Facebook Google+ Twitter

Stolica obchodzi 10. rocznicę nadania lotnisku imienia Fryderyka Chopina

22 marca Warszawa obchodzi 10. rocznicę nadania stołecznemu lotnisku imienia Fryderyka Chopina. Choć rocznica okrągła, obchody będą tylko symboliczne.

Z okazji 10. rocznicy nie są planowane żadne specjalne obchody. Na gmachu lotniska umieszczono jedynie okolicznościowy banner. W języku polskim od strony miasta, w angielskim - od strony płyty lotniska. Na terenie całego lotniska nadawane są także specjalne komunikaty informujące o rocznicy.
 / Fot. Kescior, licencja: GNU, C.C 3.0
Uroczyste nadanie imienia odbyło się w 2001 roku. Lotnisko otrzymało nowego patrona z inicjatywy Towarzystwa Chopinowskiego. 22 marca 2001 roku odbyła się uroczystość nadania, której przewodniczył Aleksander Kwaśniewski. Ówczesny prezydent nie krył zadowolenia ze zmian, bo jak sam mówił, Fryderyk Chopin to symbol naszego kraju. Aleksander Kwaśniewski i Jerzy Buzek wspólnie odsłonili wtedy popiersie kompozytora autorstwa rzeźbiarki Zofii Wolskiej, a kardynał Józef Glemp poświęcił port.

Lotnisko Chopina: Zima nie powstrzyma remontu

Mimo nowego imienia, lotnisko nadal najbardziej znane jest wśród pasażerów jako "Okęcie". Wpływ na to ma przede wszystkim długa tradycja nazwy, nadanej już w 1934 roku. Szczególnie trudno przyzwyczaić się warszawiakom, którzy "Okęcie" kojarzą z dzielnicą, na terenie której port się znajduje. Władze lotniska wciąż jednak próbują wpłynąć na przekonania pasażerów. W zeszłym roku na terminalu nr 2 umieszczony został specjalny neon z pełną nazwą portu lotniczego. Nowa nazwa jest za to zapamiętywana przez obcokrajowców. Fryderyk Chopin jest postacią rozpoznawalną i kojarzoną właśnie z Polską.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

wer
  • wer
  • 22.03.2011 20:05

Wszystko fajnie, tylko przez te wszystkie lata nie ma jak dojechać do tego lotniska z ładna nazwą. Nawet jednego autobusu z centrum na lotnisko - to ewenement światowy. Bo miejski autobus numer 175, który się zatrzymuje na każdym przystanku i zwozi ludzi po całym centrum w super tłoku, pasażerowie z walizami i emerytki z siatkami + bandy złodziei - to nie jest "dojazd lotniskowy".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.