Facebook Google+ Twitter

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich o dziennikarzach obywatelskich

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, w sprawie sposobu relacjonowania przez dziennikarzy wydarzeń z 11 listopada, wydało istotne oświadczenie. Pozwalam sobie przytoczyć je w całości nie tyle ze względu na ostrą krytykę mediów, co istotny dla nas fragment - o roli dziennikarzy obywatelskich.

 / Fot. SDPOświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w sprawie relacji medialnych 11 listopada 2011 r.

Czas, jaki upłynął od wydarzeń z 11 listopada, pozwala na nabranie dystansu i rzetelną ocenę tego, jak swoją misję wypełniły tego dnia media. Ocena taka jest możliwa, dzięki postawie całej rzeszy dziennikarzy obywatelskich, którzy stworzyli w sieci bogatą dokumentację, przede wszystkim filmową.

Zestawienie jej z relacjami mediów elektronicznych, zarówno komercyjnych, jak i publicznych, nie pozostawia wątpliwości, że miliony widzów otrzymały
tego dnia fałszywy obraz wydarzeń.

Znaczna część mediów marginalnie relacjonowała lub też całkowicie zignorowała skalę patriotycznej manifestacji oraz jej przebieg, budując relacje jedynie wokół starć demonstrantów z policją. Nawet to założenie nie zostało jednak zrealizowane z należytą starannością. Starcia pokazywano i komentowano jednostronnie.

W relacjach nie uwzględniono ewidentnych błędów służb zabezpieczających ani nie zadawano pytań o możliwość celowego prowokowania i zamieszek. Nie robiono tego także i wtedy, gdy zdjęcia potwierdzające uchybienia organizacyjne i przypadki nasuwające podejrzenia o prowokację były już powszechnie dostępne w internecie.

Uważamy, iż tego typu praktyki, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich tygodniach, są głęboko szkodliwe dla dziennikarstwa i całości komunikacji społecznej w naszym kraju, podważają bowiem zaufanie do profesjonalizmu i rzetelności dziennikarzy, wzmacniają negatywne stereotypy i pogłębiają podziały społeczne.

Warszawa, 23 listopada 2011 r.

Krzysztof Skowroński, Prezes SDP
Agnieszka Romaszewska-Guzy, Wiceprezes SDP
Piotr Legutko, Wiceprezes SDP

Felieton Stefana Bratkowskiego, honorowego prezesa SDP z 16 listopada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

Janusz Maciejowski
 • Janusz Maciejowski
 • 26.11.2011 11:57

Henryku, zgadza się, jak zauważę plusy, to ich pochwalę.
Nie potępiam ich działalności i nie uważam, że wszyscy tam są be.
Statut mają piękny, nie muszą się wybijać ponad, wystarczy, że rzetelnie będą realizować nałożone na siebie dobrowolnie obowiązki.
Nie ma instytucji, która skupiałaby idealnych członków i miała same plusy, w każdej znajdą się jakieś braki, niedociągnięcia, ludzie, którzy błądzą. Kwestia tylko, jak rozwiązują problemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Januszu prawda zawsze jest po środku. Ja znam przykład z Krakowa gdzie dziennikarz Obywatelski chciał podstępem dostać się do Stow. Dz. Polskich, a ukrywał, że jest dziennikarzem ..... przemilcze. Tak zachowuje się pospolity kapuś. W dodatku obok predyspozycji należy posiadać godność. Stow. Dz. Polskich obok plusów ma też minusy jak każda organizacja pozarządowa i tam nie jest tak źle.

Komentarz został ukrytyrozwiń
fred
 • fred
 • 25.11.2011 22:34

Stowarzyszenie chroni swoich zadymiarzy i ma pretensje ,że media to pokazały. Był się nie bratać z kibicami w kominiarkach zrzeszonych wokół mediów Sakiewicza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję, (Panie :)) Januszu, okazuje się że widzimy to takimi samymi oczami

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Maciejowski
 • Janusz Maciejowski
 • 25.11.2011 11:52

