Facebook Google+ Twitter

Stop pułapce rentowej. Renciści socjalni zbierają podpisy

Współautorzy: Marta Wróbel

Rozczarowani biernością polityków renciści socjalni wystąpili z inicjatywą ustawodawczą. Jej celem jest zbiórka 100 tysięcy podpisów pod projektem nowelizacji ustawy o tzw. "pułapce rentowej".

 / Fot. Grzegorz FrankiPrzepis ten, czyli artykuł 10. z ustawy o rencie socjalnej, w obecnej chwili uzależnia wypłaty rent od wysokości dochodu, a nie stanu zdrowia. Jak czytamy na stronie stop pułapce rentowej: "Sytuacja ta w Polsce dotyczy 248 tysięcy obywateli z niepełnosprawnością. Wszystkie te osoby posiadają orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wydane przez komisje lekarskie przed osiągnięciem wieku aktywności zawodowej."

Czyli zgodnie z przepisami takie osoby mogą zarobić nie więcej niż 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 670 zł netto (961 zł brutto). Jeśli ich dochód z pracy będzie wyższy, stracą rentę, która wynosi 525 zł netto.

- Jasne jest, że młodzi ludzie, zdrowi, jak i chorzy, na początku pracy dostają niewielkie wynagrodzenia. Jednak ja miesięcznie muszę wydać ok. 1000 zł na rehabilitację, sprzęt rehabilitacyjny czy dojazdy. Wielu moich niepełnosprawnych kolegów ma podobne realia życia. Otwarty rynek pracodawców nadal patrzy nieufnie na niepełnosprawnych pracowników. Dlatego większość z nas pracuje na rynku chronionym, gdzie płace oscylują od płacy minimalnej do 1400 zł netto. Taka forma zarobkowania odpowiada pozostałym rencistom i emerytom, ponieważ dorabiają do wyższych świadczeń - powiedział nam Lech Stefańczuk, z komitetu inicjatywy.

Lech Stefańczuk pyta: "Jak kwota: 525 (renta socjalna) i 670 (pensja, którą można dorobić), czyli 1 295 zł mają wystarczyć na minimum bytowania?!"

Rentę socjalną otrzymują tylko osoby, które otrzymały orzeczenie o stopniu niepełnosprawności przed wiekiem aktywności zawodowej. To one właśnie potrzebują najwięcej pomocy od państwa, ponieważ miały ograniczoną możliwość zdobywania: umiejętności społecznych, edukacji, kompetencji zawodowych czy umiejętności interpersonalnych.

- Dla mnie jest jasne, że państwo powinno partycypować w kosztach życia tych obywateli z
niepełnosprawnością i wspierać ich aktywność zawodową. Jest to szczególnie ważne na początku kariery zawodowej, gdy poziom wynagrodzeń jest niski - podkreśla jeden z autorów petycji, Lech Stefańczuk.

Osoby popierające inicjatywę likwidacji "pułapki rentowej" mogą wyrazić swoje poparcie,
wypełniając „Kartę poparcia” dostępną w dziale do pobrania i przekazać na adres:
Komitet Inicjatywy Osób Niepełnosprawnych ds. zniesienia „Pułapki Rentowej”
ul. Łowicka 51 m 2
02-535 Warszawa

"Naszym celem jest przywrócenie rencistów socjalnych na rynek pracy i tym samym przywrócenie im prawa do posiadania marzeń" - podkreśla Lech Stefańczuk.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

podatnik
  • podatnik
  • 07.09.2011 20:51

sprawiedliwości stałoby zadość, gdy pracujący złodzieje socjalni oddali to co wyłudzili od państwa. Ale tego się może nie doczekamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oli
  • Oli
  • 30.08.2011 12:51

Sprawiedliwości stało się zadość :) http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowan...ent&6&99&5

Komentarz został ukrytyrozwiń
Iwona Wojnrowicz
  • Iwona Wojnrowicz
  • 01.08.2011 14:05

Czy Renty socjalne będą bez ograniczeń bez pułapek i od kiedy byłoby to Choruje od Małego nawet jak chodziłam do szkoły chora już byłam mm grupę umiarkowaną 2 chciałbym spokojnie pracować i trochę lepiej zarabiać pozdrawiam panstwa

Komentarz został ukrytyrozwiń
Matka CHOREGO
  • Matka CHOREGO
  • 26.07.2011 16:39

a kiedy można będzie skarżyć państwo polskie o podwyżki rent socjalnych jak limity zostaną zniesione?.

