Facebook Google+ Twitter

Stołeczni studenci przeciwko rasizmowi

Rektor i studenci warszawskiej uczelni Collegium Civitas sprzeciwiają się rasistowskim atakom nienawiści, których ofiarami są ich koledzy – obcokrajowcy.

 / Fot. ScreenRektor Collegium Civitas, prof. Edmund Wnuk–Lipiński, wraz z samorządem studenckim, 20 maja skierował do Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i do Komendanta Stołecznej Policji – Adama Mularza petycję przeciw rasizmowi. W swoim liście otwartym apelują oni o zapewnienie większego bezpieczeństwa obcokrajowcom studiującym w Warszawie.

W tym celu studenci proponują, aby w miejscach, w których najczęściej przebywają obcokrajowcy zamontować kamery. Monitoringiem objęte były by akademiki oraz hostele zamieszkane przez studentów z zagranicy.

Wśród propozycji samorządu studentów Collegium Civitas znalazł się również pomysł na utworzenie przez Komendę Stołeczną Policji specjalnego numeru, pod którym obcokrajowcy mogliby uzyskać pomoc w języku angielskim. Konieczności powstania specjalnej linii potwierdza przypadek studentki, która na komisariacie chciała zgłosić rasistowski napad. Nie przesłuchano jej, ponieważ żaden z policjantów nie potrafił porozumieć się ze studentką.

Rektor i studenci apelują do funkcjonariuszy, aby nie bagatelizowali zjawiska i skutecznie ścigali tych, którzy za nic mają godność drugiego człowieka.
- Inicjatywa samorządu studentów Collegium Civitas polega na stworzeniu sieci pomocy dla zagranicznych studentów w Warszawie. W tym celu planują zorganizować panel szkoleń z samoobrony dla obcokrajowców - informuje przewodnicząca sekcji Erasmus Student Network w CC, Anna Kiedrzyńska.

Akcja przeciwko rasizmowi prowadzona przez Collegium Civitas trwa od marca, kiedy to jeden z obcokrajowców studiujących na uczelni został brutalnie pobity. Motyw - inny kolor skóry. Niestety nie był to pierwszy tego typu incydent. Coraz częściej słychać o niechęci z jaką spotykają się zagraniczni studenci przebywający w Warszawie.

Policja bagatelizuje to zjawisko, twierdząc, że napaści na tle rasistowskim to w Warszawie odosobnione przypadki. Jednak jak funkcjonariusze sami przyznają, nie posiadają szczegółowych statystyk dotyczących przestępstw, w których ucierpieli zagraniczni studenci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 31.05.2009 22:33

Polska rzeczywistość...
Brak tolerancji...
Chociaż dobrze, że ktoś wychodzi z jakąkolwiek inicjatywą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W więkoszośći sytuacji do bójek dochodzi nie z przyczyn rasistowskich, a odmienności kulturowych i braku ogłady. To działa w dwie strony, ale zawsze lepiej podciągnąć pod rasizm...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.