Facebook Google+ Twitter

Stocznie, spawacze i bezrobocie. Jak do tego doszło?

Jedna z największych grup zawodowych wśród byłych stoczniowców są spawacze. Równocześnie jest to grupa zawodowa poszukiwana przez pracodawców w całej Europie. Jak to zatem możliwe, że tak wielu z nich pozostaje bezrobotnymi?

 / Fot. sxc.huDlaczego stoczniowcy nie mogą znaleźć pracy?

Głośnym i obfitującym w afery upadkiem polskiego przemysłu stoczniowego żyła do niedawna cała Polska. Czas jednak mijał i dzisiaj mało kto interesuje się tym, jak powodzi się byłym polskim stoczniowcom. Prawda zaś jest taka, że wielu z nich się nie powodzi, pomimo że powinno. Oczywiście, stocznie zatrudniały tysiące ludzi o przeróżnych zawodach, jest jednak grupa, która wielu osobom kojarzy się ze stocznią najbardziej, są to wiszący na kadłubach statków spawacze, którzy w obecnie powinni być grupą radzącą sobie wręcz doskonale. Dlaczego?

Spójrzmy na najnowszy raport na temat europejskich rynków pracy 2010, sporządzony przez miesięcznik „Praca za granicą*. Jak wynika z przedstawionych danych na głównych rynkach pracy w Europie tylko we Włoszech spawacze, „mogą mieć problem ze znalezieniem pracy, ale z pewnością i tak pojawi się wiele ofert. Aktualnie standardem są umowy na okres do sześciu miesięcy, z możliwością przedłużenia." W pozostałych krajach doświadczony spawacz może liczyć na zarobki (w przeliczeniu na złotówki) od 40 do 82 PLN/h brutto. Przypatrzymy się zatem kilku kolejnym krajom.

W Belgi spawacze poszukiwani są przez cały czas i pracodawcy przyjmą ich w zasadzie od ręki, oferowane stawki zaczynają się od 46 PLN/h brutto. W Finlandii, tu cytat z raportu, „Cały czas wśród zawodów deficytowych pozostają spawacze. Największe szanse na zdobycie etatu mają kandydaci posiadający kilka lat doświadczenia zawodowego oraz aktualne certyfikaty spawalnicze. Stawki wynoszą przeważnie 10-13 euro (41-54 zł) brutto za godzinę. Ponadto część pracodawców zapewnia bezpłatne zakwaterowanie oraz bilety lotnicze z/do Polski. - Będą kolejne propozycje dla spawaczy...”.

We Francji specjaliści od rynku pracy podkreślają trwającą dalej recesję, ale równocześnie dodają, że przemysł miejscami wychodzi już na prostą i świadczą o tym przede wszystkim pojawiające się już od grudnia ubiegłego roku oferty pracy dla spawaczy i monterów konstrukcji. Dodatkowo trudno znaleźć chętnych do tej pracy Francuzów, gdyż oferowane zarobki wynoszą jedynie 40-45 pln/h brutto, podczas gdy jeszcze kilka miesięcy temu takie same pieniądze podawało się netto.

Zdecydowanym eldorado wydaje się być Szwajcaria, gdzie w roku 2010 największym wzięciem wśród pracodawców cieszyć się będą elektrycy oraz spawacze. Jeśli dodać do tego, że średnie zarobki w tej branży wynoszą około 30 franków szwajcarskich na godzinę czyli około 82 PLN, to trzeba przyznać, że wszystko to brzmi kusząco.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

były spawacz
  • były spawacz
  • 07.11.2010 21:32

ciekawe jak wpuszczą automaty do dziobu, w koferdamy i do podwójnego dna. To są miejsca gdzie ŻADEN automat nie zastapi człowieka. Wiem bo byłem spawaczem - ale zostawiłem tą pracę bo zrozumiałem że zdrowie jest jedno

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mim jest tylko szkoda tych prostych , zwykłych robotników ,uwierzyli związkowcom- politykierom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz mam pojęcie na temat nowej techniki spawania:) Jeśli chodzi o szkolenia jestem jak najbardziej za. Uważam również, że stoczniowcy powinni przejść szkolenia jeszcze jako pracownicy. Przypuszczam, że projektodawcy darmowych kursów mieli równie blade pojęcie jak ja, przed przeczytaniem niniejszego artykułu i dlatego wykluczyli z nich stoczniowców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale mnie uzmysłowiło kolosalny postę jaki się dzieje wokół nas w każdej chwili i każdej dziedzinie.
A rząd? No cóż, ma złych doradców. Jak zwykle. Sam zaś jest OK ..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.