Tak, właśnie przymierzamy się do podania państwa do sądu, że dyskryminuje rencistów socjalnych i dzieli ich na sprawnych mogących podjąć pracę i na chorych uzależnionych od pomocy osób trzecich. Oczywiście nie ma to odzwierciedlenia w wysokości renty bo każdy ma po równo.

Jeśli ustawa o zniesieniu limitu dorabiania do rent socjalnych jednak przejdzie mimo niekonstytucyjności, to proponuję składać pozwy zbiorowe przeciwko Skarbowi Państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
PodwójnieDyskryminowany
  • PodwójnieDyskryminowany
  • 18.06.2011 22:43

A jak ktoś na socjalnej nie może dorobić bo jest chory i jest uzalezniony od innych a ktoś może pracować i też ma socjal i nie wymaga opieki to jest to dyskryminujące.

Dlaczego czuję się powójnie dyskryminowany - przez państwo które 500 paru złotymi umywa ręcę i przez tych socjalnych którzy są zdrowi i mogą pracować.

Kiedy minister Ferdak czy Fedak czy jak jej tam zobaczy te chorą sytuację, że mają renty socjalne są zdrowi i jeszcze mogą pracować ?? ?? ??

Komentarz został ukrytyrozwiń
jarko
  • jarko
  • 15.05.2011 14:15

Konstytucja daje możliwość każdemu podjąć prace a traktowanie nasz jak gorsza kategorie jest wręcz po niżej ludzkiej godności* Przecież każdy ma prawo do godnego życia skoro Państwo nie jest stanie tego zapewnić* Powołując się na hasło żeby wszystkim żyło się lepiej co to ma być kolejne kłamstwo* Woła o pomstę do nieba za takie traktowanie społeczeństwa które ma już większości serdecznie dość niesprawiedliwej dyskryminacji* Wiem jak to jest bo sam od 16 roku życia zmagam się z przewlekam chorobą nie wiele pracowałem bo przepisy praktycznie to uniemożliwiają chociaż stan jest stabilny i chciałbym zrealizować swoje marzenia* Które praktycznie legły w gruzach* Przekonanie pracodawcy graniczy z cudem przy poziomie 30% średniego wynagrodzenia* które jest rozliczane na bierz co jest kolejna nie sprawiedliwością .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Irek popiera akcje
  • Irek popiera akcje
  • 17.03.2011 18:25

Osoby niepełnosprawne pobierające rentę socjalną są dyskryminowania zczególnie. Dla rencistów i emerytów limit wynosi 70% średniej krajowej to jakieś 2300zł. W przypadku rencistów socjalnych limit wynosi 30% czyli około 1000zł. Jeśli ktoś nie widzi różnicy między 2300zł a 1000zł to ja mu współczuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Osoba niepełnosprana
  • Osoba niepełnosprana
  • 13.03.2011 13:10

Pułapka rentowa nie jest problemem tylko dla tych którzy mają rentę socjalną. Dla inwalidów którzy posiadają rentę inwalidzką też jest problemem. Może w stosunku do rent socjalnych limity są wyższe, jednak niewiele to daje. Mając rentę i zarabiając do 30% średniej (tj. około 2000 brutto) cholernie trudno jest utrzymać się samemu.
Mam 32 lata, mieszkam w Poznaniu, mam wykształcenie wyższe, znam j. angielski, pracuje na etat.... I co? .... Gdyby nie pomoc rodziców, to bym sam sobie nie poradził...
Tak więc, jeśli mowa jest o limitach zarobkowych powinny one zostać zniesione dla wszystkich rencistów, a nie tylko socjalnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
nurek
  • nurek
  • 01.03.2011 07:12

Bez dwóch zdań będę wspierał akcje nik nam nie pomoże jak sami sobie nie pomożemy i nie weźmiemy sprawy w swoje rence.
Wiem zabrzmi to sterotypowo ale łatwo jest nażekać i nic nie robić.
Samo się nie zrobi.
Jak nie będziemy o swoie się upominać to do końca nas podeptają.
Nie dajmy się.
A jednej osobie tutaj to chyba lekarz jest potrzebny to ten kometaż z przewagą czerwonego kcika.
Jak coś to daj znać pomożemy znaleść dobrego lekarza.....

Komentarz został ukrytyrozwiń
sprawnyinaczej
  • sprawnyinaczej
  • 28.02.2011 22:45

Problem w tym, że te 248 tyś osób to NIE JEST nawet 1% (0,008) osób uprawionych do głosowania, a co za tym idzie którą z partii będzie obchodził taki projekt i ci ludzie (MY) ... oni się martwią jak przeżyć za te biedne pensyjki wypłacane na wiejskiej no bo przecież "Zarobki polskich posłów są upokarzające!" jak mówił Pan poseł Kurski ...