Facebook Google+ Twitter

Stosunki polsko-rosyjskie. Pasująca wybranym egzystencja

W ramach Euro nasi piłkarze, by móc wyjść z grupy, będą musieli pokonać m.in. Matkę Rosję. To, co może mieć miejsce, jeśli wygramy lub też przegramy mecz z Rosją, może mieć poważne konsekwencje. Najlepiej chyba byłoby zremisować...

Nie będzie odkryciem, jeśli napiszę, iż pomiędzy państwem polskim a państwem rosyjskim panują nieprzyjazne stosunki. I jest to stwierdzenie nie tylko delikatne, ale i prawdziwe od lat. Czy kiedyś ulegnie zmianie? Być może. Zadra pomiędzy oboma krajami jest tak stara i tak głęboko wryta, iż potrzeba by cudu, by mogła tak po prostu minąć, dać się zapomnieć. Gdybym teraz wyszła choćby na opolski rynek i zapytała przechodniów z czym kojarzy im się Rosja, zapewne odpowiedzieliby, iż ze Smoleńskiem, zamachem oraz z Putinem. Pewnie pojawiłyby się i rzeczowniki typu: mróz, matrioszka, Moskwa czy plac Czerwony albo choćby cyrylica, ale stanowiłyby mniejszość.

Zdanie na temat danego kraju najprościej jest nam wyrobić dzięki stereotypom.
Stereotypowy Rosjanin jest osobą, w której nie potrafimy i nie chcemy odnaleźć dobrych cech. Formalne dowody przyodziewają tutaj osobę znaną z opowieści, dowcipów itd. Nie są to oczywiście dowody poświadczające o tym, że dana osoba, jest taka, jaką my ją widzimy. Owa konstrukcja myślowa to osąd szyty grubymi nićmi. Twierdzenie fałszywe oraz subiektywne.

Stereotypy najczęściej rodzą się ze splotu plotek zasłyszanych, jak i tych zdań, które sami do nich dodajemy. Zwykle nie zwracamy uwagi na to czy nasz stereotypowy osąd jest adekwatny do pozostałych ludzi reprezentujących daną narodowość. Największe znaczenie ma dla nas pierwsze wrażenie oraz to, co inni o kimś sądzą. Zwłaszcza, jeśli ich osąd jest negatywny.

Właściwie każda z nacji, każda narodowość okryta jest jakiegoś rodzaju stereotypem. Nie inaczej jest w przypadku Rosjan. Postrzegamy ich jednocześnie jako amatorów spirytusu, ale i gorliwych wyznawców prawosławia. Brzmi to może dość paradoksalnie, ale taki wizerunek napotykamy w książkach czy filmach. Ponadto prawdziwy Rosjanin uprawia sport, a jeśli uda mu się dostać do kadry, nie pozwala sobie na wyniki gorsze, aniżeli te, plasujące go
w pierwszej jedynce. Stąd też mówi się, iż "Rusek zawsze musi być pierwszy", a to dlatego, iż niegodne reprezentowanie Matki Rosji może mu zostać poczytane, jako brak honoru i miłości do narodu. Jak niemal w każdym kraju, tak i tutaj żyją biedni i bogaci. Problem stanowi tutaj jednakże fakt, iż ciężko odnaleźć w Rosji rodziny żyjące przeciętnie. Ze względu na owe skrajności powstały powiedzenia o tym, iż jeśli jakiś Rus jest bogaty, to jego cały majątek pochodzi z niczego innego, jak przemyt oraz przynależność do mafii.

Jako że dzięki stereotypowemu modelowi nie dostrzegamy w Rosjanach cech pozytywnych, pomaga nam to w wierze w zamach na polski tupolew. Jaka by prawda o tej tragedii nie była (zakładając, iż kiedyś zostanie ujawniona), to zawsze Rosjanie będą za nią odpowiedzialni. Jeśli okaże się, że samolot został przez nich strącony – każdy Rosjanin, biedny czy bogaty, skorumpowany czy dobry i prawy – każdy, będzie winien śmierci pary prezydenckiej oraz 94 pozostałych polskich polityków. Natomiast jeśli winę za katastrofę słusznie przypisze się pogodzie, wadom maszyny itp. to…, dla dobra własnego spokoju, winę poniosą Ruscy. Już zawsze Polacy będą postrzegali ich, jako "czarci pomiot", lud zacofany, odbierający wolność Ukraińcom czy Czeczeńcom. Naród, który nawet w chwilach ciężkich dla nich samych, nie potrafi ustąpić. Naród uparty i wojowniczy. Nawet jeśli ucierpią na tym zwykli, niczemu nie winni ludzie pochodzenia rosyjskiego, (zob. A. Zaucha, Moskwa Nord-Ost) Rosjanie nie potrafią zachować się z godnością i ustąpić dla dobra zwykłych ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

"Te i inne zarzuty, zakazy wprowadziły Polaków w istny szał nienawiści." To kolejny cytat z powyższego tekstu. Teraz cytat z Pani odpowiedzi: "Ponadto nikogo do niczego nie podburzam." Pani się tłumaczy tak jak ten Litwin, który zamieścił w internecie swoją opinię, że Polacy są głupim narodem. Ponieważ zaś nie mam w zwyczaju nikomu niczym grozić za korzystanie z wolności słowa (odniosła Pani mylne wrażenie, chodziło mi o naukę płynącą z historii całego świata) przeto zakończę wyrażając nadzieję, że nie podzieli Pani losu owego internauty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z przykrością stwierdzam, że właściwie każdy tekst jest tekstem uogólniającym. Ponadto nikogo do niczego nie podburzam. Każdy z nas ma swój rozum i wydaje mi się, iż każdy ma swoje odrębne zdanie. To jest moje zdanie, więc proszę nie grozić jak i co dla kogo sie skończy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z przykrością przejrzałem ten żenujący felieton. Cytuję słowa Autorki: "Nie ukrywajmy – boimy się Rosji. Boimy i nie dostrzegamy w niej krzty dobra." No i tak w kółko. W czyim imienu Pani to pisze? Wszystkich Polaków? Bo ja się stanowczo pod takim podburzaniem do nienawiści wobec innych narodów (wszystko jedno, rosyjskiego, żydowskiego czy zuluskiego) nie podpisuję. No i dodam coś jeszcze. A co powiedzą handlarze na rynku w Łodzi o Rosji? Powiedzą: Za ruskich mieliśmy pracę i mieszkanie, a teraz chcą nam zabrać nawet miejsce do handlowania. To tyle, bo wdawanie sią w szczegółową polemikę z twierdzeniami powyższego felieronu byłoby po prostu bezcelowe. Prawda obroni się sama, a to, co nią nie jest, opanowuje umysły pewnej liczby ludzi na pewien czas i w końcu źle się to dla tych ludzi kończy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.