Facebook Google+ Twitter

"Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie". Recenzja książki

Nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się najnowsza pozycja z dobrze znanej "czarnej serii". Jest to książka Rogera Moorhouse'a pod tytułem "Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie".

Okładka "Stolicy Hitlera" / Fot. Fot. Lesław AdamczykChodzi oczywiście o Berlin podczas II wojny światowej, jego historię oraz ludzi w nim mieszkających w tamtych latach.

Książka jest podzielona na 17 rozdziałów, które traktują, między innymi, o takich wydarzeniach, jak zdobycie władzy przez Hitlera w Rzeszy, reakcji miasta na ten fakt, o mieście pod panowaniem nazistów i poparciu mieszkańców dla rządu. Dowiemy się także o nastrojach po wybuchu wojny, o obcokrajowcach oraz robotnikach przymusowych, alianckich bombardowaniach stolicy czy losie ludności żydowskiej. Dość dużo uwagi autor poświęca opozycji antyhitlerowskiej, roli Gestapo i innych służb, przygotowaniom do obrony Berlina oraz zdobyciu miasta przez Armię Czerwoną. Pisarz przyjął interesującą koncepcję układu książki - mianowicie porzucił porządek chronologiczny i podzielił dzieło wg zagadnień. Dzięki temu opisuje wiele aspektów życia wojennego Berlina.

W książce brakuje szczegółowych opisów walk o największe miasto Niemiec. Temat ten opisano już w bardzo wielu publikacjach. W książce znajdziemy natomiast sporo informacji rzadko poruszanych w innych pozycjach, mianowicie o berlińskim systemie obrony przeciwlotniczej. Z "Stolicy Hitlera" dowiemy się również dlaczego w największym mieście faszystowskiej III Rzeszy ukrywało się tak dużo Żydów oraz dlaczego do końca wojny bardzo prężnie działa w nim opozycja. Poznamy mieszkańców miasta, którzy chcieli i starali się żyć normalnie, mimo zaciemnienia, morderstw, gwałtów, zwykłych wypadków. W stolicy kwitł czarny rynek, ponieważ każdy w jakiś sposób na nim korzystał.

W dziele Moorhouse'a nie brakuje również ludzkich namiętności, romansów czy
miłości. Podczas coraz częstszych nalotów alianckich mieszkańcy mnóstwo czasu spędzali w schronach. Autor dość szczegółowo opisuje też pracę agentów, którzy zajmowali się łapaniem Żydów. Często najlepszymi z "poszukiwaczy" byli właśnie sami Żydzi.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, trochę w stylu
dziennikarstwa śledczego. Publikacja została oparta na obszernej
literaturze przedmiotu, wspomnieniach oraz wywiadach, przeprowadzonych
przez autora. Wybrana bibliografia to 273 pozycje, z których zaledwie
16 przetłumaczono na język polski. Książkę, oprócz bibliografii, uzupełnia 38 ilustracji. Czytelnik znajdzie w niej wiele bardzo ciekawych wątków oraz historii. Zapraszam wszystkich do lektury książki "Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie" ponieważ naprawdę warto.

Roger Moorhouse - "Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie"

Tłumaczenie: Jan Wąsiński
Oprawa twarda z obwolutą
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-240-1859-8
Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz
Rok wydania: 2011
Format: 150x235
Liczba stron: 536
Wydawnictwo: Znak
Cena detaliczna: 53,91 zł

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ja również polecam tą pozycję. Dla zainteresowanych tematem to będzie ciekawe spojrzenie na życie, codzienne sprawy zwykłych, anonimowych ludzi w mieście ogarniętym wojną. Podobne w klimacie, choć nie tak przekrojowe są pozycje "Berliński żołnierz. Wspomnienia siedemnastoletniego obrońcy Rzeszy." Helmuta Altnera oraz "Historia pewnego Niemca. Wspomnienia 1914 - 1933" Sebastiana Haffnera.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.