Facebook Google+ Twitter

"Stolico synów swoich sław" - 65. rocznica Powstania Warszawskiego

"Wszyscy, którzy rozpoczęli walkę wiedzieli, że idą na pewną śmierć. Pozostali zazdrościli poległym. Nadziemska siła rozpromieniała serca" - Antoni Chruściel "Monter", Londyn 20 sierpnia 1945 roku.

Broń powstańców / Fot. M. WieczorekMilitarnie Powstanie Warszawskie zorganizowano przeciwko okupującym Warszawę Niemcom. Zorganizowane przez AK i rząd na uchodźstwie, w ramach politycznie nieudanej akcji "Burza", miało też cel polityczny. Była to desperacka próba ratowania powojennej suwerenności, próba odrodzenia w stolicy legalnej władzy państwowej, będącej kontynuacją władz przedwojennych.
Było też wyrazem politycznego protestu przeciwko postanowieniom konferencji teherańskiej i politycznym zapędom Stalina na ziemiach polskich.

Walcząca Warszawa

22 lipca 1944 roku ujawniono powstanie komunistycznego rządu PKWN, który w swoim manifeście podkreśla, że jest prawnym następcą przedwojennych władz polskich. Nie uznawał rządu emigracyjnego i za jedyną legalną, ustawodawczą władzę uznaje KRN. W ten sposób funkcjonowały w Polsce dwa ośrodki władzy. Znacznie większym poparciem wśród Polaków cieszył się rząd emigracyjny.

W momencie zbliżania się Armii Czerwonej do stolicy i na wieść o podpisaniu tajnej umowy PKWN
ze Stalinem, rozpoczęto 1 sierpnia 1944 roku Powstanie. Był to ogromny zryw patriotyczny, którego celem nadrzędnym była niepodległość. Przeciwko uzbrojonym "po zęby" niemieckim żołdakom, dysponującym lotnictwem, czołgami i ciężką artylerią, stanęło w ciągu całego Powstania ok 50 tys. słabo uzbrojonych Polaków. Pierwsze tygodnie powstania wykazały ogromną wolę walki, entuzjazm i bohaterskie współdziałanie ludności Warszawy z oddziałami powstańczymi. Harcerze z "Szarych Szeregów" walczyli przy boku starszych, i tak jak starsi, ginęli. Obok doświadczonych żołnierzy na barykadach walczyły bohatersko młode dziewczęta i kilkunastoletni chłopcy. W czasie Powstania funkcjonowała służba informacyjna, wychodziły nowe gazety, np: "Warszawa Walcząca". Dzięki władzy powstańczej działało sprawnie Państwo Podziemne i jego podstawowe instytucje.

Powstańcza gazeta / Fot. M. Wieczorek"Świat wsłuchany we własny krzyk
Nie dosłyszał tragicznych granatów:
'Dzieci, które na czołgi szły'
które były " Natchnieniem Świata"

(Jerzy Bazarewski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (40):

Sortuj komentarze:

Przez kolejnych 5 lat dylematy zw. z Powstaniem nie maleją. Może krytykujący woleli, aby Polacy postąpili tak jak francuski marszałek Petain? Myślę,że ci którzy zdążyli już obejrzeć dokument E.Evart pt" Jak zdobyć miasto?" i zwrócili uwagę na słowa uczestników Powstania, zmienią bądź złagodzą swoje opinie. Powstanie to nie "głupota" to pragnienie aby nie być -
"zawsze polską świnią"
" Podjęli ją z najszlachetniejszych pobudek ludzie, którzy od początku wojny ofiarnie walczyli o niepodległość ojczyzny ze wszystkimi kolejnymi najeźdźcami"- N. DAVIES- słowa te dedykuję tym, którym krytyka tamtego czasu przychodzi zbyt łatwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

" Nie ulega wątpliwości, że decyzja rozpoczęcia powstania warszawskiego jest w oczach Polaków najtragiczniejszym dylematem w polskiej historii najnowszej. Podjęli ją z najszlachetniejszych pobudek ludzie, którzy od początku wojny ofiarnie walczyli o niepodległość ojczyzny ze wszystkimi kolejnymi najeźdźcami"- N. DAVIES. O tym powinni pamiętać ci, którzy podejmują się krytyki tamtych wydarzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, dziękuję za te słowa, bo niektóre wypowiedzi są bardzo (delikatnie powiem) irytujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro tak ze wszystkich stron rozbieracie Powstanie do naga. to opowiem Wam jak kuzynka mojej Mamy - ciotunia mi opowiadała. Miała 17-18 lat lat gdy wybuchło Powstanie, właśnie zdała mature konspiracyjną. Ona i jej rówieśnicy , strasza siostra i koledzy palili się do walki.
Bezczynność była hańbiąca , tylko walka zbrojna była ich celem, jedynym.!
Gdy już Powstanie wybuchło , co kilka godzin, co chwila, ktoś znajomy umierał. Gdy byli w ogniu, w piwnicy ciemnej, gdy 10 minut życia wisiało na włosku, należało się nim cieszyć. Gdy tyllko ucichło, i tak nie dało się spać. zresztą nie wiedziała kiedy śpi, a kiedy czuwa. Była tak cholernie zmęczona. A kiedy wreszcie, przypadkiem znalzli się obok siebie, w gruzach w ciemnej piwnicy, szczęśliwi nieprzytomnie, że jeszcze żyją, stało się. ! Jak żartowała potem, przy świście kul, bomb, oni kochali się. Przecież umrzeć i nie zaznać miłości, to byłoby szkoda . wielka szkoda! To było jej najpiękniejsze przeżycie i wspomnienie , najcudowniejsze chwile z Powstania. O świcie ich drogi się rozeszły. Spotkali sie dopiero w 1949, i pobrali.
Powstańcy na ogół nie chwalili sie swoim bohaterstwem, po pierwsze uważali tę walkę za coś zupełenie naturalnego i normalnego, a po drugie czasy były takie, jakie wiecie, a Powstańcy nie byli mile widziani przez władze socjalistycznej władzy ludowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magdo w jednym z moich artykułów odpowiadam na jedno pytanie zawarte w pewnym komentarzu o to link do tego artykułu link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu, my tu nie jesteśmy zbyt popularni :))))Pisze tu , bo chce podzielić się swoją wiedzą czy swoimi myślami, nie szukam tu poklasku. Ciepło Pana pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.08.2009 13:03

Jadziu :] ...Ty wiesz co ...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to łatwo, co niektórym, z perspektywy 65 lat zabierać głos o słuszności wywołania Powstania Warszawskiego i o postawach jego uczestników. W podtekście można się dopatrzeć oceny: "to głupcy, nie bohaterowie". Powiem wprost:Ci "mądrzy" nigdy nie zrozumieją, co to jest Polska, co to jest Patriotyzm i próżny trud im tłumaczyć, dlaczego młodzi rzycali się z "motyką na słońce".
Pani Magdo, oby jak najwięcej takich, jak Pani w szeregach W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiesław, nie rozumie Twojej wypowiedzi. Pisząc o rządzie londyńskim miałam na myśli rząd polski na emigracji ( to często stosowana nazwa) nie rząd brytyjski. Powstanie wybuchło również dlatego , że nie godziliśmy się z postanowieniami konferencji teherańskiej. Może napiszesz jaśniej o co Ci chodzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paweł mam wielka nadzieję, że o Powstaniach Śląskich napiszesz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.