Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4040 miejsce

Stoisko artystów regionalnych na Święcie powiatu Radziejowskiego

W dniach 9-11 czerwca 2017 roku zorganizowano - "Święto powiatu radziejowskiego". Przewidziano w nim niezwykle ciekawy program z wieloma atrakcjami.

Kościół Farny w Radziejowie / Fot. Karol SzmagalskiW dniu dzisiejszym tj. 9 czerwca 2017 roku Mszą Świętą w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radziejowie (radziejowska fara) w intencji mieszkańców powiatu i samorządowców rozpoczęły się obchody „Święta Powiatu Radziejowskiego”, które potrwają do 11 czerwca 2017 roku.
Kościół Farny w Radziejowie

Organizatorzy przygotowali ciekawy program.
Album fotek
Album fotek

Tego dnia na krytej pływalni odbyły się zawody pływackie i strzeleckie, odbyła się Uroczysta Sesja Rady Powiatu, wieczorem był Koncert Galowy Święta Powiatu, który poprowadził znany aktor Tomasz Stockinger ( w koncercie występ laureatów piosenki francuskiej, kabaret Smile), Piknik astronomiczny.

Stoisko na Kiermaszu / Fot. Karol SzmagalskiZorganizowano „Kiermasz rękodzieła i rzemiosła twórców regionu” a także okolicznościowe wystawy.

Na tegorocznym Święcie powiatu Radziejowskiego Koło hafciarskie działające przy Towarzystwie Miłośników Kujaw w Radziejowie wystawiło stoisko z wyrobami swoich członkiń. / Fot. Karol SzmagalskiNa tegorocznym Święcie powiatu Radziejowskiego Koło hafciarskie działające przy Towarzystwie Miłośników Kujaw w Radziejowie wystawiło stoisko z wyrobami swoich członkiń.


W tym roku było to wspólne stoisko, że Słuchaczkami KDUTW Oddz. Radziejów, które jednocześnie są członkiniami koła hafciarskiego. Było to możliwe dzięki dobrej współpracy TMK i KDUTW.

Na stoisku KDUTW Oddz. Radziejów Mirosława i Szymon Szynkowski prezentowali fotki z działalności Uniwersytetu z okresu jego pierwszych 5 lat działalności. / Fot. Karol SzmagalskiNa stoisku KDUTW Oddz. Radziejów Mirosława i Szymon Szynkowski prezentowali fotki z działalności Uniwersytetu z okresu jego pierwszych 5 lat działalności. / Fot. Karol SzmagalskiNa stoisku KDUTW Oddz. Radziejów Mirosława i Szymon Szynkowski prezentowali fotki z działalności Uniwersytetu z okresu jego pierwszych 5 lat działalności.

Stoisko cieszyło się niezwykle dużym zainteresowaniem zwiedzających i uczestników tegorocznego święta / Fot. Karol SzmagalskiStoisko cieszyło się niezwykle dużym zainteresowaniem zwiedzających i uczestników tegorocznego święta / Fot. Karol SzmagalskiStoisko cieszyło się niezwykle dużym zainteresowaniem zwiedzających i uczestników tegorocznego święta.Swoje wyroby na stoisku prezentowały Panie: Henryka Adamczewska, Maria Zdobych, Grażyna Zdobych, Jadwiga Reska, Ewa Smykowska, Stenia Dziubich, Ewa Szmydt, Zofia Idziak, Aniela Leszczyńska, Irena Janiak.

Slayd

Warto przypomnieć, że:

Koło hafciarskie Towarzystwa Miłośników Kujaw z Radziejowa, działające przy tutejszej Izbie Regionalnej działa już sześć lat. Udzielają się w nim Panie: Jadwiga Reska, Stefania Dziubich, Anna Bazelewska, Genowefa Gąsiorowska, Mirosława Łodygowska, Halina Sołtysińska, Halina Paczkowska, Irena Wożniak, Henryka Adamczewska, Emila Jałoszyńska, Wiesława Nowak, Ewa Smykowska , Ewa Szmyt , Aniela Leszczyńska .

Działa, aby podtrzymać tradycje, z których słynął przed stu laty Radziejów. W ramach prowadzonej akcji „Ocalić od zapomnienia” na zaproszenie TMK zorganizowano kilka spotkań z przedstawicielkami artystów regionalnych z innych terenów, to jest: Krystyny Zagrabskiej, Małgorzaty Soboty i Ireny Renda. Także z inicjatywy TMK zorganizowano konkursy „ Tradycja w moim domu”, które służą przebudzeniu w młodych ludziach potrzeby szukania swoich korzeni rodzinnych, odnawiania tradycji. Organizuje spotkania z tradycją zapraszając na nie kilkakrotnie panią Dorotę Kalinowską etnografa z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej z Włocławka.

Jak mówią Panie: „W swoim działaniu kierujemy się śladami pozostawionymi przez naszych przodków w zakresie haftu kujawskiego.” Ostatnimi hafciarkami w Radziejowie były: Leokadia Machtyl i Krystyna Wojciechowska. Dlatego postanowiono wznowić tradycję haftu kujawskiego, aby nie zaginął z chwila ich śmierci, czyli „ ocalić od zapomnienia” – tradycje, z jakich słynął od ponad stu lat Radziejów będąc kolebką tej działalności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.