Facebook Google+ Twitter

Strach przed inwestycjami grozi wzrostowi gospodarczemu

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-07-27 20:52

Dlaczego firmy wolą trzymać pieniądze w bankach? Połowa właścicieli firm obawia się niestabilnej gospodarki...

- Upałom towarzyszy gorąca sytuacja gospodarcza. Rośnie eksport, wzrasta produkcja, a mimo to firmy nie inwestują w swój rozwój - alarmują ekonomiści. Eksperci z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przekonywali na konferencji prasowej, że strach przed inwestycjami może wkrótce zagrozić wzrostowi gospodarczemu.

Przedsiębiorcy wolą trzymać pieniądze w banku na „czarną godzinę”, bojąc się chwili, gdy politycy - przez kolejne nieoczekiwane zmiany prawa lub wysokości podatków - zagrożą ich działalności. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, na depozytach mają niebagatelną kwotę 104 mld zł. Równocześnie coraz rzadziej przedsiębiorstwa biorą kredyty na rozwój działalności.
- Choć zyski nie są przejadane, w ciągu 3,5 roku wartość depozytów przedsiębiorstw wzrosła aż dwukrotnie - podkreśla dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert PKPP „Lewiatan”. Żadnych inwestycji nie prowadzi prawie 43 procent firm. Oznacza to, że nie tylko nie kupują nowych maszyn, ale też nie rozbudowują sieci sprzedaży, nie rozszerzają asortymentu, nie rozwijają sieci informatycznych.

Aż 70 proc. właścicieli i dyrektorów firm, na pytanie czemu nie inwestują zysków w rozwój odpowiadało, że boją się wahań koniunktury; prawie połowa obawia się niestabilnej gospodarki, a 10 proc. mówi wprost, że odstrasza ich ryzyko polityczne.

- Wskaźniki gospodarcze są wyjątkowo optymistyczne. Uważam wręcz, że mamy szansę pod koniec roku na najwyższy PKB od ośmiu lat. Bez inwestycji wzrost ten może się nie utrzymać - twierdzi Tadeusz Chrościcki, ekonomista z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

OK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.