Facebook Google+ Twitter

Stowarzyszenie im. Gen. Petelickiego rozpoczęło swoją działalność

13 września br. w związku z 67. rocznicą urodzin Generała Sławomira Petelickiego, Stowarzyszenie jego imienia uroczyście rozpoczyna swoją publiczną działalność.

 / Fot. Archiwum Menu GroupPocząwszy od piątku Stowarzyszenie imienia Generała Sławomira Petelickiego wraz z Dowództwem Wojsk Specjalnych, Akademią Obrony Narodowej i polskim Lobby Przemysłowym im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Aeroklubem Warszawskim zaplanowało na terenie Akademii Obrony Narodowej ogólnopolską konferencję naukową, która będzie miała na celu nakreślić i zdiagnozować rolę Wojsk Specjalnych nie tylko dla wewnętrznego bezpieczeństwa Polski, ale również obronności kraju poza jego granicami. Ważną częścią konferencji będzie zaprezentowanie wniosków i doświadczeń z operacji specjalnych prowadzonych przez jednostki polskich Wojsk Specjalnych w trakcie działań bojowych w Iraku i Afganistanie.

Przypadająca w dniu otwarcia konferencji 67 – ma rocznica urodzin Śp. Generała Petelickiego stanie się niezwykłą okazją do uroczystej inauguracji publicznej działalności Stowarzyszenia. Naczelnym celem powstania Stowarzyszenia jest niesienie pomocy i udzielanie wsparcia byłym i obecnym żołnierzom Wojsk Specjalnych i ich rodzinom, jak również kultywowanie wśród polskiego społeczeństwa chlubnych tradycji związanych z polskimi jednostkami specjalnymi, a co za tym idzie godnością żołnierza i poszanowaniem munduru WP. Innymi słowy, krzewienie patriotycznych postaw w polskim społeczeństwie stanowi jedno z ważniejszych dążeń Stowarzyszenia.

Konferencja naukowa będąca częścią tzw. Memorial Days poprzedzi Bemowo on Air, które zaplanowano na 14 i 15 września. Podczas dwóch dni odbędą się pokazy lotnictwa cywilnego, sprawności bojowej operatorów jednostki GROM, Jednostki Wojskowej Komandosów, Morskiej Jednostki Działań Specjalnych „Formoza”, „Agat” i „Nil” oraz prezentacje uzbrojenia i wyposażenia współczesnych jednostek specjalnych Wojska Polskiego.

Najważniejszym punktem programu będą sobotnie pokazy dynamiczne jednostki wojskowej 2305 – pierwszej formacji w WP przeznaczonej do zadań specjalnych. Następnie odbędą się pokazy powietrzne wykonywanie przez zespół pokazowy Sił Powietrznych RP oraz czeską grupę The Flying Bulls, a także różnego rodzaju akrobacje w przestworzach, prezentacje najnowszych śmigłowców dla polskiej armii, pokazy samolotów historycznych takich jak Iskra, Bies, CSS13 czy Yak18 oraz wyścig samochodu Ferrari vs. Sbach. Organizatorzy stworzyli również ekspozycję statyczną, dzięki której będzie można zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem jednostek specjalnych: GROM, Lubieniec, Formoza, Nil czy Agat. Swoją działalnością pochwalą się też firmy z branży obronnej na czele z Polskim Holdingiem Obronnym.

Bemowo on Air to pierwsza impreza w Polsce, która łączy konferencję naukową, inaugurację działalności stowarzyszenia, pokazy lotnicze oraz prezentacje umiejętności i uzbrojenia żołnierzy jednostek specjalnych z całej Polski. Z tego też powodu organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy gości. Wydarzenie będzie transmitowane i relacjonowane na żywo przez największe krajowe stacje telewizyjne i radiowe.

Uroczystości związane z inauguracją działalności Stowarzyszenia im. Gen. Sławomira Petelickiego zostały objęte Honorowym Patronatem przez Tomasza Siemoniaka – Ministra Obrony Narodowej, Bartłomieja Sienkiewicza – Ministra Spraw Wewnętrznych, Jacka Kozłowskiego – Wojewodę Mazowieckiego oraz Alberta Stoma – Burmistrza Dzielnicy Warszawa Bemowo. Współorganizatorami wydarzenia są: Dowództwo Wojsk Specjalnych, Dowództwo Sił Powietrznych, Fundacja „Legendy Lotnictwa”, Muzeum Lotnictwa w Krakowie i Burmistrz dzielnicy Bemowo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.