Facebook Google+ Twitter

Stolica. Error! Photoshop: not found

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-26 09:31

"Kiedyś zatrzymam czas I na skrzydłach jak ptak. Będę leciał co sił Tam, gdzie moje sny I warszawskie kolorowe dni" - śpiewał Niemen. Czy wraz z nim odeszły kolory stolicy?

Tak, to prawda - Warszawa jako jedyna ma metro w Polsce. Również tylko ona może pochwalić się takimi widokami na co dzień. / Fot. Karolina MałaśnickaUmiarkowanie chętnie ruszam się poza granice mojego osiedla, względnie dzielnicy, ale czasem, wiadomo, siła wyższa. Mimo mojej dość chorobliwej reakcji na centrum stolicy, trzeba wykonać ukłon w stronę urzędów, instytucji, czy spragnionych blichtru znajomych.

Minął tydzień od mojej ostatniej wizyty w centrum. Otworzyli mi gdzieś pod nosem niemal stację Młociny. Pominę brak kiosku, bo już działa automat z biletami, do którego dojścia, nie trzeba przedzierać się przez całe rondo, w wyniku czego się spóźniłam nieeleganckie pół godziny na spotkanie. Mam dla warszawiaków trik, jak się wytłumaczyć ze spóźnienia - na zdanie, w którym występują obok siebie rondo i pętla, każdy zareaguje współczuciem.

Chyba nie tak wyobrażacie sobie zielone tereny i szumne stawy? / Fot. Karolina MałaśnickaWydłużyło mi to o kilka stacji podróż metrem, którą zwykłam umilać sobie książką, a przy ścisku, tudzież braku odpowiedniej literatury - tak, dzielę literaturę na miejsce jej czytania też - czytaniem newsów, dostarczanych przez tamtejsze telebimy. Swoją drogą mamy do czynienia z istną "telebimomanią", gdyż już każde miejsce, w którym statystycznemu groziłoby stanie przez 5 minut, opatrzone jest telebimem. Proponuję jeszcze na światłach. Na takim Placu Konstytucji, gdzie rzadko kiedy udaje się przebycie całej trasy z zebrą, za jednym podejściem.

I właśnie tydzień temu zarejestrowałam awarię ekraników w metrze. Było to nieco zabawne nawet, gdyż poza pulpitem starej wersji Windows i informacji o braku sygnału, nie pojawiało się nic. Rozbawiła mnie ta stara wersja. Dziecko technologii się ze mnie zrobiło, za dużo informatyków mnie otacza. Ale ileż można się kpiąco uśmiechać do szarego pulpitu?

Dlatego wczoraj, gdy usadowiłam się wygodnie na siedzeniu vis-a-vis telebimu i zobaczyłam start Windows, to zaczęłam żałować, że nie wzięłam żadnej, choćby błahej lektury. Ale nie, momencik. Jakiś loading..., coś się dzieje, będą newsy. Czyżby jednak planowali mnie uraczyć wieściami z kortów i torów żużlowych? Nie. Operation failed. No nic, kupię albo wezmę od chłopaków "Metro" w drodze powrotnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To cos na kształt wyprawy "W poszukiwaniu idealnego wielkiego miasta.."
Otóż, pomimo intensywnych wysiłków, szalonych projektow i ich realizacji (vide Brasilia) nie udało się takowego stworzyć.Każde ma swoje wstydliwe, paskudne miejsca, kontrastujące z przepychem i urodą centrów.Ma je nawet romantyczny Paryż i religijny Rzym.
Często jest śmierdzące, brudne metro/subway/underground/u-bahn , a przynajmniej niektóre z jego linii i stacji.
Lecz w oficjalnych folderach i spotach promujących miasta, nigdy owych brudów nie zobaczymy. Inna sprawa, że naszą stolicę po wojnie zabudowano w chaotyczny i pozbawiony ogólnej wizji sposób, tak jakby nie było tam wykształconych urbanistów ani wspólnego planu zagospodarowania przestrzennego.Stąd i powiedzenie :Im blizej centrum, tym większy bałagan....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie całkiem. Wprawdzie tylko namiastkę ale swoje metro ma także Poznań (PST) oraz Gdańsk (SKM). Metro to nie tylko pociągi jadące pod ziemią ale po prostu bezkolizyjna komunikacja miejska, gdzie pociągi (w Poznaniu - tramwaje) jeżdżą bezkolizyjnym torowiskiem. W Paryżu metro nie wszędzie jeździ pod ziemią. Podobnie w Pradze, Budapeszcie. W Poznaniu PST jest obecnie przedłużane do Dworca Kolejowego.
Podczas, gdy "coś takiego" w Warszawie istnieje dopiero od kilku lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.