Facebook Google+ Twitter

Strach przed ekologią!

Przystąpienie Polski do UE zostało okupione wieloma wynegocjowanymi przez polski rząd kompromisami. M.in. kompromis, dotyczący ochrony środowiska, przewidywał dziewięć okresów przejściowych dla wejście w życie dyrektyw EWG, WE, EURATOM.

Polskie Prawo Ochrony Środowiska (Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Dz.U. Nr 67, poz. 627) musiało być na bieżąco aktualizowane (tylko w 2009 r. Ministerstwo Środowiska opracowało 45 rozporządzeń oraz 7 ustaw). Rola przepisów związanych z ochroną środowiska stale wzrasta, obejmując swym zasięgiem m.in. prowadzenie działalności gospodarczej.

Rosnąca lawinowo liczba przepisów Prawa Ochrony Środowiska wyznacza coraz większy zakres obowiązków dla przedsiębiorców, a nawet prowadzących jednoosobowo działalność gospodarczą. Ekologiczna biurokracja tak się rozrosła, że generuje potrzebę zatrudnienia osobnego pracownika, który zajmowałby się w zakładzie problematyką ochrony środowiska, obliczał i odprowadzał opłaty za emisję i składowanie odpadów, sporządzał sprawozdania do Inspektoratu Ochrony Środowiska i Urzędu Marszałkowskiego.

Na każdym przedsiębiorcy spoczywa szereg obowiązków w zakresie ochrony środowiska, wynikających bezpośrednio z ustaw i rozporządzeń, m.in. obowiązek uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych: pozwoleń, zezwoleń, uzgodnień itp., obowiązek ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska, obowiązek prowadzenia ewidencji rodzaju i wielkości korzystania ze środowiska, obowiązek prowadzenia pomiarów emisji, obowiązek opracowania dokumentów związanych z możliwością wystąpienia poważnych awarii, obowiązek sprawozdawczości, itp.

Nie będę tu wymieniał wszystkich obowiązków nałożonych przez Prawo Ochrony Środowiska, gdyż byłby to materiał na kilka artykułów. Tematem mojego artykułu jest właśnie strach przed mnogością przepisów i rozporządzeń o ochronie środowiska, a dokładnie: możliwym nawet mimowolnym uchybieniu w przestrzeganiu tych przepisów. Kontrole podmiotów, korzystających z ochrony środowiska, prowadzone przez inspektorów ochrony środowiska, mogą się zakończyć dotkliwymi karami od 5 – 10 tys. zł.

Większe zakłady poddały się wymaganiom Prawa Ochrony Środowiska i starają się w miarę możliwości prowadzić „ekologiczną biurokrację”. Prowadzący jednoosobową lub kilkuosobową działalność gospodarczą nie zdają sobie nawet sprawy, że też są podmiotem korzystającym z ochrony środowiska (komputer, drukarka, świetlówki, samochód itp.) i za brak prowadzenia sprawozdawczości w temacie ochrony środowiska (w razie kontroli), może ich czekać niemiła niespodzianka w postaci dotkliwej kary, czy odmowy otrzymania dotacji.

Ostatnie dyrektywy EWG i WE w sprawie ochrony środowiska mają wejść w życie 31 grudnia 2015 r. Strach się bać!Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

31 grudnia coraz bliżej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnie dyrektywy EWG i WE w sprawie ochrony środowiska mają wejść w życie 31 grudnia 2015 r. Strach się bać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

31 grudnia 2015 r, coraz bliżej. Aż strach się bać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytaj też artykuł Andrzeja: Ślimak też ryba. Decyzja KE

Komentarz został ukrytyrozwiń
Miro
  • Miro
  • 27.02.2012 05:11

Pan Sadowski oszukuje na punktacji. Nikt w historii W24 nie zdobył takiej ilości punktów co On i żadne teksty innego niż Pan Sadowski autora nie były nigdy tak wysoko punktowane przy tak małej liczbie odsłon.

Takie zachowanie dyskredytuje Pana Sadowskiego jako dziennikarza, gdyż wykazuje się kompletnym brakiem obiektywizmu, że o zwykłej ludzkiej uczciwości nie wspomnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słowo ekologia, które oznacza określoną naukę i wiedzę nie ma nic wspólnego z działaniami politycznymi obserwowanymi w naszym kraju. To tu mówi się od lat o skażonych wodach, niezagospodarowanych śmieciach, brakiem recyklingu. Rozwiązania prawne działają zaś w większości na innych płaszczyznach.
Wiele firm, które chciały się zająć czynną ochroną już dawno się przekształciły w ośrodki monitorujące, opiniujące i diagnozujące. Na to jest bardzo dużo środków.
Natomiast realne działania mają mocno ograniczone możliwości z tytułu ... prawa ochrony środowiska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wcale się nie dziwie tej bojaźni. Ale nie wynika to z obowiązującego prawa unijnego lecz sposobu jego implantacji na nasz rodzimy grunt. A to nie dokonało się wprost, lecz pod określone dyktando. W związku z powyższym większość krajowego prawa ochrony środowiska jest robiona mocno na wyrost i nie prezentuje wcale oczekiwań UE. Naprawdę, warto by było już stracić niezależność by wrócić do normalności.
Nie tak dawno Minister Kraszewski meldował Tuskowi, że Ustawa o ochronie przyrody jest już zrobiona i teraz można się spodziewać przyspieszenia w budowie dróg i autostrad. Prawo tworzone pod dyktando Gawłowskiego i Trzeciaka, rzeczywiście wspomogło, ale najbardziej przy tworzeniu plantacji orzecha włoskiego (lada moment sprawa Trzeciak ulegnie umorzeniu). Autostrady są w powijakach a i tak należą do najdroższych w Europie - i w budowie i w użytkowaniu.
Całe Prawo Ochrony Przyrody i klujące się wciąż rozporządzenia wykonawcze miały na celu zaspokojenie roszczeń stowarzyszeń ekologistycznych oraz zabezpieczenie interesów, ale wcale nie publicznych. Na dalszym miejscu było dostosowanie prawa do wymogów UE.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Żywy Sadek
  • Żywy Sadek
  • 25.02.2012 08:49

Duchu Sadka, słyszałem że miałeś wypadek. Że upadłeś twarzą na kulę z pistoletu. Co za niefart!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Duch Sadka
  • Duch Sadka
  • 21.02.2012 08:48

Nabijaj Andrzejku - nabijaj punkty - coś się nie przykładasz :)))))))))))) Tatusia czy mamusię teraz będziesz gwiazdkował?????????

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sadowscy
  • Sadowscy
  • 20.02.2012 19:47

Jak idzie nabijanie gwiazdek? Fajna zabawa? Żałośni jetseście

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.