Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11658 miejsce

Stop samotnej walce z nadwagą

Były już kluby anonimowych alkoholików, uzależnionych od internetu, gier czy papierosów. Nadszedł czas na coś nowego. W siłę rosną anonimowe... grubasy. Nie chcą samotnie walczyć z nadwagą i aktywnie organizują własne grupy wsparcia.

Grubasy rosną w siłę /Public domain / Fot. Scott BauerKoniec z samotnym odchudzaniem, katorżniczymi brzuszkami na domowym kocyku i depresjami spowodowanymi powolnym spadkiem wagi. Osoby z nadwagą mogą teraz liczyć na silne wsparcie, bo jest coraz więcej klubów, w których mogą się zrzeszać. Pierwsza taka inicjatywa powstała czternaście lat temu i została zainicjowana przez Barbarę Markowską, redaktorkę programu „Klub Kwadransowych grubasów”. Przyjęło się. Najpierw tylko w telewizji, potem w wielkich miastach. Osoby z nadwagą zaczęły się jednoczyć w walce z otyłością – powstawały lokalne oddziały klubu. Dziś jest ich kilkaset w całej Polsce i ciągle rosną w siłę.


Przejść metamorfozę


Szesnaście lat temu powstał białostocki klub Metamorfoza. Opowiada nam o nim jego prezes, pani Grażyna Gościk - Obecnie w klubie mamy 120 osób w rożnym wieku Od 16 do 86 lat tak tak 86 lat. Nasza Pani Zosia ma dokładnie tyle i jeszcze nas odwiedza. Na początku działalności osób było stanowczo więcej. Późniejsze lat był niewielki spadek. Obecnie zauważam wzrost. Rok temu zainteresowanie naszym klubem przerosło moje oczekiwanie i jest tak do chwili obecnej. Jak widać, do klubów mogą należeć zarówno młodzi, jak starsi. Pani Grażyna przez długi czas starała się rozpocząć zajęcia dla dzieci z nadwagą, jednak jak mówi, rodzice wydają się nie zauważać takich problemów u swoich pociech. Mimo trudności ze strony rodziców nie rezygnuje - Ale ja jestem uparta i myślę ze kiedyś to mi się uda - dodaje pani prezes.

Panie potrzebują wsparcia


Czasy się zmieniają i zmianom ulega także sposób funkcjonowania klubów. Dziś popularne są przede wszystkich kluby anonimowych grubasów działające przez internet. Jednym z najprężniej rozwijających się serwisów jest, działający od 2005 roku, Klub Kwadratowych Grubasów 4fat. W zdecydowanej większości przystępują do niego panie – 1346 członkiń. Panów jest na razie tylko 75. Jak mówi Małgorzata Gawęda, koordynator 4fat club. - Może panowie nie czują się komfortowo na zajęciach grupowych i wolą samotnie lub z kolegą wyciskać pot na siłowni, wielu też nie ma dużego wpływu na swoją kuchnię, ponieważ nie gotują.

Motywacja kluczem do sukcesu


Każdy z wirtualnych Klubowiczów posiada na stronie osobisty panel, gdzie wpisuje swoje wyniki w odchudzaniu, może prowadzić dziennik, dodawać przyjaciół itp. Jednak działanie klubu nie ogranicza się jedynie do wirtualnych akcji i mailingu. Uczestnicy programu odchudzania mogą spotykać się w anonimowych grupach wsparcia. - Motywacją w ciągu roku do starania się jest także Grupa Wsparcia na Placu Bankowym, gdzie osoba która uzyskała w ciągu 2 tygodni najlepszy wynik, otrzymuje mały upominek. Dodatkową motywacją są liczne Programy (Grupa wsparcia na Gocławiu, Grupa terapeutyczna dla osób objadających się), które organizują nasi Partnerzy – dodaje Małgorzata Gawęda.

Grupy wirtualnej pomocy


Efekty grupowego odchudzania mogą być zaskakujące. Na wielu internetowych forach i blogach (na przykład tu: link) internauci publikują swoje postanowienia, postępy, zdjęcia przed dieta i po jej zakończeniu. Niejednokrotnie wspominają, że najbardziej pomocne było dla nich to, że mogli się z kimś dzielić swoimi problemami w walce z nadwagą. Skuteczne jest także przede wszystkim indywidualne dobieranie zajęć, ćwiczeń i diet (choć ostatnio modny i skuteczny dla wielu stał się Nordic Walking). Czasem konieczna jest pomoc psychologa. W tym przypadku sprawdza się zasada, że w grupie jest siła. Jak zaznacza pani Grażyna Gościk z Białegostoku - Oczywiście w grupie jest łatwiej. Jest takie wzajemne wspieranie a za razem powstaje taka mała rywalizacja. Jej się udało to dlaczego mi się nie uda? Kiedy któraś z Pan lub któryś z Panów już tak znacząco
schudnie obsypywana jest pytaniami: ile czasu jej to zajęło, jaka dieta, ile razy chodzi na gimnastykę i tak dalej.


