Facebook Google+ Twitter

Storczykarnia w Łańcucie. Królowe tropików zachwycają urodą

Kuszą i odpychają zapachem, czarują kolorami, zachwycają kształtami. Pamiętają czasy dinozaurów, a Chińczycy uważają ich za symbol sił witalnych. W łańcuckiej Storczykarni jest ich ponad 900 gatunków.

Większość storczyków występuje w tropikach Azji, Ameryki i Afryki. Z reguły orchidee są epifitami, czyli bytują na innych roślinach, zwłaszcza na drzewach. Odbudowana w 2008 r. Storczykarnia w Łańcucie jest jedynym miejscem w Europie, w którym można zachwycać się urodą i zapachem tych niezwykłych roślin. Dzięki specjalnym urządzeniom sterowanym komputerowo, orchidee mają tutaj idealne warunki rozwoju.

Potoccy kochali storczyki


Zespół szklarni w Łańcucie wybudowali przed 1904 rokiem ówcześni właściciele miasta - Elżbieta i Roman Potoccy. Początkowo prowadzono w nich uprawę i hodowlę wielu ciekawych roślin - gloksynii, anturium, goździków oraz rzadkich okazów storczyków, dzięki którym Europa usłyszała o Łańcucie.

Po zakończeniu II wojny światowej Storczykarnia trafiła w ręce Państwowego Gospodarstwa Rolnego, które do lat 80. XX wieku hodowało te znakomite kwiaty. Później, po upadku PGR, Storczykarnia włączona została do zespołu pałacowo-parkowego Muzeum-Zamku w Łańcucie. Niezwykłe odmiany kwiatów uprawiano wówczas w szklarni na terenie Wozowni.

Obecna Storczykarnia to część ekspozycyjna, zaplecze podzielone na trzy strefy klimatyczne oraz kawiarnia, w której godzinami przesiadują mieszkańcy i turyści.
Storczykarnia dysponuje nowoczesnymi urządzeniami, które służą utrzymaniu optymalnych warunków do uprawy tych niezwykle wymagających roślin. Orchidee nie rosną bowiem w ziemi. Uwielbiają podłoże składające się z kory, węgla drzewnego, keramzytu, przegniłych liści bukowych. Nie gardzą też pociętymi korzeniami paproci, mchem torfowym... Wszystko zależy od gatunku.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze byłoby opatrzyć ten artykuł galerią storczyków z Łańcuta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.