Robercie /sorrki, ale jestem "wyznawcą" poglądu, że w necie nie ma panów/, ja w ogóle zastanawiam się, po co jest to nagłe stanowisko SDP, które - moim zdaniem - jest walnięciem ni z gruchy, ni z pietruchy i takim trochę, przepraszam za wyrażenie, szczeniackim przedwczesnym wytryskiem.
Nikt bowiem nie dał powodów, by z takim stanowiskiem występować i to w sposób kalający własny ogródek.
Poza tym, trochę chyba za wcześnie na wyrokowanie póki jeszcze nie ma orzeczeń sądów w sprawach, które się rozpoczęły.
SDP natomiast rzadko bardzo występuje z ostrymi krytykami postaw i zachowań, gdy chodzi o znieważanie branży.
Nieczęsto słychać, że wykonuje swoje statutowe obowiązki, np. w sprawach podłego traktowania dziennikarzy freelancerów w niektórych regionalnych mediach.
Dlaczego w kwestiach np. walki o godziwe zarobki fotoreporterów SDP nie zajęło stanowisk, dlaczego nie skrytykowało UOKiK, gdy nakazano zdjęcie tzw. cennika proponowanego przez KFP i uznano go za zmowę cenową, co dało jeszcze większe możliwości wydawcom, by zawód nasz traktować w sposób niegodny.
Naruszeń wolności słowa, plwania na etykę dziennikarską jest przypadków tyle, że SDP powinno wręcz grzmieć i nie szczędzić słów krytyki.
Gdzie w takim razie jest?
I tu mamy odpowiedź, skąd to nagłe stanowisko.
Żenada, mówiąc netowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Janusz Maciejewski: b. ciekawie przywołał Pan cele SDP. I ma to związek z treścią artykułu. Mój komentarz z 21.08 też ma związek. To b. proszę by Pan przywołał inne oświadczenia SDP na manipulacje medialne w kraju przez największe dzienniki tu wychodzące. Mnie się bowiem wydaje, że SDP jest dotknięta pomrocznością. Czy to dla mnie wielka radość, że uda się jej (SDP) raz na jakiś czas ocknąć i zaistnieć?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Maciejowski
 • Janusz Maciejowski
 • 25.11.2011 08:26

Przepraszam, nie Tomaszu, a Sławomirze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Maciejowski
 • Janusz Maciejowski
 • 25.11.2011 08:24

Szkoda, Tomaszu, że niektórzy snują teorie spiskowe, gdy zdanie innych nie jest zgodne z ich tokiem myślenia.
Podobnie jest w naszej polityce i dlatego jest tak źle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu bardzo ważny materiał, który dodaje sił do dalszej pracy i pokazuje, że praca DO jest obserwowana przez grona dziennikarskie. Szkoda, że przepychanki ludzi zaangażowanych w walki między stowarzyszeniowe oraz wewnątrz stowarzyszeniowe znalazły swoje pole walki również pod tym tekstem. Chyba wszyscy DO relacjonujący przebieg wydarzeń i obchodów 11 listopada mogą sobie dziś pogratulować. Ten tekst jest jak statuetka Dziennikarza Obywatelskiego roku 2011. Brawo i gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Maciejowski
 • Janusz Maciejowski
 • 24.11.2011 23:06

Szanowni Koledzy, wypowiadacie się o czymś, czego w treści opisanej przez Tomasza Kowalskiego nie ma, rozmawiacie o wydarzeniach z dnia 11 listopada, a nie o sprawie oświadczenia.
Wracając do zasadniczego tematu pozwolę sobie zwrócić uwagę na cele jakie stawia przed sobą SDP:
"Podstawowe cele statutowe SDP to dbałość o rzetelne informowanie społeczeństwa za pośrednictwem mediów, wspieranie twórczości dziennikarskiej, dbałość o etykę zawodową dziennikarzy i ochrona ich praw."
Oświadczenie jest zaprzeczeniem tych idei, a w szczególności jest niezgodne z "Rozdział II: Cele Stowarzyszenia i środki działania

§ 10 Celem Stowarzyszenia jest:
1. działanie na rzecz społeczeństwa obywatelskiego przez upowszechnianie i rozwój komunikacji społecznej, rzetelnego przekazywania informacji oraz swobodnego wypowiadania opinii za pośrednictwem wszystkich środków komunikacji społecznej,
2. działalność kulturalna, edukacyjna, socjalna i sportowo-turystyczna na rzecz członków,
3. działanie na rzecz osiągania wysokich kwalifikacji moralnych i zawodowych dziennikarzy,
4. ochrona godności i etyki zawodu,
5. inicjowanie i opiniowanie aktów prawnych wiążących się z pracą dziennikarską, reprezentowanie oraz ochrona twórczych i zawodowych, materialnych i społecznych potrzeb dziennikarzy."

Nie jest w żaden sposób obiektywne i narusza dobra grupy zawodowej dziennikarzy.

Podobna to sytuacja do starego dowcipu:
- Tato, a są na tej wyspie ludożercy?
- Nie ma już, synku, wczoraj ostatniego zjedliśmy.

Ja Zarządowi życzę smacznego, bo już zaczęli zjadać się sami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.