Facebook Google+ Twitter

Steven Holl ze złotym medalem Amerykańskiego Instytutu Architektów

Amerykański Instytut Architektów (AIA) przyznał, jak co roku, nagrodę za wpływ na teorię i praktykę w dziedzinie architektury. Laureatem nagrody za rok 2012, został architekt Steven Holl.

 / Fot. Lian Chang/CC BY 2.0Waszyngtoński instytut istnieje od 1857 roku, a od 1907 r. przyznaje nagrody (AIA Gold Medal) za wybitny wkład w rozwój architektury. Jest to jedna z najważniejszych nagród na polu architektury, poważana i szanowana w całym świecie sztuki.

Pierwszy Złoty Medal został przyznany w 1907 r., Sir Astonowi Webbowi z Wielkiej Brytanii, następnymi laureatami byli wielcy architekci, tacy jak Amerykanin Franck Lloyd Wright, Niemiec Walter Gropius Adolph czy Szwajcar Le Corbusier. Za rok 2011, uhonorowano słynnego architekta japońskiego Fumihiko Maki.

Architekt Steven Holl jest od 1981 roku wykładowcą na Uniwersytecie Columbia oraz kieruje kilkoma swoimi agencjami architektury, m.in. na Hawajach, w Helsinkach czy w Seulu. Do dzisiaj może się poszczycić wieloma znamienitymi realizacjami. Jedną z nich, jest kompleks budynków w Pekinie, zwany "Linked Hybrid" (na zdjęciu), składający się z 644 mieszkań zorganizowanych w serię wieżowców, które są połączone ze sobą świetlistymi pasażami, tworząc niezwykle oryginalny układ brył.

Inny projekt, również zrealizowany w Chinach - Centrum Shenzen Vanke, polegał na umieszczeniu wieżowców na bolcach, ponad ogrodami i parkami, które zostały umieszczone pomiędzy "nogami" budynku.

Steven Holl jest laureatem wielu nagród i wysokich odznaczeń, za swój wkład w rozwój architektury, napisał także kilka książek, opisując swoje projekty i dzieląc się swoimi przemyśleniami na temat pracy architekta.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.