Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32574 miejsce

Stop GMO! Doniesienia z pola walki... Głoduje już 8 osób!

Od kilkunastu dni w Polsce trwa głodówka przeciwko GMO, rozpoczęta przez dwie rolniczki ekologiczne: Edytę Jaroszewską i Danutę Pilarską. Głoduje już osiem osób. Protestują przeciwko niekontrolowanym uprawom roślin modyfikowanych genetycznie.

GMO straszy! / Fot. Anna SobolW najbliższym czasie organizatorzy chcą przygotować akcje happeningowe z kukłami GMO, protest-songi na ulicach i w miejscach publicznych, w parkach i przejściach. Ta akcja ma na celu edukację społeczeństwa, bo większość ludzi nie wie tak naprawdę co to jest GMO.

Jeśli chcecie poprzeć ich działanie, wyślijcie wiadomość do premiera Donalda Tuska. Więcej na temat akcji i list znajdziecie na stronie:
http://www.gmo-free-regions.org/stop-the-crop-action/pl.html

By przybliżyć wagę problemu i uzmysłowić determinację zaangażowanych w protest, zamieszczam kilka migawek z "pola walki" - fragmentów maili, które otrzymałam od Grażyny Juśkiewicz z listy dyskusyjnej Akademii Życia i Zdrowia, ze zgodą na ich publikację. Zachowana została oryginalna pisownia:

- (...)Kochani, byłam dzisiaj wieczorem w Zielonym Mazowszu na Nowogrodzkiej 46, gdzie mieszkają obie głodujące farmerki ekologiczne Edyta Jaroszewska i Danuta Pilarska. Panie czują się w miarę dobrze, ale potrzebują wsparcia. Dzisiaj były przed Ministerstwem Rolnictwa od 9 do 16. Podziwiam ich upór. Obie zmarzły, ale Danka była tak zziębnięta, że poprosiła o szklankę ciepłej wody. Zdążyła wypić pół szklanki, kiedy facet z ochrony zabrał jej wodę i wyproszono je z gmachu Ministerstwa. Przeżyły szok, bo myślały, że to jest poważna instytucja, która reprezentuje obie panie rolniczki. Kobity dojrzałe, ale niestety naiwne. Edyta ma dużo telefonów i maili od dziennikarzy, którzy chcą wiedzieć co się dzieje. Na razie konferencji nie będzie. Jutro od 9 do 12 będziemy także pod Ministerstwem ul. Wspólna 30 - nomen omen. Postanowiłam wybrać się tam razem z nimi. Na weekend przyjedzie Jadwiga Łopata i Julian Rose. Poszukujemy różnych form protestu i działania happeningowego. Jeśli mielibyście jakieś pomysły, to zgłaszajcie do Edyty mailem edytaj66@tlen.pl, Edyta twierdzi, ze będzie głodowała do skutku(...).

