Facebook Google+ Twitter

Stop mieszkaniom za złotówkę dla Polaków

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-02-02 09:32

Kilkaset tysięcy spółdzielców z całej Polski nie może wykupić swego mieszkania za złotówkę, bo zarządy spółdzielni samowolnie wstrzymują procedury.

Do tej pory uwłaszczyło się ok. 700 spośród ponad miliona uprawnionych. Lokatorzy jastrzębskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowa" nie mogą przejąć na własność swoich lokali, bo władze spółdzielni podjęły decyzję o zawieszeniu uwłaszczania. Powód? - Zarząd musi zapoznać się z decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przekształceń - tłumaczy prezes spółdzielni Władysław Dydo.

Spółdzielcy twierdzą, że to niezgodne z prawem. W ich imieniu sprawę do prokuratury skierował Janusz Tarasiewicz, wojewódzki pełnomocnik Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców. - W naszej ocenie działania władz tej spółdzielni jednoznacznie wskazują na sabotowanie i świadome negowanie przepisów prawa - mówi.

Członkowie Nowej obawiają się, że za sprawą niemal trzymiesięcznej przerwy (od grudnia do końca lutego) nie zdążą przekształcić lokali spółdzielczych w własnościowe. TK zdecydował, że procedura ta może trwać jedynie do końca tego roku.

Do tej pory mieszkania na własność przejęło 3 tys. lokatorów Nowej. W kolejce na wykup czeka jeszcze 800 rodzin. Zarząd spółdzielni uspokaja jednak, że wszyscy zdążą wykupić swoje mieszkania.

Według Jolanty Grzyb, wiceprezes do spraw ekonomicznych, miesięcznie spółdzielnia może podpisać od 100 do 200 aktów notarialnych. - W grudniu ubiegłego roku zawarliśmy 151 umów - podaje przykład.
Lokatorzy nie wierzą jednak w te zapewnienia. Tadeusz Kulawiak, lokator Nowej z osiedla Powstańców Śląskich w Żorach, ma do tego prawo, bo o wykup mieszkania stara się od 2007 roku.

- Spółdzielnia umawia z notariuszem po 20 lokatorów. Czekałem na swoją kolej aż do stycznia tego roku. Bardzo się zdziwiłem, kiedy dowiedziałem się, że cały proces zawieszono i nie wiadomo, co będzie dalej - opowiada Kulawiak.

Według wojewódzkiego pełnomocnika Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców Janusza Tarasiewicza decyzja spółdzielni jest bezprawna. - Przepisy są niekorzystne dla władz spółdzielni i dlatego torpedują one nasze starania o przejęcie własności - mówi Tarasiewicz.

Cały artykuł przeczytasz na Polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jasne, że granda. W całości zgadzam się z JadwigA. Ale wiadomo o co chodzi - potrzebny jest elektorat, więc liżą gdzie się da.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całe to przejmowanie za złotówke to poprostu granda! Łaska PiSowska się nam objawiła - żaba do zjedzenia przez skarb państwa.

Bo jeżeli spółdzielnie wystapia do skarbu państwa o zwrot straconych pieniedzy - wszyscy będziemy za to płacic. Również ci, którzy wypruwali sie na wykup według poprzednich zasad.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.