Facebook Google+ Twitter

Stowarzyszenie Szczecin XXI: Polska musi zdobyć się na wielkie projekty

W szczecińskim klubie 13 Muz zainaugurowano dziś działalność stowarzyszenia Szczecin XXI. Na konferencji obok jego liderów, gościem honorowym był Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia stojący na czele ruchu Polska XXI.

 / Fot. logo Szczecin XXIInicjatywa o nazwie Szczecin XXI powstała z pomysłu znanych szczecińskich polityków, reprezentujących poglądy liberalno-konserwatywne, takich jak Norbert Obrycki, Bartłomiej Sochański, Robert Krupowicz czy Leszek Chwat. Ruch będący częścią projektu o nazwie Polska XXI, na którego czele stanął prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, ma być realną alternatywą dla partii prawicowych - zarówno dla rządzącej Platformy Obywatelskiej, jak również opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości. - Jesteśmy stowarzyszeniem otwartym na różne środowiska - powiedział Norbert Obrycki, były marszałek województwa Norbert Obrycki, lider stowarzyszenia Szczecin XXI / Fot. Paweł Majchrzakzachodniopomorskiego. - Nie jesteśmy partią polityczną, a do współpracy zapraszamy wszystkie środowiska – dodał przewodniczący ruchu Szczecina XXI. - Jestem przeciw Polsce partyjnej, to pasożytowanie na demokracji - tłumaczył swój udział w projekcie były prezydent Szczecina, Bartłomiej Sochański.

Działacze ruchu wiele czasu poświęcili krytyce poziomu polityki w naszym kraju, zwracając jednocześnie uwagę na potrzebę oddania większej swobody samorządom, polegającej na ich “uwolnieniu” od partyjnych centrali. - Chciałbym, żeby politycy mówili zrozumiale i mówili prawdę. Polityka partyjna przeszła do sfery show buisnessu. Politycy fundują nam igrzyska marnej jakości – zauważył Leszek Chwat. - Mamy do czynienia z zawłaszczeniem rzeczywistości przez partie polityczne. Często lojalność partyjna jest ważniejsza od interesu lokalnej społeczności – podkreślał zaś Robert Krupowicz.

Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, lider ruchu Polska XXI / Fot. Paweł MajchrzakO potrzebie wzmocnienia samorządów mówił również Dutkiewicz. - Podmiotem (działalności polityków – przyp. aut.) nie jest jakość życia obywateli. Pozytywnym wyjątkiem są samorządy. Polityka rządowa bywa nieznośnie partyjna. Trzeba wrócić do myślenia w rozumieniu obywatelskim – przekonywał.

Szczecin XXI to kolejna z lokalnych inicjatyw, tworzących ogólnopolski ruch Polska XXI. Celem stowarzyszenia według jego liderów są wybory samorządowe, które odbędą się w 2010 roku. To one zweryfikować mają realną siłę tworzącego się ugrupowania.

Jak zapewniał Rafał Dutkiewicz, Polska XXI jest ruchem społecznym i takim też pozostanie. Można tu dostrzec wyraźną analogię do początkowego okresu działalności Platformy Obywatelskiej, która jako organizacja społeczna zdobyła ogromne zaufanie wyborców, krytykując m.in. partie tworzące polską scenę polityczną. Podobieństwo zauważyć można również w deklaracjach programowych. Zarówno Donald Tusk, jak i Rafał Dutkiewicz podkreślali, że tworzone przez nich organizacje nie przekształcą się w partie  / Fot. Paweł Majchrzakpolityczne, zauważając jednocześnie potrzebę większej swobody gospodarczej oraz większej decentralizacji władzy. Oba ugrupowania z założenia miały się utrzymywać jedynie ze składek członkowskich, co jest kolejną analogią łączącą oba projekty polityczne.

Kierunek, jaki obrała Platforma skłania do refleksji, czy Polska XXI nie pójdzie w jej ślady i nie stanie się kolejną typową partią polityczną, skłonną do daleko idących kompromisów w zamian za udział w sprawowaniu władzy i możliwość pobierania państwowej subwencji.

Dzisiejsze spotkanie pełne było ogólników, krytyki obecnego stanu rzeczy bez podania konkretnych propozycji jego zmiany. Mocną stroną projektu w skali ogólnopolskiej jest bez wątpienia osoba Rafała Dutkiewicza, w Szczecinie z kolei Norberta Obryckiego. Czas jednak pokaże, czy jest on zdolny do realnego konkurowania o głosy wyborców z partiami Donalda Tuska, czy też Jarosława Kaczyńskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Nie dajcie się nabrać Dutkiewiczowi. Jego mit rośnie w miarę oddalania się od Wroclawia, miasta, gdzie zamiast zająć się problemami jego mieszkańców, uprawia PR. Mając do dyspozycji jeden z najwiekszych budżetów miast, trwoni pieniądze wraz z niudacznikami-urzędnikami. Na ich i swoją pensję wyda w tym roku 840 mln zł!!!! Miasto wydaje pieniądze na remonty a ciągle nie ma jednego, przejezdnego od początku do końca szlaku komunikacyjnego. Remonty są, owszem i w rezultacie mamy kawałkiulic z nikąd do nikąd. Nowy most miał kosztowac o 100 mln mniej ale urzędnik "zapomniał" wysłac dokumenty do UZP. Koleś D. szef lotniska "zapomniał" zorganizowac przetarg i 20 mln zł na bezpieczeństwo poszło się dymać. Wszędzie inwestycje tanieją, we Wrocławiu stadion kosztuje co miesiąc o 100 mln więcej. W końcu UZP dobrał się do miejskich interesów i pogonił ulubionego, droższego inwestora. Volvo upada chociaż pracują tam setki wrocławian bo pan D. zamiast wspierać lokalną firmę postanowił uszczęśliwić mieszkańców mercedesami. Pan D. może portrafi zarządzać gminą, czegoś się we Wrocławiu nauczył. A teraz wybiera się z motyką na księżyc - do pałacu prezydenckiego. Pusty smiech.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.03.2009 20:43

Przyznam szczerze, że jako wolny słuchacz, wybrałam się na konferencję w optymistycznym nastroju. Wartość merytoryczną spotkania podnieść miało uczestnictwo znanych i zasłużonych, zarówno dla samego Szczecina, regionu szczecińskiego, jak i innych inicjatyw, osobistości, tj. N.Obrycki czy B.Sochański. A przede wszystkim zaś obecność „ojca” i inicjatora projektu Polska XXI – R. Dutkiewicza, który wielokrotnie podkreślał otwartość stowarzyszenia dla różnych środowisk, a w szczególności zaś dla młodego pokolenia. W tym miejscu mój optymizm nieco przygasł. Wystarczył szybki rzut okiem po sali, by stwierdzić, że w/w przedstawicieli była zaledwie garstka. Kolejną rzeczą, która mnie rozczarowała, to zbytnie uogólnienie przedsięwzięcia Szczecin XXI – brak konkretów, program nie został przedstawiony. Nawet strona internetowa Stowarzyszenia ruszy dopiero za około dwa tygodnie.. Miejmy jednak nadzieję, że to przysłowiowa cisza przed burzą i Ruch Szczecin XXI uzyska rzeszę zwolenników i zacznie działać na możliwie wysokich obrotach. Zróbmy
w końcu coś dla siebie, dla naszej „małej ojczyzny”, zacznijmy działać, a nie tylko narzekać! Plan z założenia dobry … Wykonać! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobre pytanie...niestety odpowiedź na nie nie padła podczas dzisiejszego spotkania...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy Szczecin 21 ma jakiś program?
Tak tylko pytam...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.