraju, balibyśmy się tam jechać...

Takie same słowa usłyszał Łukasz, obecnie student III roku Politologii UŚ, kiedy oznajmił swoim znajomym i rodzinie, że to właśnie tam jedzie studiować. Jak sam przyznaje była to spontaniczna decyzja. Dostał się do programu z drugiego naboru kiedy wolne miejsca pozostały m.in. na uniwersytecie w Hiszpanii i właśnie w Turcji. Czemu nie? – pomyślałem. - Taka okazja może się już nie powtórzyć - mówi Łukasz, który o swoim pobycie w Turcji, jak i studiowaniu na Kadir Has Universitesi mówi w samych superlatywach. To, co stanowi ogromny plus wyjazdu do Turcji to fakt, że wykłady odbywają się tam wyłącznie w języku angielskim - podczas gdy w większości krajów obowiązują języki narodowe, już nie tak popularne jak język angielski.
Sam Łukasz przyznaje- półroczny pobyt dam dał mi więcej niż trzyletni kurs językowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

sezamowa02@wp.pl
  • sezamowa02@wp.pl
  • 02.10.2011 22:45

Chcę studiować dziennikarstwo i wyjechać właśnie do Turcji, którą jestem od 2 lat zafascynowana, jaką uczelnię mam wybrać ?? ;) Dodam, że jestem dopiero w II LO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.