Facebook Google+ Twitter

Stosy podpisów za podwyższeniem wieku szkolnego

330 tys. podpisów za podwyższeniem obowiązku wieku szkolnego do lat 7 trafiło do Sejmu. Jest to inicjatywa obywatelska.

Podpisy do Sejmu pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy przynieśli rodzice i dzieci. Inicjatorzy akcji, chcą przywrócenia stanu, który obowiązywał przed reformą, czyli zniesienia obowiązku szkolnego 6-latków i obowiązku przedszkolnego 5-latków. Chcą również, by powrócono do tzw. starej podstawy programowej nauczania i wychowania przedszkolnego.

Zmiany wprowadziła ustawa oświatowa z 2009 roku. Sejm zdecydował wtedy o obowiązku szkolnym dla 6-latków. Ustawa miała wejść w życie 1 września 2012 roku. W tzw. "okresie przejściowym" rodzice mogli sami decydować, czy posłać dziecko do szkoły, czy zostawić je w przedszkolu. Placówki szkolne dostały 3 lata, by przygotować się do zmian.

Katarzyna Hall broni swojej reformy. Twierdzi, że szkoła przez ostatnich kilka lat się zmieniła, a placówki są monitorowane przez urzędników. Zachęca także rodziców do przyjrzenia się szkołom i dostrzeżenia, co się w nich zmieniło na lepsze. Przypomina, że wiele samorządów mocno zainwestowało w modernizację szkół.


Z kolei PiS popiera projekt obywatelski. Jego posłowie twierdzą, że będzie on z całą stanowczością wspierany przez klub parlamentarny PiS. Wiceszef sejmowej komisji edukacji Sławomir Kłosowski zapowiedział, że posłowie jego partii postarają się dbać o to, by projekt nie utknął gdzieś w dokumentach Marszałka Sejmu. Według niego reforma z 2009 roku jest niedopracowana.

Przeciwnicy reformy Katarzyny Hall twierdzą, że rok różnicy na tym etapie rozwoju dzieci to przepaść. Z tego powodu tak mocno walczą o podwyższenie obowiązku wieku szkolnego do lat 7. Do pomocy rodzicom włączył się m.in Kabaret Mumio. Na ich koncie w serwisie YouTube pojawiło się nagranie pt. "Mumio ratuje maluchy". Twórcy pokazują w nim w jaki sposób dołączyć się do pomysłu, wypełniając ankietę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.