Facebook Google+ Twitter

Stolica kusi łodzian pensją

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-10-23 09:02

Stołeczny handel ma kłopoty. Dopadła go szerząca się od roku epidemia - brak rąk do pracy. Właściciele sklepów szukają pracowników już nie tylko w sąsiednich miastach, ale i województwach, m.in. w łódzkim. Przybyszom oferują większe od lokalnych zarobki, a nawet pokrywają koszty dojazdów i wynajęcia mieszkania.

Buty w Centrum Taniego Obuwia (CTO) można kupować w 34 sklepach na terenie kraju. Witrynę łódzkiego salonu zdobi wielkie ogłoszenie o poszukiwaniu pracowników, ale do oddziału... w Warszawie. Chętni mogą wysyłać dokumenty na podany adres mejlowy. Jak mówi Monika Fedor, specjalistka ds. organizacji i rozwoju sieci CTO, jej firma skłonna jest nawet płacić przyjezdnym za dojazd albo wynajęcie pokoju, bo w stolicy o dobrego pracownika jest coraz trudniej.

- Ważne, aby osoba była odpowiedzialna, sumienna i nie bała się pracy - zastrzega Monika Fedor. - Nie musi mieć dużego doświadczenia, bo zapewniamy szkolenia. Jedną z zalet zmiany miejsca pracy są większe zarobki, wyższe od łódzkich o 20-30 procent.

CTO znalazło już w Łodzi kilkunastu pracowników. Do natychmiastowego obsadzenia jest jeszcze 10 wakatów.

Rekrutację, tyle że wewnętrzną, prowadzi także sieć sklepów odzieżowych Cubus - również rozsianych po całym kraju. Podobnie jest w sieci brytyjskich hipermarketów Tesco.

- Jesteśmy elastyczni - zapewnia Przemysław Skory, rzecznik Tesco. - Problemy z kompletowaniem załogi mamy z reguły w dużych miastach, głównie w Warszawie. Uwzględniamy więc prośby pracowników o przeniesienie z powodów rodzinnych.

Specjaliści rynku pracy nie są zdziwieni tym zjawiskiem. Zdaniem Jacka Męciny z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", pracodawcy muszą się coraz bardziej starać, by znaleźć pracowników - i nie chodzi wyłącznie o zarobki, ale i o tryb pracy. Alicja Wojtaś-Jakubowska z Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl, twierdzi, że województwo łódzkie jest naturalnym zapleczem pracowniczym dla Warszawy.

- W ciągu trzech ostatnich lat liczba ofert pracy pochodzących z województwa mazowieckiego wzrosła o 527 proc. - mówi Wojtaś-Jakubowska. - Coraz więcej pracodawców decyduje się na rekrutację pracowników z innych województw, gwarantując pomoc w znalezieniu mieszkania lub dofinansowanie dojazdów. Najlepszym magnesem pozostają zarobki. Z danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie w Warszawie jest wyższe od łódzkiego o 51 proc.

M.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.