Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2437 miejsce

Stolica Apostolska. Kryzys dopadł papieża? Dziura budżetowa duża

Kryzys finansowo-gospodarczy nikogo nie oszczędza. Dotarł nawet do Stolicy Apostolskiej. Czy papież z tego powodu ucierpi? I kto ponosi winę za dziurę budżetową siedziby papieskiej?

Coat of arms of the Vatican City. public domain / Fot. Own workOd dziś wiadomo, że nawet bogaty Kościół również cierpi w kryzysie. Stolica Apostolska oficjalnie podała informację, że ma ogromny deficyt budżetowy. Jej dziura w budżecie – według dziennik.pl wynosi 15 milionów euro. Wzięła się prawdopodobnie z nietrafionej gry na giełdzie. Maklerzy stracili pieniądze na akcjach i obligacjach.

Po obradach Rady Kardynałów na temat sytuacji ekonomicznej Stolicy Apostolskiej poinformowano, że zeszłoroczny budżet zamknął się deficytem na poziomie zbliżonym do 15 milionów euro. Na szczęście osobny budżet ma Państwo Watykańskie i ono za 2011 rok zanotowało nadwyżkę budżetową.

W komunikacie dla prasy, po naradzie kardynałów pod przewodnictwem sekretarza stanu, kardynała Tarcisio Bertone wyjaśniono, że deficyt budżetu Stolicy Apostolskiej stał się wynikiem złej sytuacji na "międzynarodowych rynkach finansowych".

Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi powiedział dziennikarzom ogólnikowo, że w zeszłym roku były znacznie niższe wpływy "z posiadanych przez Stolicę Apostolską akcji i obligacji". Skomentował, że to nikogo nie dziwi, gdyż obecnie mamy taką "rzeczywistość na świecie, w którym żyjemy".

Mimo przeszkód, jakie niesie "rzeczywistość na świecie" i wbrew trudnościom ekonomicznym - jak wyjaśniał rzecznik Lombardi - "wysokość sumy, jaką diecezje z całego świata przekazały na działalność Stolicy Apostolskiej, wzrosła w 2011 roku z 27 do 32 milionów dolarów, a tzw. świętopietrze na aktywność dobroczynną papieża - z 67 do 69 milionów dolarów".

Na przekór wszelkim trudnościom wynikającym z działania "Złego" przeciw Stolicy Apostolskiej, w oddzielnym budżecie Państwa Watykańskiego, wystąpiła nadwyżka w wysokości 21,8 mln euro. Papieżowi i jego licznej obsłudze, nie dzieje się nic złego; nie czuje kryzysu. Tego nie zauważył rzecznik. Dzieje się więc wprost przeciwnie – wpływy do budżetu rosną. Wynika to głównie z wysokiej liczby turystów, którzy każdego roku przybywają bardzo licznie do Watykanu, dając do kas Muzeów Watykańskich, ogromne pieniądze. Oficjalnie liczba zwiedzających przekroczyła w zeszłym roku 5 milionów.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

księgowy kościoła
  • księgowy kościoła
  • 14.07.2012 09:47

kościół nie gra na giełdzie, a jezeli posiada nadwyżki
to lokuje je w obligacje państwowe tak samo u nas jak i we włoszech
ale zazwyczaj lokóje w np: zakup domu *(dla samotnej matki, sierociniec, baze caritasu etc)
kościół nie trzyma i nie gromadzi pieniędzy,
a erk gówno wie nt. działalności misyjnej
ale to typowy niedouk i ignorant.
Wystarczy prześledzić ile pieniedzy przeznacza caritas w PL na pomoc. Miesięcznie jest to więcej
niż zbiera Wielka Orkiestra Światecznej Pomocy

Komentarz został ukrytyrozwiń
erk
  • erk
  • 07.07.2012 19:27

"...aktywność dobroczynna papieża..." Czy w świetle takich słów ktoś może powiedzieć,że Kościół nie stara się pomagać ludziom?Pomaga,a jakże!Rzecz w tym,że pomaga ubogim pozostać...ubogimi.Np tzw misyjna działalność sprowadza się do "zakonserwowania" swoich wpływów na terenach na których udało się kościołowi utworzyć enklawy chrześcijaństwa,odrywając rdzennych mieszkańców od tradycji i kultury swoich przodków.Jakie są skutki tworzenia takich "wysp chrześcijaństwa"możemy poczytać na forach doniesień prasowych gdzie w sposób makabryczny opisuje się pogromy i rzezie na tle religijnym.I w to graj Watykanowi!Religia,która jest oparta na kulcie śmierci,siła rzeczy musi żywić się śmiercią i śmierć prowokować.musi tworzyć nowych męczenników dającym świadectwo słowom,"że pięknie jest umierać za wiarę".Katolicyzm jest jak wampir żywiący się krwią swoich wiernych wyznawców,których najpierw otumania kłamstwami,a potem prowadazi ich na rzeź ku chwale...Watykanu.
Wobec faktu zubożenia tej instytucji,można jedynie żywić nadzieję,że jej "dobroczynna działalność "na rzecz ubogich rychło się zakończy,a przynajmniej zostanie ograniczona.Również można założyć,że międzynarodowa społeczność otrząśnie się ze stanu hipokryzji w którą wprowadził ją swoimi łgarstwami Watykan i"działalność misyjna Kościoła" zostanie zastąpiona rzetelną,międzypaństwową pomocą.Przy takiej pomocy może uda się w końcu biednych ludzi nauczyć jak z biedy wyjść,a nie jak w niej trwać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 06.07.2012 22:05

Czuję tam macki Rydzyka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaraz? Kościół gra na giełdzie??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.