Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2614 miejsce

Sto lat temu zmarł Henryk Sienkiewicz

Sto lat temu, 15 listopada 1916 r. w Vevey zmarł Henryk Sienkiewicz. Dziś, w stulecie tego zdarzenia w licznych miejscach w kraju i na świecie odbywają się okolicznościowe uroczystości: konferencje, wystawy, spotkania, koncerty, projekcje.

 / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska W Vevey, zwanym „perłą Riviery Vaudoise”, miejscu cichym, otoczonym wieńcem śnieżystych Alp, leżącym nad jeziorem Leman w wieku lat siedemdziesiąt zmarł 15 listopada 1916 r. Henryk Sienkiewicz. Nie miała to być siedziba ostatnia. Pisarz w listach nieustannie planował powrót do kraju – do Oblęgorka, Zakopanego, chociaż przeczuwał śmierć z rezygnacją. Pisał w liście do Chrzanowskiego na rok przed zgonem:

"Nie mogę wsadzać głowy w śnieg jak kuropatwa i łudzić się, że skoro jastrzębia nie widzę, to go nie ma. – Mam mocno rozwiniętą chorobę sercową, powodującą duszności i zawroty głowy, i zdaję sobie sprawę, że może to trwać, ale może się i skończyć prędko".

W noweli „Dwie łąki” Kraina Śmierci przedstawia się jako „liliowe, nieruchome przestworza” za ciemną zasłoną „grubą, nieprzeniknioną”, trzymaną przez dwie istoty: Boleść i Trwogę. One kryją wizję błogiego, wiekuistego spokoju.

Śmierć nadeszła późnym wieczorem, w apartamencie Hotelu du Lac w obecności najbliższych, którzy odnotowali ostatnie westchnienie „Wolnej Polski już nie zobaczę”.

Sto lat od tego zdarzenia w wielu miejscach w kraju i za granicą zorganizowano okolicznościowe uroczystości, które są sposobnością do oceny znaczenia dorobku pisarza oraz jego nieustającego wpływu na kulturę z perspektywy wieku. Wiele zdarzeń zaprojektowano w centralnym dniu obchodów Roku Sienkiewicza.

W rzymskiej stacji PAN na dzień 15 listopada 2016 r przypada drugi dzień konferencji poświęconej "najsławniejszej polskiej powieści" - Quo vadis: Conferenza internazionale Quo vadis. Inspirations, contexts, reception. Henryk Sienkiewicz and his vision of Ancient Rome.

Konferencję kończy projekcja adaptacji filmowej Quo vadis w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Dokładnie w setną rocznicę godziny śmierci Henryka Sienkiewicza na ekranie w Instytucie Polskim w Rzymie przypomniane zostaną sceny martyrologiczne z pierwszego wieku naszej ery i zabrzmi odwieczne, zawsze aktualne pytanie: Quo vadis...?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Nasz wspaniały Henryk Sienkiewicz, który tak pięknie opisywał historię Polski. Mało polskich pisarzy idzie jego śladami, aby przybliżyć nam dawne dzieje Polski. Czyta się te historie z wielkim wzruszeniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnie szlaki Sienkiewicza - zapraszam serdecznie do czytania
"Rodzina Sienkiewiczów osiadła w niewielkim Vevey, gdyż, jak Henryk stwierdził w rozmowie z żoną: „w Vevey najlepiej, bo do Lozanny blisko i rodaków blisko, ale nie za blisko.”
Początkowo zamieszkali w olbrzymim Grand Hotelu, który mógł pomieścić aż 300 gości. Podczas przyjazdu rodziny Sienkiewiczów było w nim jednak tylko 20 mieszkańców, co spowodowało spadek cen o połowę i cena pokoju wynosiła 8 franków. Ze względu na wojnę fundusze Sienkiewicza zarówno w Królestwie, jak i w Galicji zostały zamrożone, więc musieli z żoną liczyć się z każdym groszem." http://pozabiurem.pl/vevey-ostatnie-szlaki-sienkiewicza

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Paryżu obchody Roku Sienkiewicza zaczynają się trzy dni później niż w Rzymie - 18 listopada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam chętnych na stronę facebooka do grupy: Henryk Sienkiewicz Fan Club Poland. Z Paryża pisze m.in. pani:Ewa Grzech Plakat - zapowiedz wystawy "Henryk Sienkiewicz - les cartes postales de voyages" jak takze 2 -dniowej konferencji na temat H; Sienkiewicza .w piatek 18 listopada w Bibliothèque Polonaise de Paris , a nastepnego dnia w sobote 19 listopada 2016 w Centre Scientifique de l'Académie Poloniase se Sciences, 74 rue Lauriston, 75916 Paris , gdzie take odbedzie sie wernisaz wystawy.. Batdzo bogaty program...

Ewa Grzech
8 listopad o 16:51
A w Paryżu będzie otwarta wystawa - " Henryk SIENKIEWICZ -kartki pocztowe z podroży " 19 listopada 2016 w Centrum Naukowym PAN-u..74, rue Lauriston 75016 Paris, w wersji francuskiej " Henryk Sienkiewicz - les cartes postales des voyages"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myśle że o stuleciu śmierci Autora Quo vadis Henryka Sienkiewicza wspomina się dzisiaj w co najmniej 100 miejscach na świecie które odwiedził a TVP nadaje reportaż z odwiedzin pary prezydenckiej Andrzeja Dudy w Vevey w Szwajcarii

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.