Facebook Google+ Twitter

Sto milionów złotych wyda Trójmiasto na ścieżki rowerowe

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-06-13 08:53

Ponad 130 km nowych dróg rowerowych powstanie w Trójmieście w ciągu najbliższych 6 lat. Kończą się prace nad szczegółowym projektem inwestycji, w której swoje siły połączy Gdańsk, Gdynia i Sopot.

130 kilometrów rowerowych dróg za 100 mln zł. / Fot. Dziennik BałtyckiJeżeli na jej sfinalizowanie uda się uzyskać unijne dofinansowanie, to pierwsze prace rozpoczną się już na początku przyszłego roku. Nowe drogi będą kosztować około 100 mln zł.

– Rower to oszczędność i zdrowie, dlatego tak usilnie staramy się zapewnić mieszkańcom Trójmiasta warunki do poruszania się tym środkiem lokomocji – mówi Antoni Szczyt, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej w gdańskim magistracie, a zarazem główny koordynator projektu. – Chcemy wybudować 130 km nowych dróg rowerowych. W lipcu zakończą się prace nad szczegółowym projektem inwestycji.

Projekt ten przygotowują eksperci z Krakowa i Katowic. Kiedy będzie gotowy, dowiemy się, które ścieżki powstaną najpierw oraz jak będą wyglądać. Wiadomo, że jeżeli chodzi o sposób wykonania oraz swoją wielkość, mają one odpowiadać standardom, jakie obowiązują w Holandii. W sierpniu powstać ma wspólny wniosek o dofinansowanie unijne.

- Liczymy na pieniądze, które pokryją 75 proc. inwestycji. Resztę dołożą gminy. Każda zapłaci za drogi znajdujące się na swoim terenie - dodaje Antoni Szczyt. Budowa nowych dróg to jedno, a utrzymanie i remont istniejących już szlaków to drugie. I tu rzeczywistość nie wygląda już tak różowo.

- Szlak rowerowy z Demptowa na Witomino jest w fatalnym stanie - denerwuje się nasz Czytelnik. - W wielu miejscach nie jest w ogóle oznakowany. Miasto tłumaczy, że droga przebiega przez tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. - Planujemy w tej kwestii, jeszcze w czerwcu, spotkanie z przedstawicielami nadleśnictwa - mówi Jacek Oskarbski, naczelnik Wydziału Organizacji Ruchu Urzędu Miasta Gdyni. - Będziemy chcieli jasno określić, kto i w jakim zakresie ma dbać o szlaki rowerowe na terenach leśnych.

Inny problem ma Sopot. Cały, liczący cztery kilometry, sopocki rowerowy ciąg nadmorski między Gdańskiem a Gdynią nie jest przystosowany do obowiązujących standardów. - Planujemy remont tego odcinka - obiecuje Wojciech Ogint, zastępca dyrektora sopockiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Oprócz wspólnej inwestycji i dodatkowych remontów wszystkie trzy miasta zapowiadają także budowę kolejnych dróg rowerowych nieobjętych wspólnym projektem. Wygląda więc na to, że w ciągu kilku lat Trójmiasto zamieni się w prawdziwy raj dla rowerzystów. Pozostaje mieć nadzieję, że na ambitnych planach się nie skończy.
Piotr Weltrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wymieniony projekt przewiduje budowę ~ 100 km ścieżek rowerowych 63 km w Gdańsku 30 w Gdyni reszta w Sopocie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.