Facebook Google+ Twitter

Stoczniowcy nie zgadzają się na prywatyzację zakładów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-17 09:37

Kilkudziesięciu pracowników gdyńskiegpo portu protestowało przed budynkiem zarządu tej firmy. Związki zawodowe nie chcą zgodzić się na prywatyzację należącego do portu wydziału usług żeglugowych, bo - ich zdaniem - wybrano złego inwestora.

Przejęciem Wydziału Usług Żeglugowych zainteresowane były trzy firmy. Związkowcy byli skłonni zaakceprować tylko jedną z nich - konsorcjum utworzone przez pracowników Wydziału Usług Żeglugowych w Gdyni, Gdańską Stocznię Remontową i Wydział Usług Żeglugowych w Gdańsku.

Jak informuje przewodniczący Solidarności w Porcie Gdynia Kazimierz Waldowski, to rozwiązanie gwarantowałoby załodze odpowiedni pakiet socjalny i gwarancje zatrudnienia. Zarząd portu zdecydował się jednak wybrać innego oferenta, co - zdaniem związkowców - grozi zwolnieniami.

Protest poparły zgodnie trzy działające w gdyńskim porcie związki zawodowe: Solidarność, Ogólnopolski Związek Zawodowy Oficerów i Marynarzy oraz Wolny Związek Zawodowy Pracowników Gospodarki Morskiej.

Wieczorem związkowcy ze stoczni Gdynia i Szczecin będą rozmawiać z rządowymi ekspertami na temat specjalnej ustawy, dotyczącej przyszłości stoczni. Zapowiadają, że będą domagać się, aby po sprywatyzowaniu stocznie nadal produkowały statki, a także by jak najmniej osób straciło pracę.

Rząd chciałby jak najszybciej zakończyć rozmowy ze stoczniowcami i uchwallić ustawę jeszcze przed Bożym Narodzeniem, by zaczęła obowiązywać od początku przyszłego roku.

Jacek Kantor z Solidarności 80 zapowiada, że związkowcy będą walczyć, by zachować ciąg technologiczny, pozwalający budować statki. Zdają sobie jednak sprawę, że ze względu na stanowisko Komisji Europejskiej może być to trudne. Jacek Kantor zapowiada także starania o to, aby pracownicy zatrudnieni czasowo nie byli zwalniani.

W tej chwili w Stoczni Szczecińskiej trwają prace nad ukończeniem 4 statków. To prom i kontenerowce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.