Dla chcącego… coś trudnego


Biorąc pod uwagę, że problem otyłości w krajach Europy Zachodniej ciągle rośnie, działanie Klubów Anonimowych Grubasów może stawać się coraz istotniejszym. Z ostatnich badań prowadzonych w Polsce wynika, na nadwagę (BMI od 25 do 30 kg/m2) cierpi ok. 50 proc. mężczyzn i 38 proc. kobiet, a na otyłość (BMI > 30 kg/m2) 20 proc. mężczyzn i 30 proc. kobiet (jak podaje portal zdrowie.med.pl). Kluby podobne do warszawskiego 4fat działają w wielu polskich miastach, na przykład we Wrocławiu, Bydgoszczy czy Białymstoku. Czasem są to duże stowarzyszenia, ale często liczą zaledwie po 20-30 osób. Skoro leczenie otyłości rzeczywiście ma lepsze efekty w grupach, może warto zainwestować trochę czasu, żeby nie znaleźć się w grupie 75% osób walczących ze znienawidzonym jo-jem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Darmowe warsztaty terapeutyczne dla osób z nadwagą i problemami z odżywianiem

Już 26 października ruszają pierwsze grupy terapeutyczne dla osób z nadwagą, otyłością i problemami z odżywianiem (np. napadowe objadanie). Jest to projekt dotowany z Urzędu Miasta i Ministerstwa Zdrowia, dlatego udział jest bezpłatny dla wszystkich osób z miasta Łodzi, powyżej 17 lat z indeksem masy ciała BMI większym niż 25. Cykl będzie trwał 10 tygodni i jest oparty o skuteczny program poznawczo-behawioralny i techniki mindfulness. Grupy prowadzi psycholog - psychodietetyk, terapeuta.  Grupy będą prowadzone w różnych dzielnicach Łodzi - od poniedziałku do piątku w dogodnych godzinach. Pierwszy cykl zaczyna się 26 października a drugi od stycznia. Zapisy trwają - są jeszcze miejsca!

Zapisy i informacje: warsztaty@jero.cx 604 740 513

Komentarz został ukrytyrozwiń
Olimpia LOREK, W-wa
  • Olimpia LOREK, W-wa
  • 25.07.2012 22:34

NADWAGA / OTYŁOŚĆ, A REALNA ENERGIA DLA KOMÓREK NERWOWYCH MÓZGU. ODŻYWIANIE CZŁOWIEKA W XXI WIEKU: INFO (BIOLOGICZNA POMOC) *****

PRAWIDŁOWA, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
Tzw. dla współczesnego człowieka powinna AKCEPTOWAĆ wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone REGUŁY. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.

WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.

A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU CHORÓB / OTYŁOŚCI, WAŻNA JEST WIEDZA:
Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość wszelkich tłuszczów, NISKICH węglowodanów, WYSOKICH węglowodanów; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, TJ. IŻ PRODUKTU. To wystarcza, aby samemu DECYDOWAĆ o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania wszelkich chorób. Lekarz rodzinny zdecydowanie, też nam to potwierdzi.

ZOBACZ TAKŻE; CUKRZYCA TYPU 2, WG: IRL KRAKÓW.
Książka, pt. PORADNIK ŻYWIENIOWY CZŁOWIEKA W XXI WIEKU. *****
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
Skrót adresu strony w Internecie: INSTYTUTIRL
ADRES: http://www.instytutirl.com.pl/

BH.305.
ENGLISH VERSION: http://www.instytutirl.com.pl/index9.php

Biologia, medycyna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego nie? To jest przenośnia z tym anonimowym. Taki tekst reklamowy :) Równie dobrze ktoś może mieć 5kg za dużo a inni tego nie zauważą a on to widzi i coś z tym robi. Wyobraźnie Jotgie, wyobraźnia... :))
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba ktoś tu dał d... Może być anonimowy ALKOHOLIK, UZALEŻNIONY OD CZEGOKOLWIEK, ale na pewno nie grubas! Przecież to widać i nazwa jest całkowicie chybiona!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.