Facebook Google+ Twitter

Stopa bezrobocia wyniosła w sierpniu 10,8 procent

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-23 13:43

Czyli była taka sama jak w poprzednim miesiącu. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w stosunku do sierpnia ubiegłego roku bezrobocie wzrosło o 1,7 procent.

Prezes GUS Józef Oleński zaznaczył, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec sierpnia wyniosła 1 milion 689 tysięcy i była wyższa niż przed miesiącem o 12 tysięcy. Szef GUS dodał, że w dalszym ciągu spada przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

Dużo lepiej wygląda sytuacja w handlu detalicznym, gdzie zanotowano wzrost w stosunku do ubiegłego roku o 5,2 procent licząc w cenach bieżących i o 3,1 procent w cenach stałych.
Według GUS-u, pozytywnie oceniany jest też ogólny nastrój w przemyśle, lepszy niż w sierpniu, choć nadal gorszy niż w analogicznych miesiącach ostatnich lat.

Wiceprezes Urzędu Halina Dmochowska przypomniała, że przez ostatnie 10 miesięcy oceny były negatywne. We wrześniu GUS odnotował pozytywne oceny przedsiębiorstw, zwłaszcza dużych. Lepiej niż w poprzednim miesiącu oceniany jest ogólny nastrój w firmach małych i średnich.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 21 procent badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 19 procent, podczas gdy przed miesiącem odpowiednio 19 i 20 procent. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.