Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8789 miejsce

Stop zamknięciu Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rejowcu

MOW w Rejowcu jest ośrodkiem, w którym wychowankowie mogą się rozwijać. Niestety, przez medialną nagonkę została wydana decyzja o zamknięciu. Pomóżmy podopiecznym!

Ośrodek w Rejowcu (woj.lubelskie) powstał w II połowie 2013 roku jako placówka resocjalizacyjna mogąca pomieścić 140 wychowanków. Ośrodek swoim podopiecznym oferuje między innymi kształtowanie umiejętności wytwarzania wartości użytkowych, opieka nad dobrami materialnymi, poszanowanie pracy własnej i cudzej, włączanie w prace na rzecz innych ludzi, działalność terapeutyczną (terapia psychologiczna, socjoterapia, arteterapia), rozwój zainteresowań w obrębie kół: fotograficznego, informatycznego, plastycznego, teatralnego, czy pasji ulicznych i tanecznego, rehabilitację społeczną i korekcję zachowań czy rozwój zachowań i umiejętności związanych z samorządnością, współdziałaniem i zdrowym współzawodnictwem.

Budynek ośrodka / Fot. NMOW w RejowcuDnia 26 marca wpłynęła do mnie informacja o próbie zamknięcia tego ośrodka. W niniejszym artykule chciałbym przedstawić prawdziwą sytuację, jaka tam panuje. Wychowankowie są wstrząśnięci tymi wydarzeniami i proszą o pomoc, aby nie zamykano tej placówki.

Minister edukacji, Anna Zalewska, zaleciła Ośrodkowi Rozwoju Edukacji przenieść wszystkich wychowanków do innych ośrodków a samą instytucję zamknąć. W mojej ocenie, było to złamanie ich praw, ponieważ nikt nie pytał o zdanie ani podopiecznych, ani pracowników.

Podopieczni ośrodka mają w głowach kilka pomysłów na uratowanie tego Miejsca. Weronika – jedna z podopiecznych ośrodka, z którą rozmawiałem poinformowała mnie, że pani Dyrektor pomaga im rozwijać pasje i zainteresowania, kupiła nawet drogą maszynę do szycia.

– My, jako wychowankowie, nie chcemy pozwolić na to, żeby nasz ośrodek został zamknięty! Jak byśmy byli na wolności, to większość z nas na pewno by nie skończyła szkoły, tu jest to możliwe. – mówi Weronika – Do personelu zwracamy się „ciociu”, zawsze jak schodzimy na śniadanie, obiad czy kolacje to dziękujemy im za dobry posiłek. Nasza pani Dyrektor jest w totalnej rozsypce.

W ośrodku tym młodzież jest zżyta ze sobą, czuje się bardzo wspaniale, to jest ich drugi dom. Traktują się jak rodzinę, mają tu przyjaciół. Uważają, że każdy ma prawo do naprawy swojego życia, zrozumienia błędów. W ośrodku tym jest możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Istnieje wiele kół zainteresowań i innych form spędzania wolnego czasu. Ośrodek daje możliwość zrobienia prawa jazdy z dofinansowaniem. Inne ośrodki zapewne tego nie zaoferują. Młodym ludziom w tym miejscu nie dzieje się żadna krzywda, jak to media przedstawiają. Wydarzenia, które miały miejsce w ośrodku to były pojedyncze występki i nie mogą mieć wpływu na jednoznaczną ocenę na wychowanków.

Pragniemy tutaj zostać, dlatego bardzo prosimy o danie nam drugiej szansy, obiecujemy jej nie zaprzepaścić. My jak jesteśmy przewożeni do innych ośrodków, zaczynamy nasze życie od nowa.– kontynuuje Weronika – Mam nadzieję że nie zamkną nam ośrodka.

Podopieczni przygotowali petycję. Chcą zebrać jak najwięcej podpisów. Pomóżmy im. Tobie zajmie to 10 sekund a im może uratuje dom: http://www.petycjeonline.com/niepubliczny_mlodziezowy_osrodek_wychowawczy_w_rejowcu.

Jak się wypowiadają podopieczny NMOW? obejrzyj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=cFZ7qglT2i8

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Ta...teraz płacz i zgrzytanie zębami a jak było wcześniej? Skąd ja znam te terminy "ciociu"...wcześniej wychowawcy,terapeuci,psychologowie,no cóż....bimbali sobie zapewne udając, że pracują z trudną młodzieżą ,ta..nie chciałbym tu generalizować-bo zdarzają się pedagodzy,psychologowie z prawdziwego zdarzenia ,z powołania.Tak to prawda ,że przeprowadzka do innych ośrodków to trauma ,nowe stresy z aklimatyzacją dla młodzieży- zepsucie dokonanych już osiągnięć dokonanych przez pedagogów,psychologów z wychowankami jeśli były takowe ,bo ja znam polskie podejście pedagoga ośrodków,psychologów...z Autopsji to znam i wiem jak jest.Cóż...Władza jest taka właśnie teraz Prawicowa ,iż na pewno będzie pokazywała swą siłę, jeszcze jak ma pretekst???To nie liberalne wychowanie,konserwatywno-liberalne czy socjalistyczne,teraz to na kolana i do kościoła dziękować bogu ,że jeszcze pałką nie biją ...cóż "Ja na Władzę nie poradzę" cyt klasyka.A teraz larum widzę Pedagodzy szanowni podnoszą he...zapewne chodzi o Młodzież ano jak by inaczej...he..he No teraz wspólna walka młodzieży jeśli im zależy i mają dobry kontakt z Wychowawcami,psychologami...o dokończenie edukacji...by nic z niej nie stracić no i Pedagogów ,psychologów o miejsca pracy ta...to życie współczuję i jak pisze Pan Paweł Janowski to temat dla Rzecznika Praw Obywatelskich...Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju większość informacji w sieci i w prasie pochodzi z lokalnego Nowego tygodnia, którego redaktorzy postawili sobie za cel zamknięcie ośrodka używając kłamstw i manipulacji oraz zwrotów w stylu ..przerażeni mieszkańcy.. pewnie ktoś się z kimś nie dogadał i gazeta wykonuje egzekucje....
A jeśli nawet są jakieś nieprawidłowości to w naszym kraju obowiązuje coś takiego jak prawo.... które powinno być przestrzegane przez wszystkie strony.. nawet przez Panią Minister...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie Dąbrowski i Janas. Nie nadużywajcie określeń - dzieci, młodzież - bo wygląda to na manipulację w świetle tego jak sprawa ośrodka jest widziana i przedstawiana przez lokalne społeczeństwo i media. Wyczytałem w internecie, że mieszkańcy Rejowca mają dość ośrodka, że mają dość burd i pijackich wybryków pensjonariuszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety zamknięcie tego ośrodka jest wyłącznie sprawą polityczną a los młodzieży zupełnie nie interesuje PANI MINISTER..... szkoda.... bo właśnie dzieci powinny być najważniejsze!!!!...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, napisałem obiektywnie to co uważałem za stosowne. Znam kilka osób z tego ośrodka, którzy nie są tacy, jak ich media przedstawili. Wiem, że dla tych co znam, ośrodek w Rejowcu jest najlepszym co mogło się przydarzyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najpierw chyba należało by dowiedzieć się co, jak i dlaczego ? Jaka jest przyczyna, powód decyzji o zamknięciu placówki.
Póki co autor napisał laurkę pod adresem ośrodka i tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest temat w sam raz dla Rzecznika Praw Obywatelskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.