- (...)Przez cały dzień dochodziły do nas telefony i sms-y ze słowami wsparcia i otuchy od ludzi, którzy się z nami solidaryzują. Między innymi ciepłe słowa nadeszły od ojca Stanisława Jaromiego, który towarzyszy nam modlitwą. Także Zbyszek Przybylak wspiera nas i umieścił prośbę o modlitewne wsparcie dla naszego protestu na swojej stronie internetowej Ekoarki. Dostałyśmy wiadomość o rozpoczęciu głodówki solidarnościowej przez Vlastika Karlika, Magdę Piechno i Sthaman Prejzner!!!(...)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Plusy za działanie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na artykuł natrafiłem przypadkiem. Muszę przyznać, że zrobił na mnie duże wrażenie. Przebija w nim kobieca troska o życie. Ja dodam, że mnie ta gonitwa za mamoną - za wszelką cenę, nawet kosztem zdrowia - wielce mierzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus za podjecie tematu
Ja też napisałam na ten temat tutaj http://www.do.org.pl/batalia-o-polske-wolna-od-gmo-przeglad-aktualnej-sytuacji/
wklejam fragment, który dotyczy wpływu GMO na zdrowie i tego, czy kraje UE mogą wprowadzić zakaz upraw GMO (dotąd nam wmawiano, że nie, a okazuje się, że jest inaczej)
:Jakiś czas temu rząd austriacki zlecił zakrojone na dużą skalę wieloośrodkowe badania nad wpływem paszy GMO na zdrowie laboratoryjnych myszy. Myszy karmiono kukurydzą GMO przez kilka pokoleń i oceniano ich zdrowie oraz płodność. Wyniki badań opublikowano 11 listopada 2008 w opracowaniu pt. Biological effects of transgenic maize NK603xMON810 fed in long term reproduction studies in mice W podsumowaniu stwierdzono, że modyfikowana kukurydza (NK603 x MON810) wpływa negatywnie na rozrodczość myszy doświadczalnych oraz, że należy sprawdzić, czy podobny efekt występuje u innych zwierząt. W badaniu tym nie wykazano bezpośredniej toksyczności modyfikowanej kukurydzy – mówiąc trywialnie myszy nie padały masowo na takiej karmie – jednak władze austriackie postanowiły nie igrać z ogniem. Widząc cień ryzyka, że GM kukurydza może szkodliwie wpływać także na płodność spożywających ją ludzi – władze austriackie zdecydowały o zakazie uprawy GMO w ich kraju. Stało się tak, mimo, że Unia Europejska pod naciskami Światowej Organizacji Handlu (WTO) próbuje zmusić kraje członkowskie do zaakceptowania roślin GMO. Jednak mimo sprzeciwu Komisji Europejskiej austriacki zakaz został z powodzeniem przegłosowany. Podobnie uczynił rząd Węgier i inne kraje. Czy zatem nie nadszedł czas aby i Polska podjęła realne działania w celu ochrony interesu swoich obywateli?"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie czuję się dość kompetentna, żeby wyjaśniać zagrożenia, ale ponieważ w tekście jest tyko link do apelu - ponizej wklejam dwa linki do stron z informacjami o GMO: http://polska-wolna-od-gmo.org/doc/GAZETA/GAZETA_Koalicji_POLSKA_WOLNA_OD_GMO_wydanie_specjalne_marzec_2009.pdf i www.polska-wolna-od-gmo.org

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisząc ten artykuł sprawdzałam, co już na ten temat było napisanę na w24 i zauważyłam, że reakcja czytelników była prawie zerowa. frekwencja na tych postach też, a przecież walka być albo nie być dla GMO, to dramatyczna próba ochrony naszych podstawowych dóbr zagrożonych filozofią śmierci i wynaturzenia jaką propagują koncerny zyjące z wyniszczających środowisko naturalne technologii!!! Dramatyczna też jest forma protestu - głodówka - może mało skuteczna w coraz bardziej cynicznym świecie, ale(teoretycznie) wstrząsająca opinią publiczną! Tymczasem na forum rozdyskutowanym bardziej ambitnie niż przeciętnie wśród Polaków się to zdarza - zero zainteresowania i reakcji... To jest tylko mały przykład, ale znamienny - wolimy nie myślec zbyt poważnie i zbyt często - ilość informacji obniżyła jakość naszej refleksji nad życiem... (z dyskusji pod artykułem o Socrates cafe)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za bardzo ciekawy materiał. Ale podejmować głodówkę w obronie idei zdrowej żywności? Przecież to samo w sobie jest sprzeczne: Głodówka to dobrowolne wyniszczanie własnego organizmu!Czy taka cena jest warta zwrócenia uwagi na problem, którego w ten sposób się i tak nie rozwiąże?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A przeciez Kosciół katolicki nie ma nic przeciwko GMO !

http://www.polskieradio.pl/iar/wiadomosci/?id=93135

Nieustajacy konflikt interesów. Finansowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za dobry artykuł i gdybym mógł, to+ za poruszenie tematu. prawdy, którą się w Polsce relatywizuje lub przymilcza.

A co do akcji, to dlaczego to dołączajcie do nich! Warszawiacy pomóżcie im!

Ja już wysłałem petycję, a WY?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry materiał, bardzo ważne zagadnienie oraz konkretne działanie:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.