Facebook Google+ Twitter

Stolica hucznie uczci rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 r.

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-18 19:21

Warszawa uczci rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Były to pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej historii Polski.

Dały one miażdżące zwycięstwo kandydatom opozycji, której udało się wprowadzić do Sejmu wszystkich posłów, których mogli wprowadzić w ramach 35 procentowej umowy. Opozycjoniści zdobyli też 99 spośród 100 mandatów w Senacie. Wyborcza klęska komunistów uniemożliwiła im powołanie własnego rządu, w związku z czym w dniu 24 sierpnia 1989 na czele koalicyjnego gabinetu stanął Tadeusz Mazowiecki.

Z okazji 20. rocznicy tamtego wydarzenia w stolicy 4 czerwca odbędą się liczne imprezy i koncerty, które mają połączyć pokolenia współczesnej młodzieży oraz pokolenia, które dorastało i dojrzewało w latach 80. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wyjaśnia, że 20. rocznica wyborów ma być festiwalem radości i jedności.

Na Krakowskim Przedmieściu ustawione będą wystawy i instalacje multimedialne prezentujące najważniejsze wydarzenia począwszy od lat 70. do chwili wyborów w czerwcu 1989 roku. Prezes Ośrodka "Karta" Zbigniew Gluza podkreśla, że przy wystawach tematycznych zbierać się będą ludzie opozycji, którzy tworzyli wtedy zalążki demokracji. Wieczorem zaś wszyscy przejdą na Plac Teatralny, gdzie odbędzie się jubileuszowy koncert. Wystąpią zespoły, które w latach 80. tworzyły polską scenę rockową - Perfect, Lady Pank, Aya RL, czy Republika.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.03.2009 19:49

ps: prawdziwy dziennikarz dowiedział by się jaki jest szacowany koszt tej imprezy i kto go pokryje.
obawiam się że urzędasy nie będą chciały takiej wiadomości ujawnić bo w obliczu "kryzysu" postawiło by ich to w niespecjalnym świetle.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.03.2009 19:46

A co tu jest do obchodzenia ?? jeśli już to ewentualnie następne w których 100% miejsc mogło zając dowolne ugrupowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.