Facebook Google+ Twitter

Sto szkół i badania. Zdrowe Kieszonkowe rozszerza działalność

Kolejnych sto szkół chce w tym roku zachęcić do współpracy projekt Zdrowe Kieszonkowe białostockiej firmy P2V Polska. W planach jest też nawiązanie współpracy z białostockim Uniwersytetem Medycznym.

 / Fot. zdrowe kieszonkowe / Fot. zdrowe kieszonkowe / Fot. zdrowe kieszonkowe / Fot. zdrowe kieszonkoweW ubiegłym roku inicjatywa łącząca sprzedaż zdrowych produktów z automatów, z innowacyjną technologią płatniczą i wsparciem dla najuboższych dzieci zyskała nowych zwolenników w całym kraju. Do projektu przystąpiły kolejne szkoły, a na koniec 2016 r. w projekcie funkcjonowało ich 20 - m.in. w Białymstoku i okolicach, Wrocławiu, Ełku, Warszawie, i okolicach Lublina. Ostatnio do Zdrowego Kieszonkowego dołączyły: Zespół Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu oraz Zespół Szkół Sportowych z Supraśla (woj. podlaskie). W tym roku projekt zamierza przekonać do współpracy nawet sto kolejnych placówek, m.in. z Mazowsza, Trójmiasta, Śląska i Wielkopolski. Stopniowo zasięg projektu będzie poszerzany o kolejne regiony kraju.
Ale Zdrowe Kieszonkowe to nie tylko urządzenia ze zdrowymi przekąskami w szkołach, czy działania edukacyjne i społeczne realizowane w ramach projektu.
- Podjęliśmy wstępne rozmowy z Zakładem Medycyny Wieku Rozwojowego i Pielęgniarstwa Pediatrycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w temacie publikacji, dotyczących wyników badań, przeprowadzonych w ramach Zdrowego Kieszonkowego – mówi Joanna Czupryńska, koordynator projektu. – Chodzi o publikacje w czasopismach naukowych, przygotowane w oparciu o nasze badania, dotyczące zdrowego odżywiania się dzieci.
Zdrowe Kieszonkowe prowadzi usystematyzowane badania, zarówno wśród dzieci, jak i rodziców, które są źródłem cennych informacji o preferencjach i nawykach żywieniowych dzieci i rodzin.
- W przyszłości chcielibyśmy wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku przeprowadzić jeszcze szerzej zakrojone i pogłębione badania, na które staramy się pozyskać środki zewnętrzne - dodaje Andrzej Nartowicz, pomysłodawca projektu Zdrowe Kieszonkowe i prezes P2V Polska. - Mamy również pomysł na przeprowadzenie ogólnopolskiej akcji edukacyjno-informacyjnej skierowanej do dzieci i ich otoczenia (rodziców, nauczycieli, szkół, itp.), ukierunkowanej na wiedzę o zdrowym żywieniu i zasadach zdrowego stylu życia. Ale to również wymaga finansowania zewnętrznego, o które zabiegamy - dodaje Andrzej Nartowicz.
Prospołeczne cele w ramach projektu realizuje Fundacja Zdrowe Kieszonkowe, która w ubiegłym roku przeznaczyła na wsparcie dzieci kilkanaście tysięcy zł. Fundacja pomaga m.in. poprzez przekazywanie dzieciom z najuboższych rodzin zasilonych kart do realizowania zakupów w automatach Zdrowe Kieszonkowe.
- Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się pozyskać jeszcze więcej funduszy na wsparcie potrzebujących dzieci - informuje Joanna Czupryńska. - Już w styczniu Fundacja rozpoczęła realizację projektu „Zdrowa przekąska w szkole - potrzeba, a nie przywilej - II edycja”. Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu Miasta Białegostoku. Dzięki niemu wsparcie otrzyma 15 uczniów z białostockich szkół.
Projekt Zdrowe Kieszonkowe umożliwia uczniom zakup zdrowych produktów na terenie szkoły z wykorzystaniem urządzeń vendingowych (czyli automatów sprzedażowych). Płatność odbywa się bezgotówkowo - z wykorzystaniem autorskiej technologii pay2vend. Dzieci korzystają z kart i breloków zbliżeniowych, które są powiązane z własnym systemem płatności i technologiami elektronicznymi ich doładowania. Dzięki platformie internetowej rodzice mają pełną kontrolę nad zakupami, mogą je planować np. zgodnie z zaleconą przez lekarza dietą, zasilać konto, czy ustalać dzienne limity wydatków.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.