Facebook Google+ Twitter

Strach na wróble a turbiny wiatrowe - czyli tym razem z sensem

O nowych akcentach w pejzażu naszego krajobrazu, czyli turbinach wiatrowych pisze się wiele i sporo na ten temat się dyskutuje. Nie wszystkim turbiny wiatrowe się podobają, a strachom na wróble nie podobają się w szczególności...

Moje Sudety / Fot. Ewa Łazowska Jeden z moich internetowych znajomych mieszka w uroczej wsi na pogórzu sudeckim. Wyjątkowa uroda tych okolic sprawia, że wieś jest licznie odwiedzana przez osoby pragnące wypoczywać latem w tym uroczym zakątku. Owe geograficzne usytuowanie wsi sprawiło, że jej mieszkańcy żyją z turystyki i nawet sobie to chwalą.

Bodajże rok temu mieszkańcami tego ślicznego miejsca wstrząsnęła wiadomość, iż na wzgórzach okalających dolinę, w której znajduje się owa wioska, mają być postawione turbiny wiatrowe. Autorami pomysłu wcale nie byli mieszkańcy wsi, ale władze powiatu, oddalone od wsi o jakieś kilkadziesiąt kilometrów. Wiadomo powszechnie, że to, co ustali się na górze, nie ma żadnych szans na odkręcenie w drugą stronę. Mieszkańcom wsi pomysł z ustawieniem turbin wiatrowych w najpiękniejszym miejscu najbliższej okolicy zupełnie nie przypadł do gustu, postanowili więc o zachowanie tych pięknych widoków zawalczyć. Sprawa wydawała się nie do przeskoczenia, bo jak tu nie uznać wyższości turbin wiatrowych w dobie kryzysu energetycznego nad walorami widokowymi górskiego krajobrazu.

Strach na wróble ze wsi Gugle / Fot. Ewa Łazowska Mój znajomy jako człowiek światły i w świecie bywały, do tego prawnik z wieloletnią praktyką uznał, że rację w tej sprawie mają mieszkańcy wsi i sprawiedliwość powinna być po ich stronie. Aby naocznie jednak przekonać się o niestosowności ustawiania turbin wiatrowych w zaplanowanym przez powiatowych decydentów miejscu - wykonał... symulację komputerową w sposób naoczny pokazującą, że mieszkańcy mają rację. Okazało się bowiem, że owe turbiny pasują do okolicy jak pięść do nosa i obecność ich akurat w tym miejscu jest wysoce niewskazana, a nawet szkodliwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

5* za prowokację do lepszej symulacji komputerowej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem za pragmatyzmem p. Romana :)
http://www.psew.pl/konkurs_irew.htm

więcej w moim komentarzu pod artykułem tematycznie powiązanym:
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz znając rejon wszystko się wyjasnia. W nieodległych Czechach na ich całym terytorium nie mogą powstawać wiatraki. Ta choroba przenosi się też na nasze sąsiednie tereny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę sobie, Pani Alicjo, że ono już jest w postaci np. wartko płynących potoków górskich. W Karpaczu np. sporą część tej miejscowości zasila energia wodna. Pozdr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może udałoby się znaleźć równie ekologiczne, ale inne źródło energii? Takie, które pogodziłoby wszystkich lub prawie wszystkich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Ci, Nikodemie, że jako mieszkaniec tych cudnych stron i osoba bezpośrednio zainteresowana Wiatrakami - zabrałeś głos w tej sprawie. Serdecznie pozdrawiam Ciebie i Twoją cudna wieś.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.03.2010 16:05

W tym wypadku Włodarze bardzo szybko chcieli zarobić na owych wiatrakach. Ale jednocześnie trzeba przyznać Władzom ,przeprowadzali spotkania z mieszkańcami . Potwierdzono że Wiatraków na chwilę obecną w tym regionie nie będzie. Gmina Bystrzyca Kłodzka,Międzylesie. Powiat Kłodzki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnoszę wrażenie, że polscy urzędnicy specjalnie wyszukują konfliktowe tereny, aby turbin nie budować. Jak ludność się nie zgodzi, mają usprawiedliwienie swojej indolencji. Swoją uwagę załączyłem z szerszych obserwacji poczynań urzędniczych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny artykuł. 5*
W tym przypadku popieram jednak Pana Romana, choć przesadził z radykalizmem. Moim zdaniem wiatraki, może i zepsują nieco pejzaż okolicy, ale podkreślą dbałość mieszkańców o przyrodę. Naturalne źródło energii byłoby mocnym argumentem podkreślającym symbiozę lokalnej społeczności z naturą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę zwrócić, Panie Romanie, uwagę na fakt, że wieś jest wsią turystyczną i żyje, między innymi, z tego - że wokół niej są ładne widoki. Mieszkańcy tej wsi prawdopodobnie płacą podatki z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej, więc o jakimś luksusie nie mówmy. Owe ładne widoki - jak Pan pisze - to narzędzie ich pracy. A ja sobie myślę, że ta konkretna sprawa z turbinami miała także swoje drugie dno... ale o tym, póki co, nie będę się rozpisywać.
Pani Alu!
Także uważam, że ani cisza, ani ładne widoki nie są luksusem, a przynajmniej nie powinny nim być. To immanentna sfera naszego życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.