Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15735 miejsce

Stocznia Szczecińska, przykro patrzeć

Szczeciński Oddział IPN zorganizował z okazji 35 lecia podpisania Porozumień Sierpniowych serię edukacyjnych spacerów po byłej Stoczni Szczecińskiej.

Weszliśmy po latach, na teren byłej Stoczni Szczecińskiej / Fot. Zdzisław SadowskiPonieważ to jubileuszowy 600-tny artykuł/galeria naszej rodziny i pierwszy po odblokowaniu, przeprowadziliśmy losowanie, kto go napisze. Wypadło na mnie. Kolejną niewiadomą było, jaki temat poruszyć, czy jakiś stosowny do jubileuszu: np. targi Skarbu Państwa z obywatelami – znalazcami, być może „złotego pociągu”. Jednak Wałbrzych leży zbyt daleko od Szczecina, aby mieć na ten temat jakieś newsy. Postanowiliśmy więc poruszyć temat spaceru edukacyjnego z IPN po byłej Stoczni Szczecińskiej, którego akurat wszyscy byliśmy uczestnikami.

Przeszliśmy przez halę K-2 / Fot. Zdzisław SadowskiWybraliśmy się rodzinnie na spacer edukacyjny Oddziału IPN w Szczecinie po byłej Stoczni Szczecińskiej, aby zobaczyć jak wygląda dzień dzisiejszy naszego byłego zakładu pracy (mojego i syna Andrzeja) na terenach upadłej Stoczni Szczecińskiej, kiedyś najlepszej w Polsce i 10-tej w świecie. Chcieliśmy też skonfrontować zapewnienia prezesa Szczecińskiego Parku Przemysłowego Grzegorza Huszcza: „Hale stoczni zajęte po brzegi”.

Budowane są w hali jakieś małe jednostki / Fot. Zdzisław SadowskiWedług dostępnych materiałów, Szczecińskiego Parku Przemysłowego SP. Z O.O. zarządzającego terenami byłej stoczni szczecińskiej, wynika że w tej chwili na terenie byłej stoczni działają 52 firmy. Wydano 5158 stałych przepustek i około 200 czasowych pracownikom firm kooperujących. Wszystkie hale są wypełnione po brzegi. Sukcesywnie modernizowane są bocznice kolejowe, ruszyła modernizacja budynku socjalnego, tzw. Szatniowca, nagrywany jest zakup maszyny do cięcia stali.

Dotarliśmy do pochylni / Fot. Zdzisław SadowskiByliśmy na spacerze edukacyjnym z IPN w stoczniowej hali K-2, na pochylni „Odra”, Świetlicy Stoczniowej (w której podpisano pierwsze „Porozumienie sierpniowe”) i zajrzeliśmy tam gdzie nam się udało po drodze. Spacer odbywał się pod hasłem: „Szczecińskie stocznie, symbole epok. Od Schiffswerke do Solidarności”. Wrażenie, dla mnie byłego, długoletniego stoczniowca jest szokujące. Zdewastowany majątek byłej stoczni, minimalne wykorzystanie hal produkcyjnych, zerowe pochylni, cisza, brak ruchu, a wokół pełno urządzeń i konstrukcji metalowych, niczym na gigantycznym składowisku złomu.

Zardzewiałe pochylnie / Fot. Zdzisław SadowskiTo przykre, ale dla laika, stocznia to potężne składowisko złomu (patrz art.; „Upadła Stocznia Szczecińska, nie ma szczęścia do poważnych inwestorów”), co w połączeniu ze zdewastowaną świetlicą główną stoczni (historyczną świetlicą), daje nieciekawy, wręcz tragiczny obraz byłej Stoczni Szczecińskiej, kiedyś najlepszej w Polsce i 10 w świecie, w której pracowało nawet 12 tys. pracowników. Ze względu na rozległość stoczni, do przewozu pracowników musiano zorganizować stałe kursy ciągników z przyczepami do przewozu osób.

W historycznej, zaniedbanej świetlicy / Fot. Zdzisław SadowskiTrudno, więc uwierzyć, w zapewnienia prezesa Szczecińskiego Parku Przemysłowego Grzegorza Huszcza o maksymalnym wykorzystaniu hal przemysłowych, gdy na terenie byłej Stoczni Szczecińskiej nie widać ruchu, nie słychać stuku i zgrzytu narzędzi, gdy dźwigi i suwnice stoją niewykorzystane, gdy na pochylniach pusto. Gdy brak setek, tysięcy butli do tlenu i acetylenu, gdy zardzewiały szafki do których podłączano setki, tysiące kabli do spawania, gdy zardzewiały setki kolektorów sprężonego powietrza, gdy budynki stoją zdewastowane i tylko w 3 halach wykonuje się jakieś konstrukcje. Przykro patrzeć.


Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ze Stoczni Szczecińskiej, zostały tylko dwie olbrzymie bramownice widoczne prawie z każdego wyższego punktu miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stocznia szczecińska, żal patrzeć!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Potwierdzam, nawet za czasów Stoczni Szczecińskiej Nowej, był tu ruch, niemiłosierny hałas i tłumy ludzi przemieszczające się po terenie stoczni. No i produkt finalny - statki wyposażone w najnowocześniejszy w Europie sprzęt i najnowocześniejsze w obsłudze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytam Państwa artykuły akoro podejmujecie jeden wątek zaproponowanej dyskusji adomosci24.pl/artykul/samoboj_po_336481.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

8 lat rządów Tuska i PO spowodowały większe zniszczenia niż 6 lat 2 Wojny Światowej. Geopolityka i geoekonomia jest najbardziej ekonomiczna formą zniszczenia gospodarek państw podległych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz nasz jubileuszowy artykuł: Stocznia Szczecińska, przykro patrzeć

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.