Facebook Google+ Twitter

Steve Jobs zrezygnował. Tim Cook zostanie nowym szefem Apple

Steve Jobs zrezygnował ze stanowiska CEO Apple, zostaje jednak w radzie nadzorczej. Na swojego następcę wskazał Tim Cooka, który zarządza firmą od czasu rozpoczęcia jego urlopu zdrowotnego.

 / Fot. Matt Yohe (talk)/CC 3.0Informację podał zarząd Apple. Po jej ujawnieniu cena akcji firmy spadła o 5,3 proc. Obrót publiczny papierami koncernu został wstrzymany - donosi PAP. Jobs przesłał do rady dyrektorów list, w którym wyjaśnia (a w zasadzie nie wyjaśnia) przyczyny odejścia. "Zawsze mówiłem, że jeśli przyjdzie dzień, gdy nie będę w stanie spełnić swoich obowiązków i oczekiwań, jako dyrektor generalny Apple, pierwszy poinformuję o tym zarząd. Niestety ten dzień nadszedł" - pisze były CEO Apple.

Steve Jobs założył Apple ze Steve'em Wozniakiem w 1976 r. Był też twórcą sukcesu firmy, po swoim powrocie do niej w 1997 r. Zastąpił wówczas Gila Amelio i zrestukturyzował będącą na skraju bankructwa firmę. Gdy Jobs przejmował wówczas stery koncernu miał on 750 mln dolarów straty. W krótkim czasie uprościł ofertę Apple, pozbył się wielu nierentownych projektów. Podjął też szereg kontrowersyjnych decyzji, jak np. zakończenie sprzedaży Newtona, protoplasty PDA (krytycy decyzji twierdzili, że to zemsta na Johnie Sculley'u przez, którego musiał odejść z firmy w 1985 r.) Zrewolucjonizował system Mac OS, który w tamtym czasie był synonimem przestarzałego oprogramowania. W późniejszych latach pod rządami Jobsa, Apple wdrażało kolejne produkty, które były lokomotywą pociągową sprzedaży. Tak było z iPodem (2001), który jest najlepiej sprzedającym się odtwarzaczem muzyki w historii, iPhonem (2007) i iPadem (2010).

W IIIQ fiskalnym Apple zanotowało kolejne rekordowe wyniki finansowe. 20,3 mln sprzedanych iPhone'ów, 9 mln iPadów, 28 mld dolarów przychodu, 7,31 mld dolarów zysku netto - to liczby, które podała firma podsumowując III kwartał.

Czytaj cały tekst w serwisie Technologie Wiadomości24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.