Facebook Google+ Twitter

Stocznia Gdańska znów imienia Lenina! PiS protestuje

Na historyczną bramę Stoczni Gdańsk powrócił dawny napis "imienia Lenina". Zdecydowali o tym: samorząd miasta oraz wojewódzki i miejski konserwator zabytków. Nie pomogły protesty PiS i stoczniowego związku "Solidarność".

 / Fot. PAP/Adam WarżawaW poniedziałek, 14 kwietnia, rano Stocznia Gdańska powitała mieszkańców miasta i turystów pierwotnym napisem nad historyczną bramą wejściową nr 2. Teraz widnieje tam tekst: "Stocznia Gdańska imienia Lenina". Stało się to decyzją samorządu miasta, na wniosek prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza z PO, za zgodą urzędową m.in. wojewódzkiego i Miejskiego Konserwatora Zabytków. Sprzeciw wobec decyzji samorządu Gdańska o rekonstrukcji bramy stoczni w wyglądzie PRL-owskim zgłosili pomorscy posłowie PiS i stoczniowy związek "Solidarność".

Prócz starego napisu powieszono na bramie również teksty zapamiętane z sierpnia 1980 roku. Były to: "Proletariusze wszystkich zakładów łączcie się"; "Dziękujemy za dobrą pracę" oraz postulaty strajkujących robotników. W wyglądzie pojawił się także metalowy Order Sztandaru Pracy. Dodajmy, że przed poniedziałkową zmianą wyglądu bramy, wisiał nad nią napis: "Stocznia Gdańska S.A."

Od dziś nowa brama stoczni ma kolor szary, gdyż taki właśnie kolor miała w 1980 roku; dotychczasowa farba na niej była ciemnoniebieska. Według rzecznik prasowej Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, zrekonstruowany na stałe wygląd bramy stoczni ma być wykorzystany na planie filmu Andrzeja Wajdy, o Lechu Wałęsie. Ekipa filmowa będzie kręcić obrazy na terenie stoczni w Gdańsku do końca maja.

PiS zawiadomił prokuraturę


Przeciwko rekonstrukcji stoczniowej bramy nr 2 w historycznym wyglądzie wszczęli protest posłowie PiS. Troje z nich: Anna Fotyga, Andrzej Jaworski i Maciej Łopiński złożyło zawiadomienie do prokuratury "o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Gdańska". W ich ocenie działanie prezydenta Pawła Adamowicza jest sprzeczne z prawem, gdyż prawo zakazuje "propagowania idei komunistycznych".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (44):

Sortuj komentarze:

Panie Grzegorzu. Czasem daje się tytuł mało adekwatny do treści materiału, po to, aby przyciągał czytelnika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję serdecznie moim Czytelnikom za rzeczową dyskusję w kwestii rekonstrukcji nazwy Stoczni Gdańskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
BYDŁOSZEWSKI
 • BYDŁOSZEWSKI
 • 16.05.2012 08:53

Prezydent - właściciel GDAŃSKA ,wie co robi, tylko dla czego robi to w nocy ? ! ? ! kto go wybrał ? NIECH ŻYJE LENIN ,NIECH ŻYJE PRL, NIECH ŻYJE pan prezydent, "PO lska to dziki kraj" PO lskosc to nienormalnosc" JAK WYBRALIŚCIE TAK MACIE

Komentarz został ukrytyrozwiń
bolek
 • bolek
 • 15.05.2012 21:12

jeszcze ze lenina bo moglo byc o wiele gorzej-lecha

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 15.05.2012 17:33

stocznia im . lenina to nazwa historyczna ... i było nie było zlote czasy stoczni potem zaczął sie upadek... zreszta .. lenin to nie ludobójca jak hitler stalin czy inny rzezimieszek w skali światowej ... w końcu jest to rekonstrukcja historyczna a kazda rewolucja ma cenę przy francuskiej w pierwszym rzędzie wyrznieto kilkadziesiąt tysięcy księży tak ich kochał lud francuski...nie mówiąc o arystokracji ... a danton czy robespier mają i pomniki i sławę i ....mnie to nie przeszkadza ze PIS sie pieni ....

Komentarz został ukrytyrozwiń
koteczek
 • koteczek
 • 15.05.2012 16:56

@andrzej chorążewicz-mówisz jak zawiedziony i rozgoryczony komuch. Myślę,że w tym wpisie nareszcie jesteś sobą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jeden Pan
 • Jeden Pan
 • 15.05.2012 15:58

Na terenie Stoczni Gdanskiej, na podstawie decyzji prezydenta Pawła Adamowicza, ma powstac MUZEUM HOMOSEKSUALIZMU.
Oczywiscie tez w ramach "rekonstrukcji" i po "BADANIACH" "artyski" Nieznalskiej, pamietacie, tej
specjalistki od profanowania krzyza, ktora pamietamy od wieszania fotografii genitaliow na krzyzu.
Ona tylko do tego sie nadawala, ale ze sie odwazyla na profanacje, wiec dostala robote na "badanie napisu" za 68 tysiecy zlotych. Wy mozecie zdychac z glodu, ale taka "zasluzona" profanka pieniadze dostaje. To sa Wasze pieniadze z budzetu miasta.

Cybuchu, tego nie wiedziales? Do czego ty sie nadajesz, moze do tego przyszlego muzeum homoseksualizmu. Razem z "artystka" Nieznalska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mamy tu 40 komentarzy w tym parę ode mnie. Poza mną i chyba dwoma osobami, cała reszta przeczytała tytuł artykułu, a resztę już pobieżnie i na temat tegoż tematu napisała komentarze nie zwracając uwagi na fakt, że stoi on w sprzeczności z treścią poniżej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakoś napis Arbeit Macht Frei nie przeszkadza nikomu nad bramą muzeum w Oświęcimiu, no może poza paroma złomiarzami ;)
Nie ma się jednak, co dziwić tym, którzy protestują przeciwko stoczni imienia Lenina.
W końcu gdyby nie oni to, to nadal byłaby stocznia imienia Lenina.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czata49
 • czata49
 • 15.05.2012 10:42

To może od razu Danziger Werft und Eisenwerkstatten Aktiengesellschaft, to też historyczna nazwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.