Facebook Google+ Twitter

Stolica pełna śmieci. Czy Warszawę zaleją nieczystości?

Warszawa produkuje rocznie ok. 800 tys. ton odpadów. Większość trafia na przepełnione wysypiska. Dziś na Mazowszu działa 68 składowisk. Większość z nich nie spełnia jednak unijnych norm i ponad 50 z nich trzeba zamknąć do 2015 roku - czytamy w "Gazecie".

Wysypisko Łubna powstało pod koniec lat 70. Trafiała tu ponad jedna trzecia warszawskich odpadów komunalnych, czyli około 250 tysięcy ton rocznie.

1 kwietnia wysypisko zostało zamknięte, a Warszawa musi słono zapłacić za wywóz odpadów na inne składowiska. W tej sytuacji stolica wraz z gminą Zielonka postanowiła zbudować nowoczesny zakład utylizacji śmieci oraz wysypisko. Jednak jak wynika z ustaleń "Gazety", gmina nie ma prawa do gruntu, na którym miało powstać wysypisko.

Osiedlowe wysypiska śmieci. W Warszawie jak w Neapolu?

W 2004 r. starosta wołomiński w formie darowizny przekazał grunt gminie Zielonka z przeznaczeniem na budowę składowiska i zakładu utylizacji śmieci dla stolicy. Lasy Państwowe nie zgodziły się na wpisanie do księgi wieczystej gruntu w tej podwarszawskiej gminie. To zablokowało plany budowy instalacji odpadowych.

W 2009 r. sprawa trafiła do sądu, który przyznał rację nadleśnictwu. - "Bardzo cieszymy się z tego wyroku. To jest nasz drzewostan i nikomu go nie oddamy. Nie powstanie tu żadne wysypisko" - deklaruje Tamara Barbarska z nadleśnictwa Drewnica w rozmowie z Gazeta.pl

Co na to Warszawa?
Jarosław Kochaniak, wiceprezydent odpowiedzialny za ochronę środowiska, twierdzi, że stolica ma zapewnione miejsca na wywożenie odpadów i decyzja sądu nie jest dla nikogo zaskoczeniem.

Tymczasem eksperci nie są tego samego zdania. Krzysztof Kawczyński z Krajowej Izby Gospodarczej bije na alarm "Za dwa lata po prostu nie będzie gdzie wywozić śmieci. A ratusz wciąż nie ma pomysłu, jak rozwiązać ten problem".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

robert.nim.pokoro@gmail.com
  • robert.nim.pokoro@gmail.com
  • 07.04.2011 17:07

" program naprawczy dla odpadów " zacznijmy; nowym herbem Warszawy, a jest nim: Król Warszawskich Dzieci - Śmieci / Nim Mobile Trzeci /

Komentarz został ukrytyrozwiń
Nostradamus Kozmanus
  • Nostradamus Kozmanus
  • 04.04.2011 19:40

Na hasło "program naprawczy dla odpadów" jakoś wyszukiwarka google.pl nie wyłapuje ani Krzysztofa Kawczyńskiego ani Jarosława Kochaniaka - na dowód tego, że wiedzą co trzeba zrobić dla gospodarki odpadami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.