Facebook Google+ Twitter

Stoczniowe miraże. O Stoczni Szczecińskiej

Ze Stocznią Szczecińską łączy nas tradycyjne wielopokoleniowe zatrudnienie, w stoczni przez długie lata pracował mój ojciec, stocznia była też moim pierwszym zakładem pracy.

 / Fot. W24Stocznia Szczecińska, chociaż podobnie jak Stocznia Gdańska, była kolebką Solidarności, zawsze była traktowana przez kolejne polskie, postsolidarnościowe rządy po macoszemu, podobnie jak Marian Jurczyk w Solidarności. Źródłem tej postawy była odwieczna rywalizacja portów i stoczni Szczecina z portami i stoczniami Trójmiasta.

A ponieważ port i stocznie szczecińskie często w tej rywalizacji wygrywały (w 1995 r. Stocznia Szczecińska była klasyfikowana na piątym miejscu wśród największych stoczni świata), nawet gdy Stocznia Gdyńska była w fatalnej sytuacji gospodarczej (zresztą podobnie jak Stocznia Gdańska) i mogła wejść (w ramach konsolidacji przemysłu okrętowego) do Grupy Dok nr 5 Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" / Fot. Andrzej SadowskiPrzemysłowo-Finansowej (do której miały też wejść Zakłady H. Cegielskiego w Poznaniu, Huta Częstochowa, Stocznia Ustka), w której Stocznia Szczecińska miała być liderem, kierownictwo Stoczni Gdyńskiej nie zgodziło się, gdyż uczyniłoby to ze Stoczni Gdyńskiej spółkę zależną, a taka sytuacja byłaby dla warszawsko-gdańskiego
rządu nie do przyjęcia.

Stocznia Gdańska zawsze była traktowana przez gdański rząd priorytetowo ze względu na uznawanie za kolebkę Solidarności i tzw. „efekt Wałęsy”, dlatego Komisja Europejska zadowoliła się doprowadzeniem do upadku Stoczni Gdyńskiej i Szczecińskiej, chociaż podobne zarzuty (o pomocy państwa) w przypadku Stoczni Gdańskiej uznała (Komisja Europejska zatwierdziła pomoc przyznaną Stoczni Gdańskiej S.A. i zatwierdziła plan restrukturyzacji zakładu, zresztą podobnie jak w przypadku stoczni niemieckich).


Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Nadeszła moda na snucie miraży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tylko takie miraże, snuli nasi politycy!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytajcie mój konkursowy artykuł w kategorii publicystyka: Stoczniowe miraże. O Stoczni Szczecińskiej. Przejrzyjcie też moje inne artykuły: Czy kobiety zdominowały mężczyzn (brakuje 38 odsłon do 10 tys.), Ślimak też ryba. Decyzja KE, Za co kocham Szczecin, Zaborczość kobiet, Najlepsi autorzy link w statystyce, Apolonia - kobiecy symbol (logo) Polski, Wywiad z nieznajomą i inne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten artykuł, został zgłoszony na konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 r., w dziale Publicystyka

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kostek Gostek
  • Kostek Gostek
  • 28.11.2011 17:03

Szczecin to wioska z tramwajami i marketami, a zakładów pracy coraz mniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

NIK zbadała sprzedaż stoczniowego majątku. Według kontrolerów, strona polska niesłusznie zrezygnowała z odwołania się od decyzji Komisji Europejskiej, nakazującej zwrócić pomoc publiczna udzielona stoczniom!. Spośród ponad 9 tys. zwolnionych (w obu stoczniach: gdyńskiej i szczecińskiej) stoczniowców nową pracę znalazło niespełna 3 tys. osób.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Robert Kamiński
  • Robert Kamiński
  • 13.11.2011 11:29

Jesteśmy tylko tanią siłą roboczą , którą można bezproblemowo przerzucać w zależności od koniunktury gospodarczej z kąta w kąt .
Nie mniej ważne są też nasze zasoby naturalne, które sprzedaje się za grosze( gaz łupkowy).
Czy nie o to chodziło A. Hitlerowi ?
Wódz partii rządzącej ciągle podkreśla ,że nie pozwoli aby powtórzył się koszmar 2 wojny.
I w zamian za poklepywanie po plecach wysprzedajemy się nie tylko z gospodarki ale też z niepodległości.
Powinniśmy być dumni. Może już nie ma stoczni w szczecinie ale jest inna , bardzo blisko w Rostoku.
Wszyscy zwolnieni specjaliści znajdą tam pracę. A Szczecin się wyludnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek Fatamorgana
  • Marek Fatamorgana
  • 13.11.2011 09:01

A tak Mirage 2000 przeszły nam koło nosa, jak obiecana Tarcza antyrakietowa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.