Facebook Google+ Twitter

Stosunki USA - Izrael "najgorsze od 35 lat"

Ambasador Izraela w USA nazwał stosunki pomiędzy tymi państwami najgorszymi od 35 lat. Jest to wynik zapowiedzi Netanyahu o budowie nowych osiedli w palestyńskiej części Jerozolimy, które padły podczas wizyty amerykańskiego wiceprezydenta.

Michael Oren, ambasador Izraela w Waszyngtonie / Fot. EmbassypressW zeszłym tygodniu władze Izraela zapowiedziały dalszą rozbudowę osiedli w okupowanej od 1967 roku wschodniej Jerozolimie. Premier Benjamin Netanyahu zapowiedział kontynuację trwającej od 42 lat polityki pomimo braku jej zgodności z prawem międzynarodowym. Wyjątkowo silnie zareagowały na to Stany Zjednoczone, ponieważ plan budowy nowych 1600 budynków w dzielnicy Ramat Szlomo we wschodniej Jerozolimie przedstawiony został podczas wizyty w Izraelu amerykańskiego wiceprezydenta, Joe Bidena.

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton w ostrych słowach skomentowała całe zajście, nazywając je obelgą wymierzoną w wiceprezydenta i całą administrację amerykańską. Izraelska zapowiedź budowy nowych osiedli padła godzinę po tym, gdy Joe Biden w swoim przemówieniu podkreślał bliskie stosunki pomiędzy oboma krajami. Benjamin Netanyahu przeprosił za brak wyczucia momentu dla ogłoszenia planów, jednak błąd ten nazwał jedynie biurokratyczną pomyłką, która nie ma wpływu na realizację zamierzeń.

Komentując burzę wokół tych wydarzeń, ambasador Izraela w Waszyngtonie stwierdził, że doprowadziły one do radykalnego pogorszenia stosunków amerykańsko-izraelskich. Można je obecnie porównać jedynie do tych sprzed 35 lat, kiedy to w 1975 roku Henry Kissinger domagał się od Izraela opuszczenia okupowanego po wojnie z Egiptem Półwyspu Synaj. Wypowiedzi o historycznym znaczeniu pogarszających się relacji nie skomentowały w żaden sposób władze Izraela. Nieoficjalnie mówi się raczej o niezręczności, a nie o zdarzeniu mającym w większy sposób wpłynąć na bliskie stosunki obu krajów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To chyba jakaś antysemicka zmowa w USA!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.