Facebook Google+ Twitter

Stolpen - śladem Hrabiny Cosel

Hrabina Cosel spędziła w Stolpen 49 lat. Fakt ten nie wydaje się niczym niezwykłym. Jeśli jednak dodać, że spędziła te lata samotnie, uwięziona w wieży, aż chce się zapytać - dlaczego?

Miasteczko Stolpen Niemcy / Fot. Katarzyna DziedzicKrólewska kochankaGłosuj na ten tekst na http://doroku.wiadomosci24.pl/stylzycia/ / Fot. Wiadmości 24

Anna von Brockdorf była faworytą polskiego króla Augusta II Mocnego, który nadał jej tytuł hrabiowski. Odtąd znana była jako Hrabina Cosel. Królewską kochanką była prawie przez 10 lat. Urodziła królowi trójkę dzieci. Jej kariera rozwijała się błyskawicznie. Na dworze królewskim czuła się jak królowa, tym bardziej, że August II Mocny na piśmie obiecał jej małżeństwo. W 1707 roku na pałacu królewskim demonstracyjnie nakazała przeniesienie swojego łóżka do komnaty Augusta. Takie zachowanie było towarzyskim nadużyciem, jeśli szło o królewską utrzymankę. Była bardzo rozrzutną kobietą. Jej osobiste wydatki mogły pokryć utrzymanie 8-tysięcznego oddziału wojska. To nie podobało się poddanym. Król w tej sytuacji musiał pozbawić ją wpływów na dworze, więc nie chciał się z Cosel ożenić. Przeciwnicy Augusta i Cosel zorganizowali przeciwko królowi spisek, który się nie powiódł. Hrabina została pojmana i jako zdrajczyni osadzona w Stolpen w 1716 roku. Spędziła tam ostatnie 49 lat swojego życia.

Zamek w Stolpen

Wieża Hrabiny Cosel / Fot. Katarzyna DziedzicWidok na miasteczko / Fot. Katarzyna DziedzicZamek znajduje się w Niemczech, w miasteczku Stolpen, 20 km od Drezna. Zamek został wzniesiony w XIII wieku na bazaltowej skale. Był rezydencją biskupów miśnieńskich. W 1559 roku zamek przeszedł w posiadanie saksońskiego księcia elektora Augusta. Następnie został przebudowany i stał się twierdzą w roku 1675 roku, nabierając strategiczno-obronnego charakteru. Niestety zamek bardzo zaniedbano i na rozkaz Napoleona w 1813 roku Zamek Stolpen stracił swoje obronne znaczenie. Od 1874 roku jest w nim muzeum. Hrabina zajmowała wieżę Jana. Miała do dyspozycji 4 kondygnacje, które były połączone ze sobą stromymi kamiennymi schodami. W wieży Anna Cosel korzystała z osobnej kuchni, sypialni, pokoju dziennego oraz gabinetu.

Hrabina zmarła w samotności, w wieku 85 lat. Została pochowana w zamkowej kaplicy. Tablicę nagrobną otrzymała dopiero w 1881 roku. Hrabina zajmuje szczególne miejsce w historii Saksonii, uchodziła za najważniejszą towarzyszkę życia króla Augusta II Mocnego. Ponadto jest symboliczną postacią pomyślnego okresu dla Saksonii, baroku augustiańskiego. Burzliwa osobowość królewskiej faworyty stała się inspiracją dla wybitnych twórców. Józef Ignacy Kraszewski uczynił ją główną postacią książki pt." Hrabina Cosel". Adaptacja tej powieści pod tym samym tytułem ukazała się w 1968 roku, w reżyserii Jerzego Antczaka.
Wieża z herbem Hrabiny Cosel / Fot. Katarzyna DziedzicTablica nagrobna / Fot. Katarzyna Dziedzic

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Przeczytałem naprawdę z dużym zainteresowaniem. Muszę wypożyczyć Kraszewskiego! Swoją drogą, 49 lat w czymś takim? Jak to można wytrzymać? Pozdrawiam 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście, strasznie rozrzutna kobieta!...
Ciekawy temat!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy ten ślad. Krótko, zwięźle i na określony temat. Daję gwiazdki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.